Německo pobouřil případ člověka, který zazdil hnízdo s mláďaty alexandrů pod novou fasádu

Alexandři malíUVNITŘ VIDEO – Štěstí v neštěstí měl pár invazních alexandrů malých, který zahnízdil v průrvě mezi cihlami na stěně domu v německém Düsseldorfu. Majitel nemovitosti naplánoval zrovna na dobu hnízdění pokládání nové fasády a ani papoušci ho od jeho záměru neodradili. Hnízdo, které si alexandři vybudovali šest až sedm týdnů před realizací nové fasády, dělníci ucpali pěnou, překryli perlinkou a novým nátěrem, i když uvnitř hnízda slyšeli žadonit mláďata. Rodiče ptáčat poté bezradně nalétávali na hladkou stěnu. Lidé ze sousedního domu zalarmovali hasiče a organizaci na ochranu zvířat, ale ti se neodvážili novou fasádu narušit – nebylo totiž jasné, kde přesně se hnízdo nachází.

Ptáčatům nakonec pomohli sami rodiče. Vytrvale nalétávali na místo, kde byla původní skulina a poté svými zobáky narušili novou fasádu. Prokousali se i perlinkou, pěnou a po dvou dnech se dostali k mláďatům, která překvapivě přežila všechny útrapy a nechala od rodičů nakrmit. O případu informoval nejprve německý týdeník Focus a poté i deník Westdeutsche Allgemeine Zeitung, který přinesl jako první informaci o záchraně mláďat. Zároveň citoval düsseldorfské hasiče, kteří se veřejně omluvili za nečinnost. „Dispečer neviděl žádnou naději na záchranu ptáčat. Montážní pěna použitá pro upevnění škvíry s hnízdem je hodně expanzivní a velmi rychle tvrdne. Tento náš závěr byl ale zjevně chybný a nám je to velmi líto,“ napsali hasiči v oficiálním prohlášení.

Ochránci chystají žalobu kvůli týrání zvířat

Zástupce německé pobočky Společnosti pro prevenci týrání zvířat (SPCA) se kvůli postupu majitele nemovitosti chystá obrátit na soud. „Zvířata nemohou být mučena nebo zabita z čistě soukromých důvodů,“ upozornil. Podle jeho slov je zazdění mláďat v hnízdě jednoznačným týráním zvířat. Záchranu čtyř papouščích mláďat považují místní obyvatelé v düsseldorfské čtvrti Golzheim za malý zázrak. Vytrvalost rodičů byla ohromující: po oba dva dny, kdy se snažili proklovat skrz novou fasádu k mladým, pracovali nepřetržitě 14 hodin. Starousedlíci poté pořídili několik fotografií osvobozených mláďat při krmení dospělými alexandry. Majitel domu si další „zazdění“ hnízda už nedovolil a čeká na vyvedení mláďat.

K TÉMATU: Do Düsseldorfu se slétají zimovat alexandři ze západu Německa, obchodníkům vadí jejich trus

Alexandři malí patří společně s mníšky šedými mezi nejrozšířenejší invazní druhy papoušků v Evropě. Velké populace těchto ptáků obývají několik německých měst a například v centru Amsterodamu jde o šestý nejčetnější druh ptáka. Narozdíl od mníšků šedých lidem nevadí křik alexandrů, který není tak pronikavý, ale spíše znečišťování ulic jejich trusem. Zejména v zimním období, kdy se alexandři sdružují do velkých hejn a přečkávají chladnější počasí v centrech měst, kde je přikrmují lidé nebo hledají potravu u popelnic, bývá tento problém nejpalčivější. Víc než třicetitisícovou populaci alexandrů malých chtěla vymýtit i radnice v Londýně, proti jejímu záměru se ale vyslovili obyvatelé metropole nad Temží.

Úvodní foto: Heike Hartig

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..