Aukce originálních obrazů z peří má pomoci financovat záchranu arů kanind v Bolívii

ObrázekVeřejnou internetovou aukci obrazů Chrise Maynarda, který vytváří speciální díla z ptačího peří, organizuje na podporu záchranného programu arů kanind v Bolívii mezinárodní organizace World Parrot Trust (WPT). Zájemci budou moci od 11. do 18. října 2014 prostřednictvím internetové stránky www.parrots.org/auction dražit vybraná umělecká díla, přičemž podstatná část výtěžku půjde na záchranu arů kanind v jejich posledním přirozeném hnízdišti v přírodní rezervaci Barba Azul v regionu Llanos de Mojos na severu Bolívie. Tam jich podle aktuálních odhadů žije už posledních 130 jedinců, včetně mladých nedospělých ptáků.

„Chris Maynard spojuje své odborné znalosti, umělecký styl a lásku k peří do nové umělecké formy, která je uznávána po celém světě,“ konstatuje WPT. Umělec má vlastní internetové stránky www.featherfolio.com, na kterých jsou vystaveny všechny jeho obrazy. Jednou z jeho metod je práce s chirurgickými nůžkami, kterými vyřezává do peří různé ornamenty a pomocí různých kleštiček, skalpelů a lupy z nich skládá miniatury. Například v ocasním peří černých kakaduů vyřezává malé podobizny těchto papoušků, z ocasních per vytváří letící hejno arů. Jiná metoda představuje fotografie naaranžovaných per různých druhů ptáků.

Aukce obrazů na podporu arů kanind

Pomoci chtějí i čeští chovatelé

„Za každým jeho dílem je zajímavý příběh z pozorování ptáků a osobního setkání s lidmi, kteří se zabývají chovem nebo pozorováním ptáků,“ popisuje WPT. Řadu obrazů vystavuje Galerie Geralda Peterse v Santa Fe v Novém Mexiku na jihu Spojených států. Pro WPT není chystaná aukce zdaleka jedinou snahou, jak pomoci kriticky ohroženému arovi kanindovi. V minulosti už pořádala internetovou sbírku na činnost terénních pracovníků přímo v Bolívii a organizuje také přepravu v zajetí odchovaných mláďat arů kanind do Bolívie, kde jsou připravována pro vypuštění do volné přírody. Do rezervace Barba Azul tak míří ptáci odchovaní ve Velké Británii, Spojených státech, Kanadě a Španělsku.

K TÉMATU: Chovatelka z Kanady poslala 17 arů kanind do Bolívie, aby posílili kriticky ohroženou populaci v přírodě

Zájem poskytnout vlastní odchované mládě ary kanindy pro projekt reintrodukce tohoto druhu projevila i tuzemská chovatelka Andrea Marzollová z Bolatic na severní Moravě (viz www.ary.cz). „Chováme a odchováváme kanindy již několik let. Jsem ochotna v příští sezóně věnovat mládě k vypuštění do volné přírody (pokud se opět dočkáme odchovu). Udělám to v případě, že se postaráte o všechny s tím související náležitosti a to administrativní i praktické a to tak, že se mládě prokazatelně dostane do své domoviny,“ napsala v diskusi pod článkem serveru Ararauna.cz o kanadské chovatelce, jež do Bolívie odeslala 17 mláďat arů kanind. Možnost zapojení českých chovatelů do tohoto projektu zjišťujeme a budeme o ní neprodleně informovat.

 

Předchozí článek

Vazu seychelského na ostrově Praslin ohrožují invazní alexandři malí. Úřady je začnou střílet

Dálší článek

Barevné variace rosely penant v přírodě jsou rezistentní vůči PBFD, zjistili vědci

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější