Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Únorová burza ve Zwolle v ohrožení? Nizozemsko hlásí už čtvrté ohnisko nákazy ptačí chřipkou

Zwolle burzaUVNITŘ VIDEO – Epidemie ptačí chřipky typu H5N8 se šíří západní Evropou. Nizozemsko potvrdilo už čtvrtý případ nákazy chovu drůbeže, před týdnem přitom evidovalo pouze jediný. Všechna ohniska se nachází v uzavřených chovech, které by měly být vůči přenosu viru ve výhodě. Podle mluvčího české Státní veterinární správy Josefa Dubna je tak pravděpodobné, že k nákaze dochází zprostředkovaně krmivem nebo nekontrolovaným pohybem lidí v takových chovech. Zdrojem epidemie jsou tažní ptáci, respektive jejich trus. Ptačí chřipka typu H5N8 má navíc mírnější příznaky než jiné kmeny a tudíž je hůře rozeznatelná od běžnějších ptačích chorob.

Druhý a třetí letošní případ ptačí chřipky v Nizozemí byl potvrzen 21. listopadu v Ter Aaru (chov nosnic) a v obci Kamperveen (rodičovský chov brojlerů). O tři dny později byla ptačí chřipka typu H5N8 potvrzena v chovu kachen poblíž obce Kamperveen, tedy u třetího ohniska nákazy. „Došetřování typu neuraminidázy stále probíhá, ale zdá se, že půjde o stejný subtyp,“ uvedl Josef Duben. Dřívější domněnka německých veterinářů, že pravděpodobným zdrojem infekce jsou volně žijící ptáci, byla potvrzena již koncem minulého týdne. Německo a Velká Británie, kde se minulý týden objevilo po jednom ohnisku tohoto typu ptačí chřipky, zatím další případy nehlásí.

Virus H5N8 je zákeřnější než dřívější chřipky

Zvýšený výskyt ptačí chřipky v Nizozemí přímo ohrožuje únorovou ptačí burzu ve Zwolle, největší akci svého druhu v západní Evropě. Veterinární správy zemí, v nichž se nemoc objevuje, totiž postupně zakazují pořádání výstav ptáků i chovatelské trhy. „Současnou situací se v úterý v Bruselu zabývalo jednání ředitelů veterinárních správ. Na jeho základě je podle Milana Maleny, ústředního ředitele Státní veterinární správy, třeba upozornit zejména na to, že virus ptačí chřipky, který se nyní vyskytuje v Evropě, způsobuje nespecifické klinické příznaky. To znamená, že v infikovaných chovech se neprojevuje výrazné hynutí drůbeže a ostatní příznaky jako snížení snášky a příjmu krmiva mohou být nevýrazné a jsou snadno zaměnitelné za jiné nákazy,“ upozornil Josef Duben.

K TÉMATU: Ptačí chřipka H5N8 dorazila do Německa, Nizozemí a Británie. Čeští chovatelé se mají mít na pozoru

Proto je podle mluvčího Státní veterinární správy třeba velice pečlivě a pravidelně sledovat zdravotní stav a případné odchylky nepodceňovat. „Rovněž je nutné zdůraznit, že se nákaza vyskytuje především v uzavřených chovech. To znamená, že zdrojem viru jsou sice volně žijící ptáci, ale k vlastnímu zanesení infekce do chovu dochází nepřímým přenosem především prostřednictvím kontaminovaného krmiva, pomůcek, nekontrolovatelným pohybem techniky a osob. Proto by chovatelé měli věnovat zvýšenou pozornost dodržování všech preventivních opatření. Na jejich kontrolu se nyní zaměří i Státní veterinární správa,“ zdůraznil mluvčí.

Aktuální známá ohniska nákazy ptačí chřipky v Evropě, na mapě jsou zvýrazněna červenými body (Zdroj: Státní veterinární správa)
Aktuální známá ohniska nákazy ptačí chřipky v Evropě, na mapě jsou zvýrazněna červenými body (Zdroj: Státní veterinární správa)

Zamezte kontaktu papoušků s divokými ptáky

Stejný typ ptačí chřipky jako v Nizozemí, Německu a Velké Británii, tedy H5N8, se letos objevil u drůbeže a divokých ptáků v Číně, Japonsku a Jižní Koreji. Současný výskyt v Evropě podle Josefa Dubna ukazuje, že v šíření viru hrají velkou roli volně žijící ptáci. „Proto Státní veterinární správa opět důrazně upozorňuje chovatele drůbeže – podnikatele, ale také drobnochovatele a chovatele zájmových ptáků (papoušků), aby důsledně dodržovali preventivní opatření. Hlavní zásadou je dodržovat zásady biologické bezpečnosti a bránit chovy před kontaktem s volně žijícími, zejména migrujícími ptáky, a podávat krmení i vodu na chráněných místech,“ uvedl Josef Duben.

ČTĚTE TAKÉ: Státní veterinární správa varuje české chovatele před ptačí chřipkou z Ruska

Čeští chovatelé mají příslušným krajským veterinárním správám hlásit každé podezřelé změny v chovech drůbeže, zejména pokles v příjmu potravy a vody, pokles v produkci vajec a zvýšené úhyny. „Rovněž je důležité hlásit zvýšené úhyny volně žijících ptáků,“ dodává mluvčí Státní veterinární správy. Rady, jak se mají v případě prokazatelného výskytu ptačí chřipky na území České republiky zachovat chovatelé papoušků, přinese server Ararauna.cz ve speciálním článku na začátku příštího týdne. Kromě Státní veterinární správy v něm poradí i známé „ptačí“ veterinářky Veronika Grymová a Ľubica Nečasová.

Úvodní foto: ponsuke.pon.3zoku.com

Předchozí článek

Tajemství při východu slunce: Dokumentární film, který má pomoci zachránit papoušky zemní západní

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 28. až 30. listopadu 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější