Silvestr a papoušci: jak je ochránit před dělobuchy a ohňostroji?

Silvestr s papouškemPoslední den v roce rozhodně nepatří u chovatelů mezi oblíbené. A nemusí jít jen o chovatele papoušků, prakticky všichni majitelé domácích mazlíčků, ale i hospodářských zvířat či hlídacích psů řeší každoročně problém, jak zvířatům co nejvíce ulehčit od stresu způsobeného silvestrovskými ohňostroji, petardami a dělobuchy. Málokdo žije na úplné samotě nebo okraji obce, kde se silvestrovsko veselí bez téhle hlučné kulisy obejde. A bohužel jen málokteří sousedé mají pochopení pro to, že zvířatům dělobuchy a ohňostroje hodně vadí. Nezbývá tedy, než se na tuhle „nadílku“ co nejlépe připravit.

Papoušci jsou stejně jako všechny další druhy ptáků velmi hákliví na stres vyvolaný nečekaným hlukem a světlem. Silvestrovská noc si tedy žádá trochu jiný režim než obvykle a je úplně jedno, zda chováte jednoho ochočeného papouška v bytě nebo několim párů chovných ptáků ve voliéře se zázemím na zahradě. Ve všech případech platí, že ptáci by neměli být během Silvestra v naprosté tmě, protože jakmile začne „koncert“ dělobuchů a ohňostrojů, ve stresu by se mohli bezhlavšě rozletět po kleci nebo voliéře a poranit se o pletivo, bidla, krmítka nebo o sebe navzájem. Ptáci si nezřídka v takových situacích zlomí vaz. Pravidlo číslo jedna proto zní: noční osvětlení až do rána, nebo aspoň po dobu ohňostrojového veselí.

Zatemnit okna, eliminujete tím alespoň záblesky

Neznamená to, že by papoušci měli mít světlo jako ve dne, stačí jen „přisvětlení“ tak, aby se dokázali orientovat v prostoru. Světlo by jim nemělo bránit ve spánku. U ochočených papoušků stačí třeba jen rozsvítit v chodbě u místnosti, v níž se nachází jeho klec (pokud do ní vedou prosklené dveře). Naopak okna, skrz která by k papouškům mohly pronikat světelné efekty ohňostrojů, by měla být po celou noc zatemněna. Je dobré eliminovat aspoň jeden ze dvou silvestrovských stresorů: když už to spolehlivě nejde u hluku, u světla rozhodně ano a neměli bychom to podcenit. V bytech jsou ideální žaluzie kombinované se závěsem, ve voliérách se dá improvizovat a dočasně k průletovým oknům nastrčit karton nebo polystyren (je to jen na jednu noc).

K TÉMATU: Papoušek k Vánocům: jak se o takový dárek správně postarat?

Neznámý hluk papoušky sice také stresuje, ale po nějaké době, pokud zjistí, že pro ně není nebezpečný, si na něj zvyknou a nejsou v takovém stresu, jako kdyby u každé rány následovalo oslepující světlo. I tak je dobré během silvestrovské noci ptáky občas zkontrolovat, kdyby se náhodou splašili a poranili. Větší riziko je u chovu většího počtu ptáků v jedné voliéře nebo kleci, tam stačí jeden poblázněný jedinec, který vystresuje ostatní, a neštěstí na sebe nenechá dlouho čekat. Narozdíl od psů a koček, jimž veterináři na Silvestra často doporučují uklidňující léky, pro ptáky nic podobného neexistuje, nebo aspoň není vhodné takové přípravky používat bez doporučení lékaře.

Úvodní foto: Wallsave.com

Předchozí článek

Tradice srazů a seminářů o volném letu papoušků bude pokračovat i v roce 2014

Dálší článek

Znáte nejohroženější papoušky světa? Některé už léta nikdo neviděl

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější