Papoušci se naučili používat oblázky, aby jimi nadrtili z mušlí minerální prášek

Vaza velkýNový důkaz o záměrném a promyšleném používání nástrojů papoušky získali vědci z amerických univerzit v Yorku a St Andrews. Vědečtí pracovníci z katedry psychologie z Yorkské univerzity se deset let věnovali studiu madagaskarských papoušků vazů velkých chovaných v zajetí a byli svědky opakovaných situací, kdy si ptáci osvojili používání nových nástrojů, s jejichž pomocí dokázali vydrolit z mořských mušlí minerální prášek obsahující životně důležitý vápník. Zaznamenali také aktivní sdílení nástrojů mezi jednotlivými papoušky. Ptáci využili malé oblázky k drcení mušlí a takto „umletý“ prášek poté pojídali podobně, jako jiní papoušci v zajetí konzumují sépiovou kost. O nezvyklém výzkumu informoval vědecký server Phys.org.
Podobné chování nebylo nikdy předtím u vazů velkých zaznamenáno. Navíc nešlo o situaci, kdy by papoušky k používání předmětů ponoukal člověk, ptáci na ně přišli zcela sami. Je to také jedna z mála zdokumentovaných situací, kdy došlo ke koordinaci a sdílení nástroje mezi zvířaty, která nepatří k primátům. Pozorování a dokumentování nezvyklého chování probíhalo po dobu osmi měsíců (od března do října), během nichž vědci natočili interakci vazů velkých s mořskými lasturami na podlaze jejich voliéry. Mušle jsou známým zdrojem vápníku pro ptáky, pro něž je tento prvek nezbytný pro tvorbu kostí, ale i skořápky vajíček. Pět z deseti vazů ze zkoumané skupiny používalo během monitorování voliéry nástroje, a to buď oblázky, nebo mušli přenesli do výklenku a snažili se ji obrousit.

Dokáží to i vazové ve volné přírodě?

Zájem o mořské mušle jevili papoušci zejména od března do poloviny dubna, tedy těsně před začátkem období rozmnožování – právě to evokuje jejich zvýšenou potřebu vápníku pro tvorbu vaječné skořápky u samic. Nedostatek vápníku může být pro samice kritický, protože v takovém případě jej tělo odebírá z kostí, které jsou pak křehčí a mnohem snadněji se lámou. Vědce však překvapilo, že o vápník nadrcený z mušlí projevovali zájem spíše samci vazů než samice. Později se ukázalo, že to nic neznamená, protože samci v době těsně před začátkem hnízdění častěji krmí samice, než s nimi začnou pářit, a tak jim potenciálně mohou předávat i nashromážděný vápník.

K TÉMATU: Neuvěřitelně inteligentní nestor kea: dokáže klacíkem zneškodnit past na lasice

„Využívání nástrojů zvířaty, která nepatří mezi vyšší primáty, zůstává mimořádně vzácným jevem. Tato pozorování nám naskýtají nové pohledy na schopnosti papoušků používat nástroje. Nabízí se ale otázka, proč je používá zrovna tento druh,“ uvedl student katedry psychologie a hlavní autor studie z univerzity v Yorku Megan Lambert. „Používání nástrojů by mohlo dokazovat vrozenou predispozici u papoušků, nebo by mohlo být výsledkem individuálního úsudku a poučení z chyb, nebo nějakou formu sociálního učení. Zbývá nám zjistit, zda tito ptáci používají nástroje i ve volné přírodě, ale i dosavadní výsledky výzkumu povedou k tomu, že budeme vazům velkých věnovat zvýšenou pozornost,“ dodal.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..