Vědci v Novém Mexiku objevili tisíc let staré kosterní pozůstatky ochočených arů arakang

Ara arakanga kostraPestrobarevní tropičtí papoušci rodu Ara byli oblíbenými domácími mazlíčky různých indiánských kmenů v Severní Americe mnohem dříve, než se dosud domnívali paleontologové. Vědci v Novém Mexiku na jihu Spojených států vykopali kosterní pozůstatky arů arakang, kteří podle uhlíkové metody C14 žili již v letech 900 až 975 našeho letopočtu. Kostry papoušků se podle arizonského veřejnoprávního rádia Knau podařilo objevit v Pueblu Bonito v kaňonu a dnešním národním kulturně-historickém parku Chaco, který v 9. až 12. století obýval indiánský kmen Anasaziů. Ten čile obchodoval s jinými indiánskými kmeny na území dnešního Mexika a na velké vzdálenosti si s nimi vyměňoval zboží.
Anasaziové žili nejen na území dnešního Nového Mexika, ale také v Arizoně, Coloradu, Utahu a na severovýchodě Mexika. Kosti papoušků objevili vědci v řadě jejich sídel, dosud však jejich stáří pouze odhadovali. Teprve nyní použili přesnější metodu uhlíkové analýzy, která potvrdila, že ary arakangy si Anasaziové dovezli na území dnešních USA o sto let dříve, než se historici všeobecně domnívali. Dostat ptáky víc než tisíc kilometrů severně od jejich nejsevernějšího teritoria přirozeného výskytu muselo být velmi náročné. Pro Anasazie však měli arové velký obřadní význam, jejich pestré červené, žluté a modré peří symbolizovalo moc jejich majitelů.

Arové byli majetkem vládnoucích elit

Historici si nejsou jisti, zda arakangy na území dnešního Nového Mexika dovezli sami Anasaziové, nebo zda jim je přišli nabídnout zástupci jihomexických kmenů při svých cestách na sever. Nejistý je i způsob přepravy ptáků; vědci se domnívají, že indiáni použili velké proutěné koše, které nosili zavěšené na zádech. Cesta musela být komplikovaná, protože arové jsou známými ničiteli dřeva a kdykoli se mohli z koše prokousat ven na svobodu. Nelze ani vyloučit, že indiánské kmeny papouškům během cesty záměrně zkracovaly křídelní letky, aby ptáci neulétli. To však dnes již nelze nijak ověřit.

K TÉMATU: Papoušci kdysi žili i ve Skandinávii, dokazují to zkameněliny staré 55 milionů let

Mnoho kosterních pozůstatků papoušků bylo objeveno také v národním památníku Wupatki a v Mogollon Rim v Arizoně. Národní park Chaco v Novém Mexiku ale tvořil centrum říše Anasaziů, které další původní severoamerický indiánský kmen Navahů označoval za „ty starobylé, kteří nejsou my“. Nález koster arakang a jejich lepší datace vědce ujistili v názoru, že tehdejší elity, které kontrolovaly přístup k vysoce ceněným arům, se dostaly k moci dříve, než se původně předpokládalo. Pueblo Bonito, což ve španělštině znamená Krásné město, bylo nejznámějším sídlem Anasaziů v kaňonu Chaco. Kmen ho obýval v letech 828 až 1126 našeho letopočtu. Civilizace Anasaziů vymřela z neznámých přičin někdy mezi 12. a 15. stoletím.

Úvodní foto: Knau.org/NPR News
Předchozí článek

Chováte kakaduy bílé? Pomozte se studentským výzkumem a vyplňte dotazník!

Dálší článek

Velcí loriové rodu Chalcopsitta: papoušci, s nimiž se setkáte i v českých chovech

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější