Jesenický Faunapark Lipová-lázně rozšířil volnou letku papoušků o nejmenší ary – nobilisky

Ara červenoramennýPátý druh ary, vůbec nejmenší zástupce těchto jihomaerických papoušků – ara červenoramenný – doplnil kolekci papoušků Faunaparku Lipová-lázně v Jeseníkách. Mladý pár „nobilisek“, jak se arům červenoramenným přezdívá podle jejich latinského názvu (Diopsittaca nobilis), doputoval mezi papouščí osazenstvo Faunaparku krátce po Vánocích a vlastně náhodou. Jejich původní majitel, chovatel volně létajících ochočených arů araraun Radek Suk, totiž musel řešit náhlý problém s agresivitou nobilisek vůči jednomu z větších arů a také k dětem. „Nobilisky byly zvyklé na jednu araraunu, ale když v rodině přibyla druhá, začaly na ni útočit,“ řekl serveru Ararauna.cz provozovatel Faunaparku Petr Augustýn.

Vzhledem k tomu, že všichni čtyři papoušci byli chovaní ve společné voliéře v bytě a chovatel neměl k dispozici další prostor, kam by agresivní nobilisky přestěhoval a oddělil je tak od araraun, rozhodl se mladý pár nabídnout jinému chovateli, který by se o ně mohl lépe postarat. „Nejprve volal Zdeňkovi Krňávkovi do Šumperka a ten ho nasměroval na mne. Prakticky hned jsme se dohodli,“ popisuje Petr Augustýn. Nobilisky se nastěhovaly do velké společné voliéry k dalším velkým druhům arů, s nimiž ve Faunaparku pravidelně chodí létat ven na volno. Jde o aru araraunu, aru zelenokřídlého, aru arakangu a křížence ary ararauny a ary zelenokřídlého označovaného jako ara harlekýn. Letku doplňuje ještě samička kakadua bílého.

"Nobilisky" ve svém novém domově ve Faunaparku Lipová-lázně (Foto: Petr Augustýn)
„Nobilisky“ ve svém novém domově ve Faunaparku Lipová-lázně (Foto: Petr Augustýn)
Budka pro pár arů červenoramenných (Foto: Petr Augustýn)
Budka pro pár arů červenoramenných (Foto: Petr Augustýn)

Přibude ještě ara hyacintový?

„Nobilisky jsou úžasné. Už za mnou v dětském pokoji létají. Od Radka Suka jsem věděl, že v jejich rodině byl na lidi více fixovaný sameček, u nás se nejdřív osmělila samička – to ona za mnou začala létat jako první. Sameček ji ale brzy následoval,“ směje se provozovatel Faunaparku. „Samička vždycky proletí do uličky okolo velkých arů, musí podletět dvířka voliéry a pak zamíří za mnou.“ Jestliže u původního majitele nobilisky útočily na nejmladší araraunu, ve Faunaparku jsou to naopak velcí arové, kteří si brání svoje teritorium před nečekanými „vetřelci“. „Trošku se snaží nobilisky terorizovat, ale ty jsou oproti velkým arům mnohem hbitější a bez problémů jim uniknou,“ líčí Petr Augustýn.

ROZHOVOR: Petr Augustýn: Faunapark jsem chtěl mít od dětství, papouščí letku ještě rozšířím

Mladý pár arů červenoramenných už dokonce „nafasoval“ vlastní budku. Papoušci ji zatím jen zběžně okoukávají, dovnitř se zatím neodvážili. Tříletý samec a dvouletá samice by ji ale brzy mohli využít nejen k nocování. Záleží však na tom, zda dají přednost hnízdění před volným létáním, ke kterému jsou vycvičeni od původního majitele Radka Suka. „Létat s nimi venku určitě budeme, teď jsme to ale ani nezkoušeli. Venku mrzne a to není vhodná doba pro volné létání papoušků,“ vysvětluje Petr Augustýn, který momentálně pomýšlí na to, že sedmičlennou papouščí letku rozšíří vedle nejmenšího druhu ary i o největšího – aru hyacintového. Bezesporu by byl prvním v České republice, kdo s arou hyacintovým létá na volno.

Zimní létání ary arakangy a ary zelenokřídlého nad Faunaparkem Lipová-lázně (Foto: Petr Augustýn)
Zimní létání ary arakangy a ary zelenokřídlého nad Faunaparkem Lipová-lázně (Foto: Petr Augustýn)

Úvodní foto: archiv Petra Augustýna

Předchozí článek

V Brazílii se vylíhli první arové škraboškoví po 14 letech. Do přírody je vypustí v roce 2021

Dálší článek

Vědci vypustili do volné přírody dalších 15 kriticky ohrožených amazoňanů portorických

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější