Barevné variace rosely penant v přírodě jsou rezistentní vůči PBFD, zjistili vědci

Rosela penantUVNITŘ VIDEO – Populární barevné odchylky rosely penant v jejím přirozeném prostředí v Austrálii a hybridní ptáci tohoto druhu jsou odolní vůči smrtelnému cirkoviru, mezi chovateli známému jako nemoc zobáku a peří či PBDF. Zjistili to vědci z Centra pro integrativní ekologii (CIE) v Deakinu a lékařské fakulty Deakinské univerzity. Výsledky svého osmiletého výzkumu, který se soustředil na divoké populace rosely penant v Novém Jižním Walesu, Victorii a Jižní Austrálii, zveřejnili v prestižním americkém časopisu Proceedings of the National Academy of Science USA. Podle jejich závěrů není pro hybridní rosely penant virus PBFD smrtelný jako je tomu u jiných druhů papoušků.

Objev bude mít dalekosáhlé důsledky pro preventivní veterinární opatření u kriticky ohrožených ptačích druhů v Austrálii. „Rosela penant je možná nejvíce barevně variabilním ptákem Austrálie. Příčiny těchto výchylek a jejich nesmírná rozmanitost již dlouho fascinují vědce,“ popsal na webu Healthcanal.com, jež provozuje Deakinská univerzita, student a člen výzkumného týmu Justin Eastwood. „Byl jsem překvapen, když jsem zjistil, že řada mimořádných barev u rosely penant se zdá být spojena s něčím tak známým, jako je nemoc zobáku a peří, která může mít u jiných druhů fatální důsledky.“

Velké riziko pro neofémy oranžovobřiché

„Virus PBFD se vyskytuje pouze u papoušků, pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí. To ale hrozí dalším papouškům, kteří přijdou do styku s nakaženým ptákem. Zdá se však, že důsledky se liší druh od druhu, a to může být dost nepříjemné,“ konstatuje Justin Eastwood. Australská vláda považuje PBFD za hlavní hrozbu pro biologickou rozmanitost a již v roce 1999 vyhlásila program, v jehož rámci chce uchránit co největší počet divokých ptáků pomalé smrti doprovázené ztrátou peří a selháním imunity. Podle dalšího ze spoluautorů výzkumu CIE Mathewa Berga představuje objev rezistence rosely penant k PBFD obrovské riziko pro neofémy oranžovobřiché, aktuálně nejvzácnější papoušky světa, jichž žije ve volné přírodě jen okolo padesáti jedinců.

K TÉMATU: PBFD: kde se vzala nejobávanější nemoc papoušků a dá se proti ní účinně bojovat?

„Virus se vyskytuje globálně jak v přírodě, tak u ptáků chovaných v zajetí, navíc se omezuje výhradně na papoušky. Dosud se objevil asi u čtvrtiny z 350 známých druhů, a těmto ptákům hrozí riziko vyhubení,“ konstatuje doktor Berg. „Výsledky našeho výzkumu jsou nejen dobrou zprávou pro roselu penant, ale zároveň máme dobrý modelový druh, na kterém můžeme toto onemocnění studovat, což je nesmírně důležité, pokud chceme minimalizovat dopad PBFD na celosvětové populace papoušků.“ Podle Mathewa Berga se ukazuje, že tak jako chřipka může být pro některé lidi smrtelná a pro jiné zcela neškodná, i PBFD má na různé druhy papoušků odlišný vliv.

Jsou hybridní ptáci obecně vůči PBFD odolní?

„Jediné vysvětlení v tomto případě je, že hybridní ptáci, kteří se u rosely penant vyskytují poměrně často, by mohli být vůči tomuto viru odolnější,“ míní Berg. „Zřídkakdy se ale daří zkoumat dopad viru nebo nějakého parazita na volně žijící hybridní populace zvířat, takže naše studie je poněkud neobvyklá,“ přiznal. „I když se zdá, že u rosel penant je PBFD spíše benigní (nezhoubné), tito ptáci mohou infikovat jiné druhy papoušků, a protože rosela penant je zcela běžným ptákem, který je geograficky dost rozšířený, je třeba jasně stanovit riziko pro další ptačí druhy, které z toho vyplývá.“ Určit ho má nová studie financovaná australskou radou pro výzkumu, na níž vědci začnou pracovat příští rok na jaře.

ČTĚTE TAKÉ: Vzácné papoušky ostrovní u Nové Kaledonie ohrožuje PBFD. Nemoc zavlekli loriové mnohobarví

„Doufáme, že díky lepšímu pochopení, jak virus postihuje ptáky, budeme schopni snížit riziko zániku některých papouščích druhů,“ dodal Mathew Berg. „Naším cílem bude také porozumět tomu, jak se nemoc u volně žijících živočichů šíří a vyvíjí, včetně okolností, za nichž může tato nemoc podpořit vznik nových druhů.“ Na tomto projektu bude CIE spolupracovat se zoologickými zahradami v jihoaustralské Victorii, Centrem pro nově objevené infekční nemoci a Univerzitou Charlese Sturta. Hodlají také zkoumat ekologii a šíření PBFD mezi divoce žijícími australskými papoušky, včetně kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých.

Úvodní foto: Wallpaper.searchrealm.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..