Chováte kakaduy bílé? Pomozte se studentským výzkumem a vyplňte dotazník!

Kakadu bílýVěnujete se chovu kakaduů bílých a jste ochotni se podělit o své zkušenosti? Zapojte se do výzkumu „Chov kakadu bílého v České republice a jeho odchov“, který v rámci své bakalářské práce provádí studentka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petra Kašíková. „Pro výzkumnou část práce bych potřebovala alespoň hrubý odhad počtu chovatelů kakadua bílého v České republice. Prosím tedy o zprostředkování dostupných informací od chovatelských organizací, kolik chovatelů kakaduů bílých registrují,“ obrací se studentka na chovatelskou veřejnost. Zároveň žádá jednotlivé chovatele o vyplnění dotazníku zaměřeného na chov těchto papoušků.
Dotazník se zaměřuje na majitele chovných ptáků, nikoli domácích mazlíčků. Zjišťuje, jak staří ptáci tvoří chovné páry, v kolika letech poprvé zahnízdili, jak často hnízdí, kolik mívají v průměru vajec a jak četné a početné bývají odchovy mláďat. Neopomíjí ani dotazy na velikost a tvar chovného zařízení, hnízdních budek, krmné dávky a další aspekty chovu kakaduů bílých. Taková statistika v České republice, i vzhledem k nejasnému počtu chovaných kakaduů bílých – druh není zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES a tak se na něj nevztahuje povinná registrace u příslušných krajských úřadů – dosud neexistuje.

Samci jsou pověstní svou agresivitou

Bílí kakaduové jsou nesmírně populární jako domácí mazlíčci, ovšem jako chovní ptáci tak častí nebývají. Jedním z důvodů je agresivita samců, kteří dokáží i po mnohaletém bezproblémovém soužití se samicí a úspěšných odchovech mláďat partnerku napadnout a nezřídka i zabít. Příčiny tohoto chování jsou předmětem řady spekulací, podle amerického chovatele a ornitologa Tonyho Silvy však s největší pravděpopobností samcům chybí možnost vzájemného „vybití“ s dalšími samci, k němuž dochází ve volné přírodě. Zatímco samice sedí v hnízdních dutinách na snůšce nebo zahřívají mláďata, samci se opodál hašteří a svádí bitvy, které však jen zřídka končí nějakým zraněním.

VYPLŇTE DOTAZNÍK: Chov Kakadu bílého v České republice a jejich umělý odchov

V zajetí však kakaduové bývají chováni zpravidla po párech a chovné voliéry neskýtají samici příliš možností úniku před samcem. Zkušení chovatelé bílých druhů kakaduů proto používají členité širší voliéry, v nichž se samice může se samcem v letu vyhnout, aniž by jej musela podletět nebo nadletět, u hnízdních budek mívají dva otvory, aby samice mohla před útočícím samcem utéct, a nezřídka agresivnímu samci zastřihávají letky, aby mu znesnadnili nebo zcela znemožnili létání. Agrese se neprojevuje jen u kakaduů bílých, týká se prakticky všech bílých druhů kakaduů. Pověstní jsou jí kakaduové filipínští nebo kakaduové molučtí. Pozorována byla, i když ne tak často, i u některých černých druhů kakaduů.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 12. až 14. února 2016

Dálší článek

Vědci v Novém Mexiku objevili tisíc let staré kosterní pozůstatky ochočených arů arakang

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější