Druhý rok umělé reprodukce arů škraboškových v Al Wabře: Dvě z pěti letošních mláďat jsou ze „zkumavky“

Mláďata arů škraboškových odchovaná v katarské záchranné stanici Al Wabra. Část jich pochází z uměle oplodněných vajec © Parrot Reproduction ConsultingUVNITŘ VIDEO – Chovný program arů škraboškových v katarském záchranném centru Al Wabra zaznamenává už druhý rok po sobě úspěchy s umělým oplodňováním vajec tohoto v přírodě již vyhynulého papouška. Letos se v Kataru podařilo odchovat pět mláďat arů škraboškových, z toho dvě pocházela z uměle oplodněných vajec. Al Wabře tato metoda usnadňuje práci s chovnými ptáky, protože mezi nimi výrazně převažují samice. Ne každou tak lze spárovat se samcem a pohlavně dospělé samice by přišly vniveč. Letos se však podařilo odchovat víc samců (tři) než samic (dvě). Na projektu umělé inseminace arů škraboškových spolupracuje Al Wabra se specialisty z kliniky Parrot Reproduction Consulting (PRC).

Loni byla ze sedmi inseminací dvě mláďata

Již loni takto Al Wabra zaznamenala úspěch u dvou ze sedmi uměle oplodněných vajec. Umělé oplodnění podstoupily tři samice a všech sedm vajec bylo po snesení umístěno do inkubátoru. První mládě z uměle oplozeného vejce dostalo jméno „Neumann“ podle veterináře Daniela Neumanna z německé kliniky PRC, který historicky první inseminaci ary škraboškového prováděl. „Zajišťoval jsem už mnoho umělých oplodnění papoušků, ale žádné nebylo tak zvláštní jako u arů škraboškových,“ svěřil se tehdy vědec. Zlepšení reprodukce arů škraboškových urychlí projekt jejich návratu do volné přírody, na kterém Al Wabra spolupracuje s brazilskou vládou.

K TÉMATU: Inseminace pomáhá v chovu arů škraboškových. Al Wabra tak odchovala už dvě mláďata

Větší počet odchovaných mláďat umožní skládat nové chovné páry arů škraboškových přirozeným výběrem, kdy se ptáci, kteří jsou k tomu z hlediska genetických dispozic vhodní, vypustí do společné voliéry a tam si postupně najdou vhodného partnera. „Vyvinuli jsme také takovou metodu ručního odchovu mláďat, která eliminuje interakci ptáků s lidmi na minimum. Ve společné voliéře se pak ptáci od sebe navzájem učí. To je podle našeho názoru nejlepší start do jejich života, nemluvě o tom, že takto mohou vzniknout co nejkvalitnější chovné páry s potenciálem odchovat svoje vlastní mláďata bez lidské pomoci,“ vysvětlují odborníci z katarské záchranné stanice Al Wabra.

Přirozený odchov podložené marakány

Téměř všichni arové škraboškoví chovaní v zajetí jsou ručně odchovaní ptáci a ještě nikdy neměli šanci sami odchovat svoje vlastní mláďata. Důvodů bylo několik, ale především žádné z chovných center nechtělo riskovat ztrátu ani jednoho oplozeného vejce a všichni se snažili co nejvíce rozšířit zbytkovou populaci arů škraboškových v zajetí. Vybrané páry arů škraboškových ale měly v letech 2012 a 2013 možnost vysedět oplozená vejce jiných druhů papoušků, aby si vyzkoušely péči o čerstvě vyklubaná mláďata. Bohužel bez úspěchu. Až letos se podařilo jednomu mladému páru arů škraboškových, který sám produkoval neoplozená vejce, vysedět mládě z podstrčeného vejce ary marakány.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel zakladatel záchranného centra Al Wabra pro ary škraboškové, katarský šejk Saud Al-Thani

Rodiče se o mladého ptáka spolehlivě starali, pomohli mu s klubáním a krmili ho, jen mu při opeřování oškubali část peří okolo ocasu. Nenarušili ale folikuly, takže peří později v pořádku dorostlo. Pokus prokázal, že se arové škraboškoví, ačkoli sami odchováni uměle člověkem, dokáží postarat o mláďata a v budoucnu dostanou šanci vysedět svoji vlastní snůšku a odchovat vlastní potomky. Při letošním umělém oplodňování vajec měla Al Wabra větší úspěch než loni. Sice se takto vylíhla opět dvě mláďata, ale z pouhých čtyř uměle inseminovaných vajec. Úspěšnost je tedy oproti loňskému roku dvojnásobná. Navíc se podařilo oplodnit vejce u samice, která trvale žije ve voliéře s další samicí a obě obývaly a snášely vejce do stejné budky.

Úvodní foto: Parrot Reproduction Consulting

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 21. až 23. listopadu 2014

Dálší článek

Nejsevernější biotop papouška hnědohlavého ohrožuje těžba ropy a zemního plynu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější