Kakadu na renesanční malbě z 15. století přepisuje historii vazeb Evropy s Austrálií

Madonna a kakadu na fresce z roku 1496Detail na renesanční malbě Madonna della Vittoria z roku 1496 v italských Benátkách, na němž je vyobrazen australský papoušek kakadu, zcela zásadně přepisuje historii osidlování Austrálie. Historici měli doposud za to, že prvním mořeplavcem, který dorazil k pobřeží Austrálie, byl v roce 1606 Nizozemec Willem Janszoone. Obrázek typicky australského druhu papouška na malbě starší o 110 let napovídá, že obchodní síť mezi Austrálií a Evropou fungovala už mnohem dříve. Malba, již v roce 1496 dokončil Andrea Mantegna, nyní visí v pařížském Louvru. Papouška vědci označili jako kakadua žlutočečelatého.

Historik: malíř kreslil podle živé předlohy

Tento druh papouška obývá kromě Austrálie ještě Papuu Novou Guineu a několik okolních ostrovů. Není tedy úplně zřejmé, zda pták vyobrazený na malbě skutečně pochází přímo z Austrálie, ale jasně dokazuje, že už koncem 15. století mohlo zboží doputovat z Oceánie až do Evropy. Kakadua na malbě si všimla už před deseti lety historička Heather Daltonová z australské Univerzity Melbourne. „Listoval jsem knihou obrazů a pomyslel jsem si: co je to?“ popsala vědkyně listu The Guardian. „Další historici umění poznamenali, že to je neobyklé a tak jsem se pustil do detailnějšího průzkumu.“

K TÉMATU: Na Novém Zélandu objevili fosilie čtyř druhů papoušků příbuzných nestorům

„Každý, s tím jsem mluvil na toto téma, mi řekl, že to je zcela určitě kakadu žlutočečelatý. Trvalo ale deset let, než to bylo potvrzeno oficiálně – chtěl jsem si být jistý,“ uvedla Heather Daltonová. Chtěla se především ujistit, že ptáka na malbě umělec ztvárnil podle živé předlohy. „Byl hodně realistický, díval se přímo před sebe a byl uvolněný,“ popsala pohled na namalovaného papouška. „To je neobvyklé, protože pozdější obrazy kakaduů ze 17. století ukazují tyto ptáky z boku, se vztyčenou chocholkou, protože byli mrtví.“ Kakadu žlutočečelatý se může v zajetí dožít až 60 let, proto historička předpokládá, že na cestě z Austrálie nebo Oceánie po Hedvábné stezce přes Asii prožil několik let, než se dostal do Benátek.

Madonna a kakaduJeptiška před 500 lety popsala klokana

„V minulosti byli tito ptáci považováni za symbol luxusu a bohatství rodiny, která je vlastnila,“ vysvětluje Heather Dalton. Žádný jiný důkaz o chovu kakaduů ke konci 15. století v Evropě neexistuje, i když ve stejné době bylo běžné narazit na jiné, především africké a asijské druhy papoušků. Byli oblíbení především kvůli své schopnosti napodobovat lidskou řeč. Kakadu z renesanční malby v Benátkách se musel do Evropy dostat oklikou okolo Číny, kudy vedly hlavní obchodní cesty z jihovýchodní Asie na starý kontinent. Podle Daltonové totiž čínská dynastie Ming v roce 1430 omezila cesty obchodníků z Indonésie dále na západ, takže museli volit náhradní trasy přes Indii a Blízký východ.

ČTĚTE TAKÉ: Papoušci kdysi žili i ve Skandinávii, dokazují to zkameněliny staré 55 milionů let

Právě kvůli tomuto omezení se mohl kakadu dostat až do Benátek. „Ať už pocházel z Austrálie nebo Timoru, stále to popírá vše, co jsme dosud znali. Myslím, že si to spousta lidí při pohledu na tuto malbu uvědomí,“ říká Heather Daltonpvá. Za pravdu jí dává i další letošní objev: v lednu historici narazili na 500 let starou modlitební knížku portugalské jeptišky, která ve svých poznámkách důvěryhodně popisuje klokana. To dokazuje, že Nizozemci nebyli prvními Evropany, kteří vkročili na půdu Austrálie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..