Brazílie ohlásila první pozorování ary škraboškového v přírodě od roku 2000

Ara škraboškovýUVNITŘ VIDEO – Neuvěřitelný objev učinil brazilský farmář Nauto Sergio de Oliveira z městečka Curaçá ve státě Bahia. Minulou sobotu 18. června narazil poblíž své farmy na aru škraboškového – papouška, který je od roku 2000 považován v přírodě za vyhynulého. Vzácného ptáka druhý den spatřila i jeho žena Lourdes Oliveira a dcera Damilys Oliveira, která ho dokonce natočila na svůj mobilní telefon. Obě se vypravily ještě před svítáním do zátoky Barra Grande a v 6:20 hod. ráno papouška nejen spatřily, ale i natočily (viz video níže). Zprávu o mimořádném pozorování dnes zveřejnila brazilská ochranářská organizace SAVE Brazil, jíž ženy zaslaly video, a informaci převzal i brazilský list Estadão a web mezinárodní organizace BirdLife International.
Vidělo ho šest lidí, potom ale zmizel

Ara škraboškový byl pozorován v biotopu, kde se v minulosti tento druh přirozeně vyskytoval. Ornitologové a ochránci přírody proto spekulují, zda jde o ptáka, který zde přežíval po celou dobu nepozorován, nebo zda jej do přírody vypustil někdo, kdo jej dříve nelegálně odchytil. K této variantě se kloní ředitel organizace SAVE Brazil Pedro Develey, který okamžitě svolal do Curaçá mimořádnou expedici, která má vzácného papouška najít a ochránit. Aru škraboškového spatřilo celkem šest lidí, poslední pozorování je ale z minulé neděle 19. června. Od té doby papouška nikdo nespatřil, i když místní lidé zapojení do záchranného programu arů škraboškových pročesávají okolí.

K TÉMATU: Brazilci proškolí obyvatele obce Curuçá, u které mají být vypuštěni arové škraboškoví

Ačkoli Pedro Develey aru škraboškového neviděl, nepochybuje o tom, že se u města Curaçá objevil právě tento papoušek. Video se záznamem letícího ary, který se ozývá charakteristickým křikem, podle něj vyvrací veškeré pochybnosti. Develey předpokládá, že aru do volné přírody vypustil někdo, kdo jej delší dobu choval nelegálně v blízkém okolí a obával se zásahu úřadů, které v poslední době zpřísňují postup proti pašerákům ohrožených druhů zvířat. Raději se tedy zbavil vzácného ptáka, než by riskoval přísný postih a zřejmě i vězení. Otázkou zůstává, jak dlouho by takový papoušek navyklý na život v zajetí přežil ve volné přírodě. Proto jej chtějí ochránci najít co nejdříve.

Do regionu míří expedice, která má aru najít

„Představa, že by tento papoušek létal patnáct let po okolí, aniž by si ho někdo všiml, je nereálná,“ konstatuje brazilský list Estadão. Pedro Develey, který se okamžitě vydal do Curaçá, popsal neskutečné nadšení místních lidí, kteří od plánovaného návratu arů škraboškových do volné přírody očekávají větší zájem o své městečko a s ním spojené příjmy z turistického ruchu. „Měli jste vidět radost v jejich očích z toho, že se tento papoušek vrátil,“ popsal Develey deníku Estadão. Na hledání ary škraboškového se kromě organizace SAVE Brazil bude podílet i brazilský Institut pro zachování biologické rozmanitosti (iCMBio), jeden z iniciátorů projektu návratu ary škraboškového do volné přírody.

ČTĚTE TAKÉ: Katarská Al Wabra má už 100 arů škraboškových, dvě mláďata letos odchovává pod rodiči

Expedice vedená odborníky z iCMBio má odstartovat příští týden a přidá se ke skupinám místních obyvatel, které den ode dne pročesávají terén, ale zatím na aru škraboškého nenarazily. Zřejmě proto se organizace SAVE Brazil rozhodla informaci o objevu ary škraboškového ve volné přírodě zveřejnit. Oblast, v níž se papoušek pohybuje, je velmi rozsáhlá a v některých místech těžce přístupná. Jde o savanu porostlou křovinami, označovanou jako Caatinga. iCMBio již dříve ohlásila plán vytvořit zde přísně střeženou rezervaci o rozloze 44 tisíc hektarů, do které mají být od roku 2019 vypouštěni arové škraboškoví odchovaní v zajetí. Na projektu spolupracuje katarská chovná stanice Al Wabra, německé sdružení ACTP a brazilská chovná stanice Nest v Sao Paulu.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..