Jak papouškům zpříjemnit tropické dny? Ne všichni milují sprchování

Ara ararauna se sprchujeUVNITŘ VIDEO – Vlna veder, která tento týden zasáhla Českou republiku, nedělá potíže jen lidem, ale i zvířatům. Přehřátí a dehydratace hrozí především ptákům, kteří mají vyšší tepovou frekvenci a celkově vyšší teplotu těla. Logicky nejjednodušším řešením by tedy mělo být chlazení papoušků ve volierách či domácích klecích vodní sprchou, ale ne každý pták sprchování ocení. I v těch největších vedrech některé zejména africké druhy papoušků (např. Rodu Poicephalus) sprchováním pohrdnou a pokud se chtějí vykoupat, učiní tak sami ve chvíli, kdy se jim bude chtít (a nebudou do toho nuceni). Jde především o papoušky původem z velmi suchých pouštních oblastí.

Sprcha není jediné řešení

Většina papouščích druhů ale sprchování miluje a užívá si ho. V parných dnech by ptáci rozhodně neměli být na přímém slunci bez možnosti úkrytu ve stínu. Samozřejmostí má být miska s čerstvou pitnou vodou, již je třeba zejména u venkovních voliér a jejich zázemí měnit i několikrát denně, protože většina krmítek je z kovu a ve vedru vodu nesnesitelně ohřívají. Papoušci také mohou při pití do vody nanosit zbytky potravy, které pak lehce podléhají plísni. Někteří papoušci se v teplých dnech snaží v miskách s vodou vykoupat. Takoví ptáci určitě uvítají sprchu z rozprašovače na květiny nebo ze zahradní hadice (doplněné o rozprašovač nebo alespoň tlumené palcem, aby silný proud papoušky neshodil z bidla a neporanil je).

K TÉMATU: Vedro nedělá dobře ani papouškům. Jak jim můžete ulevit?

Mnoho chovatelů používá i důmyslné systémy zavlažování voliér, kdy po stropě venkovních výletů vedou hadici s otvory namířenými na bidla, a pravidelně papouškům pouští sprchu přím do voliér. Ptáci pak přilétnou na bidlo a sprchují se podle libosti sami. Pokud jsou venkovní výlety voliér převážně zasluněné a otočené na jih, vyplatí se rosit i jejich okolí nebo zem. Vlhčí vzduch papouškům prospěje – zejména jejich peří a kůži, která při extrémním vysušování svědí a může vést k tomu, že se pták začne škubat. Ptákům, kteří nemají rádi sprchování, je dobré poskytnout alespoň improvizované koupátko. Posloužit můžou různé umělohmotné nebo porcelánové misky naplněné vodou a umístěné někde ve stínu, kde jsou dobře přístupné.

Pozor na fénování domácích mazlíčků

Koupátka by měla velikostně odpovídat chovanému druhu papouška, voda by neměla být příliš hluboká (papoušek by se v ní měl v pohodě postavit) a měla by být patřičně zatížena, aby je ptáci neshodili na zem. Vodu je třeba minimálně jednou denně měnit, protože po koupání v ní zůstávají uvolněná prachová peříčka, prach a smetí zachycené v peří papouška i zbytky potravy. Někteří příliš hraví ptáci si do koupátka nosí všelijaké věci a hrají si s nimi. Na to by měl chovatel také dopředu myslet a vyvarovat se všech možných rizik. Koupání není vhodné pro mláďata, která ještě nejsou zcela opeřena, nebo mají teprve první opeření. Ta by se neměla celá smáčet.

ČTĚTE TAKÉ: Proč je koupání pro papoušky tak důležité?

U dospělých papoušků pak není vhodné sprchování nebo koupání večer krátce předtím, než půjdou spát. Promočení ptáci mohou lehce prochadnout, zvláště pokud se pohybují v prostorách, kde je průvan. Tento problém se týká především domácích mazlíčků, které řada majitelů po koupání nebo sprchování raději fénuje. Horký vzduch však nemusí dělat ptákům dobře a při špatném použití může fén natropit více škody než užitku. Každopádně pro tyto parné tropické dny platí, že papoušky nelze do koupání nutit a příjemné jim může být třeba jen vysedávání v příjemném chládku a větší přísun čerstvého, šťavnatého ovoce.

Úvodní foto: Safehavenparrotrefuge.co.uk

Předchozí článek

Veterinární poradna: Můžou papoušci vrbové proutí? Proč si arové vykousávají ocasy a letky?

Dálší článek

Martin Groh: Versele-Laga se chce v Česku víc soustředit na velké chovatele papoušků, trh „mazlíčkářů“ klesá

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější