Naše zkušenosti s dokrmováním žaků: Jak jsem řešil problém s rozjíždějícíma se nohama

Ručně dokrmovaní žakovéUVNITŘ VIDEO – Jsem rád, že seriál o ručním dokrmování malých žaků čtenáře Ararauny zaujal. Mláďata rostou jako z vody a od prvního článku jsem řešil pouze otázku podloží v inkubačních miskách, aby měla větší stabilitu v nožkách. Tento problém jsem vyřešili jednoduše tak, že jsme papírové ubrousky před vložením do misek zmuchlali, čímž se změnila jejich povrchová struktura a nebyly tak hladké. Další novinkou bylo dočasné používání čtvercových mističek o rozměru 7 x 7 cm, do kterých jsme žaky přesunuli na dobu pěti dní, aby se jim nerozjížděly nožky a byli tím pádem klidnější.

Že byly čtvercové mističky správnou volbou, dokázali sami žakové ihned po krmení, kdy je odkládáme právě do těchto mističek, kde okamžitě usnou, protože nemusí hledat záchytný bod pro nohy a tím pádem i vhodnou polohu pro klidný spánek. Mimochodem, nové mističky původně sloužily jako držáky na zubní kartáčky, pouze jsme upravili jejich výšku. Zhruba od osmého dne stáří malých žaků jsme snížili teplotu v inkubátoru na 35 stupňů a časem ji budeme postupně dál ubírat. Krmné dávky se zvýšily na 3 ml kaše při frekvenci krmení po dvou a půl hodině. Při každém krmení mláďatům přidáváme dvě kapky vitamínového přípravku Complejo B8, což budeme praktikovat asi do věku jednoho měsíce. Tento přípravek podáváme i dospělým arům a žakovi v dávce 2ml na 1l pitné vody a po dobu asi dvou měsíců dvakrát v roce.

Ručně dokrmovaní žakové

Ručně dokrmovaní žakové

Kontrola trusu dopadla na výbornou

Od konce minulého týdne jsme malé žaky, kteří dosáhli věku dvou týdnů, krmili už po třech hodinách a krmná dávka se zvýšila na cca 6 ml na mládě. Na fotografii je vidět, že každou chvíli už budou žakouši vidět. V tomto věku jsme odebrali na běžnou kontrolu vzorky trusu, které jsme nechali rozebrat na veterinární klinice U Svaté Barbory v Zábřehu na Moravě u paní doktorky Jirsové (v současné době zastupované paní doktorkou Šubrtovou, s níž máme rovněž velice dobré zkušenosti). Neobjevily se žádné výkyvy, které by bylo třeba řešit např. podáváním antibiotik či jinak. Zastoupení bakterií a dalších mikroorganismů bylo zcela v normálu.

Stále jsme ještě neprovedli zevrubné čistění mláďat od pilin a dalších kousků podloží z původního hnízda od rodičů, protože v nižším věku je to riskantní a myslím si, že i zbytečné. Nechávám to na chvíli, až budou trochu větší a do té doby to z nich stejně zmizí samo. Od věku 17 dní přecházíme na krmnou dávku 10 ml kaše v rozmezí zhruba tři a půl hodiny, přičemž v noci dáváme jednu delší pauzu na krmení asi pět hodin. Teplotu v inkubátoru snížíme na 33 stupňů. Mláďata jsme také museli přemístit do větší misky, která je naplněna asi do dvou centimetrů peletami, na kterých jsou opět ubrousky. Podklad pod ubrousky dáváme kvůli lepší stabilitě nohou, aby se mláďata mohla lépe postavit. Narušujeme tak rovnou podložku a mláďatům to evidentně pomáhá.

Ručně dokrmovaní žakové

Ručně dokrmovaní žakové

Novinka u našich araraun: dostaly budku

V době, kdy vychází tento článek, mláďata žaků už vidí. Při psaní těchto řádků otevřela oči jen částečně, jak je vidět na fotografii. Nyní jsou mláďatům tři týdny, váží cca 200 g a krmím je ve frekvenci čtyři hodiny po dávkách 15 až 17 ml (rozdíl je daný tím, že mladší mládě je o něco větší a několik gramů těžší, ale jinak je to jedno) a teplota v inkubátoru je na zhruba 31 až 32 stupňů – podle chování mláďat vyhovující. Dříve jsem mláďata nijak nevážil, ale v tomto případě tak činím jednou za dva týdny, aby byl patrný rozdíl v jednotlivých dílech tohoto seriálu.

ČTĚTE TAKÉ: Jaká byla naše třetí sezóna volného létání s araraunami v Šumperku?

Jen na okraj mimo téma dokrmování žaků zmíním, že jsme našim ochočeným araraunám Endymu a Báře dali nad klec budku a očividně se jim v ní líbí, protože jsou v ní každé ráno, když je jdu krmit, zalezlí a někdy tam bývají i přes den. Budku jsem si nechal vyrobit o rozměrech 76 x 46 x 51 cm, protože to tak nejlépe vycházelo pro umístění nad klec v bytě. Uvnitř mají arové dřevěné štěpky. Budka je zepředu otevřená, pouze je tam nízká deska o výšce 20 cm. Zda budka k něčemu bude, teprve uvidíme (tento typ je odzkoušen u jiného chovatele a arové, amazoňani i žaci v nich vyvádějí bez problémů mladé), ale i pokud by ji měli jen na hraní, tak nějaký účel splnila…

Ochočené ary ararauny Bára a Endy v budce ve svojí kleci (Foto: Zdeněk Krňávek)
Ochočené ary ararauny Bára a Endy v budce ve svojí kleci (Foto: Zdeněk Krňávek)
Celkový pohled na klec s budkou (Foto: Zdeněk Krňávek)
Celkový pohled na klec s budkou (Foto: Zdeněk Krňávek)

Další pokračování o dokrmování žaků vyjde na webu Ararauna.cz zhruba za dva týdny

Předchozí článek

Vědci vypustili do volné přírody dalších 15 kriticky ohrožených amazoňanů portorických

Dálší článek

Ostravské Fauna trhy rozšiřují prostory, ptačí burza se osamostatní a bude začínat už v 6:00

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější