Nejsevernější biotop papouška hnědohlavého ohrožuje těžba ropy a zemního plynu

Papoušek hnědohlavýUVNITŘ VIDEO – Plánované průzkumné vrty, které mají odhalit potenciál ložisek ropy a zemního plynu, ohrožují lesní rezervaci Arabuko-Sokoke na východě Keni. Chráněné území, v němž žijí čtyři druhy celosvětově ohrožených savců a šest globálně ohrožených druhů ptáků včetně papouška hnědohlavého, je považováno za druhý nejvýznamnější lesní biotop na africkém kontinentu z hlediska rozmanitosti a jedinečnosti ptačích druhů a Keňa pro něj chtěla získat status světového dědictví UNESCO. Regionální vláda ve městě Kilifi však nedávno přidělila ropné společnosti Camac a jejímu subdodavateli BGP licenci pro průzkumné vrty přímo v rezervaci.

„Seismické průzkumy povedou k naprostému poškození lesa,“ varuje výkonný ředitel nevládní organizace Nature Kenya Paul Matiku. „Řez povede skrz rezervaci.“ Podle jeho slov existuje vážná obava, že licence k průzkumným vrtům byla přidělena bez řádné konzultace a že posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) neproběhlo za účasti místní komunity a veřejně. Matiku je přesvědčen, že tím byl porušen zákon pro enviromentální řízení a koordinaci (EMCA), který vyzývá k paticipativnímu přístupu k EIA. Zastánci průzkumných vrtů ale namítají, že EIA proběhla řádně již v únoru 2013, tudíž povolení k průzkumu nabylo účinnosti.

Největší původní les na východě Afriky

Rezervace Arabuko-Sokoke je rozlohou největší zachovaný původní les na východním pobřeží Afriky. „Nejsme proti vývoji nebo hledání nových zdrojů energie. Nature Kenya a další zúčastněné organizace ale upozorňují, že proces EIA v tomto případě není důvěryhodný,“ upozorňuje Paul Matiku. „Proto tvrdíme, že musí být provedeno nové šetření EIA, které bude v souladu s předpisy EMCA.“ Způsob, jakým chce ropná společnost provádět zkušební vrty, bude mít podle Matika vliv na vše živé od včel až po slony. „U slonů je potvrzeno, že při seismických testech mají potřebu utéct pryč od místa, kde se provádí. V rezervaci Arabuko-Sokoke ale nemohou utéci daleko, protože les je oplocen,“ upozorňuje šéf organizace Nature Kenya.

K TÉMATU: Nová vodní nádrž v Kolumbii zničí hnízdiště arů vojenských a zcela nového ptačího druhu

„Kromě toho plánované vrty povedou k narušení ochranného plotu okolo rezervace a ta bude lépe přístupná pytlákům a těžařům dřeva, jako se to stalo v Selous, největším národním parku Tanzanie, před třiceti lety,“ vysvětluje Paul Matiku. Skupina organizací, mezi nimiž je i asociace obyvatel obcí přilehlých k rezervaci Arabuko-Sokoke (ASFADA), asociace Jilore Forest, Gede Forest, Sokoke Forest a Rocha Kenya, se proto obrátila na orgány ochrany přírody, ministerstvo energetiky a ropného průmyslu, ministerstvo životního prostředí, vody a přírodních zdrojů a na regionální vládu v Kilifi, aby plánovaný seismický průzkum v rezervaci okamžitě zastavili.

Úvodní foto: www.krugerpark.co.za

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..