Tajemství při východu slunce: Dokumentární film, který má pomoci zachránit papoušky zemní západní

Papoušek zemní západníUVNITŘ VIDEO – Dvacet tisíc dolarů chce prostřednictvím internetové služby Pozible.com vybrat dokumentaristka Jennene Riggsová na výrobu hodinového dokumentu o osudu papouška zemního západního, jednoho z nejohroženějších ptáků Austrálie. Internetová sbírka, která končí 16. prosince, dosud nashromáždila něco přes pět tisíc dolarů. Riggsová se společně se svým mužem věnuje natáčení dokumentů o přírodě déle než 15 let, loni společně produkovali film Remot a Rugged o několika projektech ochránců přírody na jižním pobřeží západní Austrálie. Právě při jeho přípravě se dvojice seznámila s neutěšeným stavem populace papouška zemního západního.

Nenápadný pták byl dříve poměrně častým obyvatelem nížinných luk, nyní však australští ornitologové odhadují, že v přírodě žije posledních 140 jedinců. Vidět papouška zemního západního na vlastní oči je velká vzácnost, častěji se ho daří zaslechnout. Obvykle se tak děje hodinu před rozedněním či hodinu po západu slunce. Jennene Riggsová by chtěla dokumentem, který ponese název Tajemství při východu slunce, tento ptačí druh zpropagovat a upozornit tak na svízelnou situaci, v níž se papoušek zemní západní nachází. „Myslím, že bude opravdu vzrušující a ohromující ukázat odhodlání vědců a dobrovolníků, kteří svůj život zasvětili ochraně a zvýšení populace tohoto papouška,“ říká dokumentaristka.

Podaří se ho natočit HD kamerou?

„O existenci tohoto ptáka ví velmi málo lidí a ještě méně jich ho spatřilo na vlastní oči. Poslední hnízdo papouška zemního západního bylo nalezeno před více než 100 lety a teprve před deseti lety byl tento pták poprvé vyfotografován ve volné přírodě,“ vypočítává Jennene Riggsová důvody, proč se rozhodla natočit hodinový snímek věnovaný jenom jednomu téměř neznámému ptačímu druhu. 20 tisíc dolarů, které chce vybrat prostřednictvím internetové sbírky, půjde na pronájem HD kamery, nákup externích pevných disků, na které se bude film natáčet a cestovní náklady a výdaje filmového štábu. Nejdražší má být pronájem kamery (17 tisíc dolarů), jejímž prostřednictvím chce Riggsová přímo zachytit papoušky zemní západní.

K TÉMATU: Světová premiéra: první pokus o chov papoušků zemních západních v zajetí

„Po dokončení máme v úmyslu Tajemství při východu slunce prodat televizním stanicím v Austrálii i v zámoří a tyto peníze pak použít na podporu záchovného programu, včetně specializovaného chovu papoušků zemních západních v zoologické zahradě v Perthu,“ popsali spolupracovníci známé filmařky. Zoo chová sedm exemplářů těchto papoušků a je jediným zařízením na světě, které se může pyšnit chovem papouška zemního západního v zajetí. Ve volné přírodě tito ptáci čelí mnoha nástrahám, zejména pak predátorům a častým požárům, které ničí jejich hnízda a zabíjí samice a mláďata. Dalším negativním faktorem je silný úbytek vhodných hnízdních biotopů.

Úvodní foto: Wikimedia Commons

Předchozí článek

Nejsevernější biotop papouška hnědohlavého ohrožuje těžba ropy a zemního plynu

Dálší článek

Únorová burza ve Zwolle v ohrožení? Nizozemsko hlásí už čtvrté ohnisko nákazy ptačí chřipkou

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější