Hnízdící mníšci rušili obyvatele nizozemského Apeldoornu, radnice přestěhovala hnízda do parku

Hnízdící mníšci šedí v nizozemském ApledoornuZajímavým způsobem vyřešila radnice nizozemského města Apeldoorn stížnosti obyvatel na hluk, který způsobují mníšci šedí hnízdící na okraji parku Mheenpark. Papoušci původem z Jižní Ameriky patří mezi invazní druhy exotických ptáků, které se dokázaly přizpůsobit podnebí v západní Evropě a po vypuštění do volné přírody začali vytvářet kolonie v městských parcích řady aglomerací. Ve Španělsku způsobují tak velké problémy, že byli zákonem prohlášeni za škodlivý invazní druh, u něhož platí zákaz chovu a zejména rozmnožování v zajetí, a jehož volně žijící populace je třeba postupně likvidovat. Podobný přístup zvolily i některé státy USA. Radnice v nizozemském Apeldoornu byla shovívavější: rozhodla se pouze přemístit mniší hnízda jinam.

„Mníšek šedý je známým obyvatelem Mheenparku. Nejen kvůli svému nápadnému vzhledu, ale zejména kvůli obrovským hnízdům, která buduje na základech opuštěných hnízd strak, a také kvůli charakteristickému hluku. Nedávno si mníšci začali stavět hnízda na okraji Mheenparku poblíž obytných domů. V době hnízdění, když tato hnízda opravují a rozšiřují, se zvyšuje hluk v jejich okolí, takže obyvatelé požádali radnici Apledoornu o zásah,“ informovala komunitní skupina Wijkraad Zevenhuizen – Zuidbroek na svojí stránce na Facebooku. „Mníšek je invazní exotický druh, proto lze v případě jeho obtěžování přijmout patřičná opatření. Otázkou bylo, jaká by měla být a kdy by měla být realizována,“ dodali provozovatelé stránky.

Stěhování hnízda mníšků šedých z okraje parku v nizozemském Apledoornu, aby hnízdící papoušci svým křikem nerušili obyvatele okolních domů (Foto: Wijkraad Zevenhuizen – Zuidbroek)

Stěhování hnízda mníšků šedých z okraje parku v nizozemském Apledoornu, aby hnízdící papoušci svým křikem nerušili obyvatele okolních domů (Foto: Wijkraad Zevenhuizen – Zuidbroek)

Vyjde to? Uvidí se až na jaře

Narozdíl od řady amerických měst, která bez slitování objemná hnízda mníšků likvidují, protože je papoušci často staví na sloupech elektrického vedení a způsobují tak zkraty, v Apeldoornu zvolili vlídnější řešení. „Po důkladném zvážení situace a konzulacích s odborníky bylo rozhodnuto ponechat mníškům šedým možnost zůstat v Mheenparku, ale přestěhovat jejich hnízda na stromy blíže centru parku a tedy dál od městské zástavby. Stěhování proběhlo v říjnu a nyní se s napětím očekává, jaký bude mít tato jedinečná operace výsledek. Období hnízdění začíná v březnu, takže teprve tehdy se uvidí, zda byl tento pokus úspěšný,“ popsali představitelé komunitní skupiny Wijkraad Zevenhuizen – Zuidbroek, která se zabývá děním v městských čtvrtích Anklaar se Mheen, Lock Haven, Sprenkelaar a Zuidbroek.

K TÉMATU: V Evropě žijí nadivoko nejen alexandři a mníšci, ale i agapornisové a aratingové. Kde všude?

Mníšci šedí hnízdní v městském paru Apledoornu od roku 2004, předtím se v jeho okolí pouze zdržovali ptáci přelétající z okolních lokalit. Podle biologa Petera Lindebooma, který se intenzivně věnuje výzkumu jejich populace v Mheenparku, jde stabilně o víc než dvacítku ptáků, maximální zaznamenaný počet byl 27 jedinců. To je mnonem méně než u jiných invazních papoušků alexandrů malých, jichž v Apledoornu podle tamní radnice žijí na dvě stovky. Mníšci si v Mheenparku stačili postavit pět až osm hnízd, z toho polovinu používají už po několik hnízdních sezón. „Nová hnízda je těžké rozeznat od hnízd strak, protože si jsou velmi podobná,“ konstatuje Peter Lindeboom. Mníšci se v Apledoornu živí především pupeny a semeny, šišticemi bříz, na podzim bukvicemi, žaludy a plody ovocných stromů.

Úvodní foto: Wijkraad Zevenhuizen – Zuidbroek

2 komentářů

  1. Miroslav napsal:

    Mníšci šedí v této lokalitě pocházejí všichni z farmy na dovoz a vývoz zvířat Manintveld.. Před lety jsem tam vozil myši a jiné hlodavce na krmení a přivezl i několik zajímavých ptáků do ČR. Součastí farmy byla a věřím že i je obrovská otevřená voliéra s mníškama, kteří se pohybovali volně. Několik obrovských hnízd v rozpětí několika metrů a kolonie několika desítek mnichů. Někteří se hold asi trhnuli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..