„Rozhlédněte se a spočítejte všechny kakaduy přilbové v okolí 100 metrů.“ Canberra sčítá papoušky

Kakadu přilbový, foto © Wikimedia Commons - Rod Waddington (Kergunyah, Australia)UVNITŘ VIDEO – Řadu veřejných sčítání papoušků v městských aglomeracích rozšířil projekt monitoringu kakaduů přilbových v australské metropoli Canbeře. Tamní ornitologové vyzvali veřejnost, aby se zapojila do mapování výskytu a pohybu tohoto netradičně zbarveného papouška. „Výzkum je založen na postřezích z vaší zahrady nebo okolí pracoviště a jediné, co potřebujeme, abyste udělali, je zaznamenat maximální počet kakaduů přilbových, který uvidíte každý den v okolí do sta metrů od tohoto místa,“ popisuje vedoucí projektu Chris Davey. „Je důležité, aby tento monitoring byl kontinuální, tedy pokud možno, abyste je sčítali každý den,“ dodal pro web australské televize ABC.

Sčítání probíhá vždy po dobu jednoho týdne a opakuje se jednou za čtvrt roku. Každý účastník projektu musí zaznamenat největší počet kakaduů přilbových na jednom vybraném místě za každý den v týdnu. Počítají se i záznamy, kdy pozorovatel nespatřil žádného papouška. Data je možné zasílat prostřednictvím jednoduchého formuláře na webu nebo klasickou poštou. „Zatím máme asi čtyři tisíce záznamů. Potvrzuje se, že kakaduové přilboví jsou častí přímo ve městě, ale méně už v příměstských oblastech,“ popsal Chris Davey. Australské úřady vedou tohoto papouška z hlediska stupně ohrožení jako zranitelného na území Nového Jižního Walesu, ale přímo v Canbeře je běžný.

V Austrálii běžný, mezi chovateli rarita

Výsledky monitoringu kakaduů přilbových mají přispět k plánům ochrany tohoto druhu, zejména hnízdních biotopů v okolí metropole. Vedle pravidelných čtvrtletních sčítání, do kterých se zapojuje široká veřejnost, provádí ornitologové i celoroční sledování tohoto druhu. Na jaře byli tito ptáci nejčastěji viděni v zalesněných příměstských oblastech Mt Majura, Mt Ainslie, Red Hill, Black Mountain a Mt Taylor. „Týdenní sčítání je pro dobrovolníky tím nejjednodušším způsobem, jak nám pomoci. Dokonce i když neuvidí žádné ptáky, i tyto zprávy jsou z hlediska našeho průzkumu důležité,“ konstatuje Chris Davey.

K TÉMATU: Aktivista drží hladovku kvůli nedostatečné ochraně kakaduů přilbových v Novém Jižním Walesu

Ačkoli je v Austrálii poměrně běžný, mezi chovateli na celém světě je kakadu přilbový spíše vzácným chovancem. Odpovídá tomu i jeho cena, která se pohybuje nad hranicí 10 tisíc euro za ptáka. V České republice jsou chované jen jednotlivé páry těchto kakaduů, jednoho na letošní mezinárodní výstavě Exota Olomouc 2014 vystavoval vydavatel a šéfredaktor časopisu Nová Exota Jan Sojka. Tomu se podařilo kakaduy přilbové i rozmnožit. Chov těchto ptáků je poměrně náročný, vyžadují neustálé podněty pro činnost a v případě, že je nemají, velmi často sklouzávají k nešvaru škubání peří.

Úvodní foto © Wikimedia Commons – Rod Waddington (Kergunyah, Australia)

3 komentářů

  1. Jan napsal:

    Neuvažujete pro další návštěvu u chovatele právě pana Sojku či Šestáka? Díky Honza

  2. Jan Potůček napsal:

    Proč ne? Záleží na tom, zda budou chtít zveřejňovat reportáže ze svých chovů, ale minimálně u Jana Sojky jsem už byl a má to velmi hezké.

  3. Jan napsal:

    Tak to se máte..proto bych byl rád(a určitě ne sám), kdyby jste udělal reportáže u zmíněných dvou pánů. Věřím, že to domluvíte-:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..