Vědci vypustili do volné přírody dalších 15 kriticky ohrožených amazoňanů portorických

Amazoňan portorickýUVNITŘ VIDEO – Divokou populaci kriticky ohrožených amazoňanů portorických minulý týden posílilo dalších 15 ptáků vypuštěných ze záchranné stanice v národním parku Rio Abajo. Papoušci ve stáří jednoho roku až dvou let byli poslední rok drženi v oddělených voliérách od ostatních amazoňanů portorických v zařízení, které si za poslední léta připsalo řadu úspěchů při rozmnožování těchto ptáků v zajetí. Jde už o deváté vypouštění v zajetí odchovaných amazoňanů portorických od roku 2006. Ve volné přírodě na Portoriku by jich nyní mělo podle odhadů mezinárodní organizace BirdLife International žít 57 až 108. V chovné stanici Rio Abajo zůstává dalších 204 jedinců.

„Ptáci odletěli bez zaváhání, zmizeli v lese poblíž severního pobřeží Portorika,“ řekla agentuře AP, již cituje deník The Washington Post, tajemnice agentury na ochranu přírodních zdrojů Portorika Carmen Guerrerová. Vypuštění papoušci strávili poslední rok v obrovské proletové voliéře přímo v místě pozdějšího vypuštění, aby si zvykli na přirozené prostředí a naučili se rozpoznávat nepřátele. Vědci jim předkládali pouze ovoce a další krmivo, s nímž se mohou setkat přímo ve volné přírodě. Rio Abajo je jedním z dvou míst na Portoriku, kde jsou v přísně střežené chovné stanici chováni a odchováváni amazoňané portoričtí. Druhé se nachází v národním parku El Yunque na severovýchodě ostrovního státu USA.

Z 13 ptáků se je podařilo „rozchovat“ až na 500

Vědci chtějí v blízké době zprovoznit ještě třetí záchovné centrum v západoportorickém horském městečku Maricao. Do volné přírody papoušky vypouští na třech místech, kromě Rio Abaja a El Yunque také v dalším národním parku Monte del Estado. Loni se portorické úřady rozhodly vyhledat čtvrtou vhodnou lokalitu na severu země. Odchovy vzácných papoušků, jimž v sedmdesátých letech minulého století hrozilo bezprostřední vyhubení, se poslední dobou daří. Jenom chovná stanice Rio Abajo například v roce 2013 odchovala 51 mláďat. Celkově je nyní v zajetí a ve volné přírodě na Portoriku již téměř 500 těchto ptáků, z toho čtyři pětiny ve zmiňovaných chovných zařízeních.

K TÉMATU: Američané se chystají založit už čtvrtou divokou populaci amazoňanů portorických ve volné přírodě

Před příchodem kolonizátorů žilo na Portoriku a okolních ostrovech na milion amazoňanů portorických. Po násilném obydlení hlavního ostrova, zejména vlivem odlesňování, jejich populace výrazně řídla. Na úbytku portorických amazoňanů se podílely i ničivé hurikány. Po jednom takovém, v roce 1975, zbylo na Portoriku posledních 13 ptáků. Spojené státy poté zahájily záchranný program, díky němuž se jim podařilo papouška na poslední chvíli zachránit. Žádný jiný papouščí druh ale dosud nebyl blíže vyhubení – včetně ary škraboškového, který už ve volné přírodě nežije, novozélandského kakapa sovího nebo aktuálně nejvzácnějšího papouška dosud žijícího v přírodě, neofémy oranžovobřiché.

Úvodní foto: Tom MacKenzie, USFWS

Předchozí článek

Jesenický Faunapark Lipová-lázně rozšířil volnou letku papoušků o nejmenší ary – nobilisky

Dálší článek

Naše zkušenosti s dokrmováním žaků: Jak jsem řešil problém s rozjíždějícíma se nohama

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější