Barevná mutace, nebo nemoc? Netypické zbarvení u papoušků může způsobit i nedostatek lysinu

eklektus různobarvýUVNITŘ VIDEO – Patříte mezi vyznavače vzácných barevných mutací u papoušků? Dejte si pozor, abyste při koupi takových ptáků nenaletěli podvodníkům. Netypické zbarvení peří totiž nemusí nutně znamenat skutečnou barevnou mutaci, ale zdravotní komplikace způsobené nedostatkem esenciálních aminokyselin v potravě, zejména lysinu, který je důležitý právě pro tvorbu barvy peří. Například u žaků tento nedostatek vede ke změně barvy z šedé na bílou nebo růžovou až červenou. Právě u žaků je přitom velmi ceněná červená mutace, a takto zbarvení ptáci se prodávají za tisíce dolarů.

Pozor na překupníky s nemocnými ptáky!

„Na burze v italské Bari jsem jednou viděl prodávat žaka se zjevnou poruchou jater s růžovými pírky. Nakonec ho prodali za pět tisíc dolarů (téměř 100 tisíc korun), i když šlo zjevně o nemocného ptáka,“ upozornil na sobotním VIP setkání chovatelů exotického ptactva ve středočeských Kozovazech Patrick Ghysels ze společnosti Versele Laga, která se zabývá výrobou a prodejem krmiv pro okrasné ptáky. Typickým projevem nedostatku lysinu, který je obsažen například v čočce nebo fazolích, je změna zelených pírek u amazoňanů na žlutou, nebo červené barvy na oranžovou.

K TÉMATU: Nezvykle zbarvený kakadu žlutočečelatý udivuje ornitology na předměstí Sydney

Patrick Ghysels na setkání v Kozovazech prezentoval několik fotografií papoušků strádajících nedostatkem lysinu. Samice eklekta různobarvého měla místo červeného zbarvení oranžové a celkově byla „vybledlá“. Ara ararauna měla místo modrého ocasu žlutá brka. „V jednom z ptačích parků mi ji představili jako vzácnou mutaci, kterou se jim podařilo odchovat. Papoušek měl žluté letky a ocas, ale šlo o výživovou chybu, na kterou jsem je upozornil. Po roce správného krmení opeření získalo správné barvy,“ popsal Ghysels.

Po změně krmiva pták přepeří do přírodní barvy

Právě netypická žlutá barva u araraun nebo některých druhů amazoňanů je mezi vyznavači barevných mutací papoušků velmi ceněná. K záměně se špatně živenými ptáky může dojít o to víc, že nedostatek lysinu přímo neohrožuje život papoušků, ani nesnižuje jejich reprodukční schopnosti. „Pro rozmnožování ptáků není stěžejním faktorem, důležitý je pro tvorbu peří,“ konstatuje Patrick Ghysels. Takto postižení papoušci ale nikdy neodchovají barevně odlišná mláďata, která by odpovídala údajným genetických předpokladům „mutačních“ rodičů. „Rozhodně nejde o barevné mutace!“ varuje Patrick Ghysels.

ČTĚTE TAKÉ: Prodejci papoušků v Nikaragui „vyrábějí“ bělidlem a barvou vzácné mutace aratingů

K problémům s netypickým zbarvením peří kvůli nedostatku lysinu může docházet v chovech, kde si chovatelé sami míchají krmné směsi. „Chovatel si sám doma bohatou směs nenamíchá, aby ptákům zajistil správnou nutriční dávku,“ míní Patrick Ghysels. A chovatel, který papoušky krmí správně, ale za velké peníze koupí údajnou mutaci, může po nějakém čase zjistit, že mu drahý papoušek přepeřil do normální přírodní barvy.

Úvodní foto: Eclectusparrot.net

Předchozí článek

Co dělat, když u vás zazvoní kontrola z České inspekce životního prostředí?

Dálší článek

Jak se v Česku daří odchovávat vzácné druhy arů? Statistika za posledních pět let

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější