Zoo Praha si plánuje pořídit ještě dva ary kobaltové, celkem jich bude mít sedm

Chovnou skupinu arů kobaltových, bezesporu nejvzácnějších papoušků v pražské zoologické zahradě i v České republice, mají v budoucnu tvořit tři páry a jeden lichý samec. To je o dva exempláře více, než má Zoo Praha v současné době. Nové jedince má zahrada získat ze tří chovných stanic zapojených do záchranného programu tohoto druhu: Loro Parque na Tenerife, katarské Al Wabry a od německého Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). Vymění si s nimi i některé jedince, které už nyní chová. Serveru Ararauna.cz to potvrdila Alena Šteffelová, vedoucí tiskového a publikačního oddělení pražské zoo.
„Dle doporučení na základě jednání v Sao Paulu v prosinci 2016 připravujeme výměny arů kobaltových s ACTP Berlin a Loro Parque Tenerife. Z AWWP Qatar by měl dorazit další papoušek. Po dokončení výměn bychom měli mít tři páry a jednoho lichého samce čtyř různých genetických linií,“ uvedla Šteffelová na dotaz serveru Ararauna.cz. Kdy k výměnám dojde a na kdy je plánován dovoz jednoho ary z Kataru, neupřesnila. „V tuto chvíli se o všem jedná a konkrétní termíny ještě stanoveny nejsou,“ dodala Šteffelová. Pražská zoo chová ary kobaltové od roku 2010, kdy byli v České republice zabaveni tři jedinci.

Chovné zařízení arů kobaltových v Loro Parque na Tenerife:

Od příštího roku ve veřejné expozici

Předloni zoo získala ještě další dva ptáky zabavené ve Švýcarsku. Celkem tedy chová pět jedinců, z toho čtyři samce a jednu samici. Ptáci zabavení v Česku mají velkou chovatelskou hodnotu, nepatří totiž k žádné genetické linii arů kobaltových, kteří dosud byli chováni v zajetí. Papoušci pochází z volné přírody. Nebyli sice odchyceni, ale pašeráci dovezli vejce vybraná z hnízd v Brazílii do Portugalska, kde je uměle vylíhli a mláďata po opeření a odstavu propašovali do České republiky. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) společně s Celní správou zabavené ptáky umístila do pražské zoo, kde jsou dodnes chováni v neveřejném zázemí.

K TÉMATU: Za pašování arů kobaltových do Česka padnul trest tři roky vězení

Návštěvníci Zoo Praha by ale ary kobaltové měli spatřit již od příštího roku v novém Rákosově pavilonu, jehož stavbu zahrada dokončuje a dodělává vnitřní vybavení. Arům kobaltovým zoo připravila umělou skalní stěnu s imitací nor, v nichž hnízdí ve volné přírodě. Zahrada se pokusí o chov v kolonii – takto arové kobaltoví hnízdí běžně v Brazílii. Ve stejném pavilonu budou pro porovnání vidět i větší a známější příbuzní tohoto vzácného papouška, arové hyacintoví. Zoo Praha do expozice plánuje umístit také trichy orlí, nestory kea, kakadu palmové, amazoňany jamajské, šedohlavé, rudoocasé a další papouščí rarity.

Úvodní foto: Zoo Praha
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 13. až 15. října 2017

Dálší článek

Třetí hnízdění araraun v paneláku: jak přijaly a nakonec odmítly podložené mládě arakangy

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější