Buldozery ničí rezervaci v kolumbijské Santa Martě, hnízdiště pyrury zelenavého

Santa MartaUVNITŘ VIDEO – Nelegální výstavba silnice v údolí řeky Gaira poblíž kolumbijského správního střediska Santa Marta přímo ohrožuje hnízdiště pyrury zelenavého, jednoho z nejvzácnějších zástupců papouščího rodu Pyrrhura. Na necitlivý zásah do přírody upozornili zástupci nevládní organizace ProAves, kteří se dokonce pokusili vlastními těly zabránit v postupu třem bagrům, jež klestily cestu pralesem pro novou vozovku. Silnice, jejíž stavbu neschválily příslušné úřady ochrany přírody, přímo protíná ptačí rezervaci El Dorado v pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. V ohrožení je i zdroj pitné vody pro celý jih Santa Marty včetně turistických destinací a letiště, které jsou přímo napojeny na tok řeky Gaira.

Rezervace El Dorado patří mezi nejcennější přírodní poklady Kolumbie, vyznačuje se jednou z nejvyšších koncentrací endemických a jinak unikátních druhů ptáků na světě. Pyrura zelenavý žije právě jenom zde, a jeho početní stavy se odhadují na 3 300 až 6 700 pohlavně dospělých ptáků. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN jej vede v kategorii ohrožený (Endangered). Od roku 1992 je Sierra Nevada de Santa Marta biosférickou rezervací IUCN a samotná ptačí rezervace zde vznikla v roce 2006, mimo jiné díky organizaci ProAves. V současné době má na 2 250 akrů a ProAves zde už desátým rokem provádí úpravy, aby les dostala do původního stavu (odstraňuje nepůvodní borovice a vysazuje přirozené dřeviny vhodné pro hnízdění místních druhů ptáků).

Podnikatel si nárokuje pozemky v rezervaci

Od roku 2006 jsou také v rezervaci El Dorado vyvěšovány umělé hnízdní budky pro pyrury zelenavé. Jakýkoli negativní zásah do křehkého ekosystému všechny tyto aktivity dobrovolných ochránců přírody nenávratně poškozuje. „Fragmentací habitatu došlo ke ztrátě kontinuity hnízdních stanovišť endemických druhů ptáků. Změnily se i jejich zdroje potravy. Obnova pokáceného lesa potrvá nejméně 30 let,“ vypočítávají zástupci organizace ProAves, kteří zdokumentovali postup bagrů v rezervaci a stěžovali si u kolumbijského ministerstva životního prostředí. Jak se jim podařilo zjistit, orgány ochrany přírody ke stavbě nevydaly potřebné povolení.

K TÉMATU: Nová vodní nádrž v Kolumbii zničí hnízdiště arů vojenských a zcela nového ptačího druhu

„Zásah do rezerace El Dorado způsobil pan Michael Webers, Němec žijící v Mexiku a zástupce La Victoria Coffee Company, který tvrdí, že mu tyto pozemky patří,“ upozorňuje ProAves. „Škody, které pan Weber způsobil, jsou dalekosáhlé a ovlivňují všechny důležité ochranářské kroky, které zde byly učiněny za několik desetiletí.“ Biologové z ProAves připomínají, že v roce 2013 byl právě v této rezervaci objeven drobný hlodavec koro červenohřbetý, který byl 113 let považován za vyhynulého. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN vede tohoto savce v nejpřísnější kategorii kriticky ohrožených druhů. V celé rezervaci El Dorado žije na 300 druhů ptáků včetně endemického tyranovce kolumbijského.

Úvodní foto: ProAves

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..