Tradice srazů a seminářů o volném letu papoušků bude pokračovat i v roce 2014

Ara červenoramennýNový rok 2014 již klepe na dveře, nezbývá tedy, než se poohlédnout za tím letošním a v kostce zhodnotit, jak se dařilo s volným létáním papoušků, kterému se věnujeme s našimi mazlíčky Endym, Bárou (ary ararauny) a chovem Kuby (žako). V roce 2013 se na mne po úspěšné premiéře volného létání Endyho a Báry z jara 2012 obracela spousta chovatelů ochočených papoušků s žádostmi o radu, zda a jakým způsobem je možné naučit papoušky volně létat. Počet volně létajících papoušků se tak během letošního roko rozrostl na neuvěřitelných 41, přičemž tito ptáci létají bez jakéhokoli úvazu a vždy se vrací ke svým majitelům.

Česko má databázi chovatelů praktikujících volný let

Databázi chovatelů praktikujících volná let papoušků v Česku vedeme na webu www.operenimazlicci.cz, přičemž v roce 2014 předpokládám nárůst počtu volně létajících papoušků na minimálně 60. Je to něco nádherného a také jeden z hlavních důvodů, proč jsme začali volně létat s našimi papoušky – očekávali jsme, že se přidají další lidé. Je krásné vidět, jak papoušci stoprocentně důvěřují svým majitelům, protože bez vzájemné důvěry by volné létání nebylo vůbec možné. Z těch mnoha lidí, kteří volný let praktikují, musím zmínit Přemka Johna z Brna, který v roce 2012 létal s aratingou slunečním Chicem a letos už má vlastní letku tří papoušků (kromě aratingy i papouška konžského a aru zelenokřídlého).

K TÉMATU: Jaká byla druhá sezóna volného létání šumperských araraun?

Ve svých dřívějších článcích na webu Ararauna.cz jsem se zmínil, že letos v létě proběhlo společné setkání chovatelů praktikujících volný let papoušků. Podrobněji jsem o něm mluvil v tomto rozhovoru. Také na Facebooku a YouTube se objevuje stále více fotografií a videií od českých chovatelů, kteří chodí s papoušky ven na volno, takže už nejde o záležitost, kterou bychom museli sledovat jen na videích ze zahraničí a domnívat se, že to v našich podnebných podmínkách a střídajících se ročních obdobích není možné. O našich prvoletcích Báře a Endym jsem už v listopadu napsal, že si létají, jak je napadne a při každodenním vypouštěnís se chovají jako divocí papoušci žijící ve volné přírodě. Nic to však nemění na jejich fixaci na nás, jejich majitele, ale už to není takové to „dětské létání“, které je možné vidět na tomto videu:

Pořídit si jednoho, nebo rovnou dva papoušky?

Obě ararauny jsou už zkrátka staré přes dva roky, takže se jejich chování mění, ale v žádném případě jedna bez druhé nedá ránu, stále se drží při sobě, a to ať doma nebo venku. Tím bych chtěl odpovědět na množící se otázky, zda si tak velkého papouška pořídit jen jednoho nebo dva, a pokud už dva, v jak velkém časovém odstupu od sebe. Domnívám se, že je lepší chovat dva papoušky a pořizovat je pokud možno najednou, nebo v co nejkratší době po sobě. Hovoří pro to mnoho důvodů a já se je pokusím ve zkratce sepsat. Tím nejdůležitějším důvodem je fakt, že papoušci jsou spolu od útlého věku a tím odpadají komplikace s jejich pozdějším seznamováním, kdy jim už je třeba rok nebo dva a jde už o osobnosti.

ČTĚTE TAKÉ: Jak jsme s ochočenými araraunami při volném letu zachránili ztracenou samici eklekta

Pořídit druhého papouška do páru lze samozřejmě i po delší době, ale nese to sebou svoje rizika a problémy, protože ten první papoušek je v domácnosti zvyklý a bere ji za vlastní území, do kterého se mu najednou „vetře“ další pták. Jejich společné soužití je pak třeba hlídat a jen pozvolna si na sebe musí uvykat. Také to automaticky naruší výchovu toho prvního papouška, který je už navyklý na nějaký režim a ten se mu příchodem nového jedince zcela naruší. My jsme chtěli po třech letech pořídit našemu samečkovi žaka Kubovi samičku, ale byl už natolik teritoriální a samostatný, že dalšího papouška odmítnul přijmout. Po zvážení situace jsme se nakonec rozhodli, že ho k tomu nebudeme nutit.

Problém s defekty zobáků u nabízených mláďat

Záleží na každém chovateli, který si pořizuje papouška na ochočení, zda bude považovat za lepší pořídit si hned dva ptáky a tím předejde možným problémům do budoucna. Těmi dvěma papoušky samozřejmě myslím dvojici stejného druhu a opačného pohlaví, tedy pár. A když už jsem nakousnul téma pořizování papoušků, v poslední době jsem se setkal s případy prodejců, kteří nabízeli mláďata s křivými zobáky a zákazníkům tvrdili, že se tento defekt časem srovná… To je samozřejmě lež, takový hendikep se už nikdy sám od sebe nenapraví. V mezích tolerance je možná tak situace, kdy papouškovi trošku „ujíždí“ do strany špička zobáku, ale skus neboli zapadání horní čelisti zobáku do spodní musí být zcela v pořádku, spodní čelist nesmí vyjíždět do strany (jako to je na příložené fotografii).

NAPSALI JSME: Rekord v počtu volně létajících papoušků v Česku: 12 araraun a jeden žako u Šumperka

Pokud je defekt zobáku větší, nový majitel by měl být o této skutečnosti dopředu informován a seznámen s tím, že papoušek bude doživotně vyžadovat nadstandardní péči, včetně pravidelného zastřihávání u specializovaného ptačího veterináře (několikrát do roka). Sice jsem trochu odbočil od hodnocení „létací“ sezóny 2013, ale protože se tyto případy poslední dobou množí, je třeba na ně veřejně upozornit. Lidé, kteří si poprvé v životě kupují velkého papouška, se totiž mohu dostat ne vlastní vinou do potíží, když takovou vadu zobáku neodhalí nebo o její možné existenci vůbec nevědí. Lehce se pak mohou nechat napálit, což nakonec odnese papoušek, nikoli jeho nový majitel.

Ara ararauna s defektem zobáku, který již nelze odstranit (Foto: archiv Zdeňka Krňávka)
Ara ararauna s defektem zobáku, který již nelze odstranit (Foto: archiv Zdeňka Krňávka)

V dubnu proběhne druhý seminář o volném letu

Ale zpět k volnému létání papoušků. 12. dubna 2014 se bude konat již druhý seminář o volném letu papoušků a nejen o něm na přehradě Krásné u Šumperka. Na stejném místě se v létě uskuteční druhý ročník společného setkání chovatelů a hromadného letu papoušků. Přesný termín oznámíme s dostatečným předstihem, datum se bude odvíjet od toho, v jaké fázi tréninku budou papoušci, které v roce 2014 čeká první volný let. Díky těmto společným setkáním se daří vytvářet přátelství, jež vedou k vzájemné výpomoci při hlídání papoušků v době dovolených. Doufám tedy, že se tyto vztahy budou i nadále utužovat a rozvíjet…

Co dodat závěrem? Ať je i v novém roce 2014 co nejvíce spokojených papoušků a jejich majitelů, ať se těm, kteří už praktikují volný let, daří stejně tak dobře jako letos a těšíme se další příznivce tohoto netradičního „venčení“ domácích mazlíčků. Šťastný nový rok 2014 a Letu zdar!

Úvodní foto: ara červenoramenný při volném letu (archiv Zdeňka Krňávka)

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. prosince 2013

Dálší článek

Silvestr a papoušci: jak je ochránit před dělobuchy a ohňostroji?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější