Zoo Sao Paulo navázala na loňský úspěch s ary kobaltovými, letos odchovala již čtyři mláďata

Ara kobaltový v Zoo Sao PauluUVNITŘ VIDEO – Devětadvacet let trvalo brazilské zoologické zahradě v Sao Paulu, než loni odchovala první mládě vzácných arů kobaltových. Letos se jí podařilo úspěch nejen zopakovat, ale i znásobit. V polovině června oznámila odchov hned čtyř arů kobaltových: dvě mláďata se vylíhla v únoru a další dvě v dubnu. Všichni čtyři mladí ptáci pocházejí od jediného rodičovského páru, který se i po druhém úspěšném hnízdění stará o další snůšku tří vajec. Čtyři mláďata byla odchována ručně a nyní se o ně starají ošetřovatelé. O úspěchu jako první informovala ve své reportáži brazilská televize Globo 1, již zoo nechala nahlédnout do svého zázemí.
Všechna čtyři mláďata dostala od zoologické zahrady jména. Únorové přírůstky ošetřovatelé pojmenovali Benicio a Benedict, dubnové sourozence Benjamin a Flora. Loňskému historicky prvnímu mláděti ary kobaltového odchovaného v Zoo Sao Paulo vybrali jméno návštěvníci zahrady ve veřejné anketě – zvítězil Teobaldo. Chovu arů kobaltových se tato zoologická zahrada věnuje třicet let. Prvního jedince získala již v roce 1986, ale trvalo dalších deset let, než se jí podařilo doplnit chov o další ptáky. V současné době chová dvanáct těchto papoušků v neveřejném zázemí, kde mají klid na hnízdění. Zoo Sao Paulo je členem pracovní skupiny pro chovný program arů kobaltových, již koordinuje brazilský institut CEMAVE.

Nejvíce jich odchovává Loro Parque a Al Wabra

Arové kobaltoví patří mezi nejvzácněji chované papoušky v zajetí. Bohužel však také mezi nejpašovanější: do Evropy pravidelně míří vejce odebraná pašeráky v přírodě. Divoká populace arů kobaltových čítá 1 360 jedinců, chovný program v zajetí tvoří 133 ptáků chovaných v Brazílii, Kataru, Španělsku, Německu a České republice. Ary kobaltové chová od roku 2010 také pražská zoologická zahrada, která je získala ze zabavené zásilky Celní správy a České inspekce životního prostředí. Šlo o tři ptáky, které loni doplnili další dva arové kobaltoví zabavení ve Švýcarsku. Od příštího roku by měli být tito papoušci k vidění ve veřejné expozici nově připravovaného Rákosova pavilonu.

K TÉMATU: Historicky první odchov ary kobaltového v brazilské zoo: úspěch slaví v Sao Paulu

Brazilský Národní akční plán na zachování ary kobaltového z roku 2006 předpokládá, že do konce roku 2017 se podaří v rámci celosvětového chovného programu sestavit 26 párů arů kobaltových. Jejich odchovy chtějí Brazilci postupně vypouštět do volné přírody, zejména v oblasti Boqueirão Oz, kde žijí dvě dosud známé izolované populace těchto papoušků. Mezi nejúspěšnější chovné stanice arů kobaltových v zajetí patří Al Wabra v Kataru a Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. Obě již do Brazílie zaslaly několik odchovaných mláďat, aby posílily tamní chovné skupiny. Podobně by v budoucnu měla Brazílii případné odchovy arů kobaltových vracet i pražská zoo.

Úvodní foto: Globo 1
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..