Jak dokrmujeme mláďata žaků od vylíhnutí po odstav: nový seriál na webu Ararauna.cz

Mláďata žaka velkéhoUVNITŘ VIDEO – Dosud jsem psal na web Ararauna.cz především o volném létání s našimi ary araraunami Bárou a Endym. Ti však přes zimu, stejně jako v předchozích letech, zůstávají doma a mají „zimní klid“. Proto jsem se rozhodl, že tuto přestávku využiji pro psaní nového seriálu o dokrmování mláďat žaků. Právě dvě taková, pouhý týden stará, máme doma v inkubátoru. Vylíhla se jednomu z mých kamarádů – chovatelů minulý týden ve středu 7. ledna a ve čtvrtek 8. ledna 2015. Z budky jsme je odebrali na základě předchozích zkušeností právě v tomto věku, protože když stejný pár vyseděl přede dvěma lety jedno mládě, krátce po vyklubání uhynulo.

Loni byla mláďata dvě, ale rodičovský pár je opět po asi deseti dnech přestal krmit a než si toho chovatel všiml, bylo pozdě. Proto jsme se při letošní snůšce tří vajec rozhodli mláďata hned po vylíhnutí odebrat k ručnímu dokrmování. Konkrétně se tak stalo ve stáří pěti dní, aniž bychom čekali na líhnutí třetího mláděte, protože po předchozím prosvícení vajíček jsme věděli, že poslední vejce není oplozené a nebylo tudíž na co čekat.

Mláďata jsme umístili do tohoto inkubátoru a teplotu nastavili na 36 stupňů (Foto: Zdeněk Krňávek)
Mláďata jsme umístili do tohoto inkubátoru a teplotu nastavili na 36 stupňů (Foto: Zdeněk Krňávek)
Malí žakové přímo v inkubátoru (Foto: Zdeněk Krňávek)
Malí žakové přímo v inkubátoru (Foto: Zdeněk Krňávek)

Pomůžete pro ně vybrat jména?

Mláďata jsme umístili do inkubátoru značky Brinsea a teplotu nastavili na 36 stupňů. Počáteční váha mláďat byla zhruba 23 gramů. Krmení probíhalo první dva dny po odebrání z budky ve frekvenci půldruhé hodiny a krmná dávka obsahovala 1,5 ml kašičky. Od včerejšího dne, tedy středy 14. ledna 2015, krmím po dvou hodinách a dávku jsem zvýšil na 2 ml. Pro ruční dokrmování používám směs Kaytee, do které momentálně nic nepřidávám, ale zhruba ve věku tří týdnů ji doplním jednou denně několika kapkami jablečného octa k okyselení prostředí, abych zabránil případnému kvašení potravy v trávicím ústrojí papouška.

K TÉMATU: Jaká byla naše třetí sezóna volného létání s araraunami v Šumperku?

Krmení zatím probíhá bez problémů, mláďata přijímají dokrmovací kaši, tráví a vylučují tak, jak je u zdravých jedinců běžné. O celém průběhu ručního dokrmování, růstu mláďat či případných problémech, budu pořizovat foto a video dokumentaci, která doplní tento nový seriál na webu Ararauna.cz. Pokud tedy chcete, můžete být svědky vývoje malých žaků prakticky v přímém přenosu. Jednotlivé díly seriálu budou vycházet jednou za 14 dní, aby byly patrné posuny ve vývoji mláďat. Po odebrání vzorků krve pro testy DNA, APV a PBFD můžete pomoci vybrat pro tyto papoušky jména.

Malé žaky jsme rodičům odebrali ve stáří pěti dnů (Foto: Zdeněk Krňávek)
Malé žaky jsme rodičům odebrali ve stáří pěti dnů (Foto: Zdeněk Krňávek)
Tak malá mláďata bylo třeba zpočátku krmit každou hodinu a půl, ve dne v noci (Foto: Zdeněk Krňávek)
Tak malá mláďata bylo třeba zpočátku krmit každou hodinu a půl, ve dne v noci (Foto: Zdeněk Krňávek)

Anketa

[poll id=“90″]

Předchozí článek

Až třetinu hnízd ohrožených vazů seychelských na ostrově Praslin zlikvidují krysy a loskutáci

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 16. až 18. ledna 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější