UVNITŘ FOTO A VIDEO – Dva týdny uběhly jako voda a jsme tu opět se seriálem o dokrmování žaků. V pátek 30. ledna, kdy bylo mláďatům 22 dní, jsme jim nasadili kroužky. Bylo by to možné udělat i o něco dříve, ale potom je třeba hlídat, aby se jim kroužek nedostal nad kloub nad prsty, protože potom by to byl problém, který se mi stal loni u ary ararauny. Měl jsem tehdy více práce a že jednomu povyjel kroužek nad kloub, jsem si všiml později – už v době, kdy byl kloub už natolik silný, že přes něj nebylo možné kroužek přetáhnout zpátky a nad kloubem by kroužek později škrtil nohu. Nezbylo tedy nic jiného, než zajet za veterinářem, který kroužek za neustálého chlazení rozřízl. Mládě muselo být během této „operace“ pod narkózou.
Mladší mládě přerostlo staršího sourozence
Celý tento zákrok stál 1 700 korun, ale nejde ani tak o peníze jako o to, že to byla zbytečná komplikace, které se dalo předejít. Nicméně chybami se člověk učí a co vím, nebyl jsem první, komu se něco takového stalo. U žaků jsme si na to ale dali bedlivý pozor. V době kroužkování jsem mláďata krmil kaší v dávce 20 ml a frekvenci po čtyřech hodinách. Noční pauza bez krmení je dlouhá šest hodin. 1. února jsem mláďata pro účel tohoto seriálu zvážil (jinak to nedělám) a zjistil, že starší mládě má 225 gramů a mladší 250 gramů. I od pohledu je vidět, že mladší mládě staršího sourozence přerostlo a už nejdou zaměnit – nejen díky rozdílným číslům na kroužcích, ale hlavně proto, že jedno je černé jako „Papuánec“…
4. února jsme nechali mláďatům ve věku jednoho měsíce udělat opět preventivní rozbor trusu a dopadl stejně jako minule: mláďatům nic nechybí ani nepřebývá. Teplotu v inkubátoru jsme snížili na 30 stupňů a vlhkost už nepřidáváme, protože ta se zvyšuje už jen z trusu, který mláďata vylučují – kvůli němu se vzdušná vlhkost dostatečně vysoká. Krmení v tomto stáří probíhá v dávkách 25 ml a v rozmezí čtyř až čtyř a půl hodiny, přičemž noční pauza se nemění – je stále šestihodinová. Do dokrmovací směsi jsem přestal přidávat přípravek Complejo-B a zůstal jsem pouze u jablečného octa (v dříve zmiňované dávce cca tři kapky na 25 ml dokrmovací kaše). Mláďatům začaly z kůže lézt jehličky peří, takže se začnou co nevidět opeřovat.
11. února, těsně před uzávěrkou tohoto článku, jsem mláďata opět zvážil a vyfotil. Ve věku jednoho měsíce a pěti dní je držíme v inkubátoru při teplotě 28 stupňů a během několika následujících dní přejdou na normální pokojovou teplotu, která se v našem panelovém domě pohybuje okolo 24 stupňů. Krmení nyní probíhá ve frekvenci pěti hodin s noční přestávkou devíti hodin (od 21 hod. večer do 6. hod. ráno), jablečný ocet se již do dokrmovací kaše nepřidává. Problémy ve vývoji mláďat jsem nezaznamenal, tedy kromě toho, že méně robustní sourozenec ještě nemá jistotu v nohou a tak více balancuje. Uvidíme, jak mu to půjde dále…
Náhodné zavítání do olomouckého zverimexu
Také jsem se byl čistě náhodně podívat do zverimexu v olomouckém Globusu, odkud jsem loni popisoval žaka v nepříliš dobrém stavu, o kterého se obsluha obchodu moc dobře nestarala. Žako tam stále ještě je, stravu má určitě lepší, než když jsme se s ním setkali poprvé v roce 2014 a mazel je to pořád stejný, jak je patrno i z videa. Na kleci má napsané upozornění, aby ho zákazníci nekrmili a nesahali na něj, což jsem samozřejmě porušil… Uvidíme, jak dlouho tam ještě vydrží, ale kdyby to byla samička, asi bych ji koupil k našemu samečkovi Kubovi, aby nebyl sám, protože přeci jenom jsou mu už čtyři roky a mládě k němu dávat určitě nebudu…
Co dodat závěrem? Že v dalším díle už budeme vědět pohlaví mláďat, protože proběhne odběr krve kvůli určení DNA a nemocí PBFD/APV.
PŘEČTĚTE SI PŘEDCHOZÍ DÍLY TOHOTO SERIÁLU:
- Jak dokrmujeme mláďata žaků od vylíhnutí po odstav: nový seriál na webu Ararauna.cz
- Naše zkušenosti s dokrmováním žaků: Jak jsem řešil problém s rozjíždějícíma se nohama