Hnízdní strom arů hyacintových stál v cestě novému elektrickému vedení, ochránci z něj zachránili mládě

UVNITŘ VIDEO – Velkou záchrannou akci kvůli mláděti ary hyacintového, které zůstalo uvězněno v hnízdní dutině 30 metrů vysokého stromu museli podniknout ochránci přírody v brazilském státě Pará poblíž obrovské hydroelektrárny Belo Monte. Stejnojmenná energetická společnost budovala nové elektrické vedení od nádrže skrz prales a v cestě jí stál právě hnízdní strom arů hyacintových. Po dohodě s ochránci přírody bylo rozhodnuto, že strom zůstane stát na místě do doby, než se podaří z jeho útrob dostat potomka vzácných papoušků. Firma si pronajala speciální vysokozdvižnou plošinu s klecí, která by dosáhla až na vrchol stromu.
Celá akce vypadala dost bizarně. Strom zbavený veškerých větví stál jako kůl uprostřed vymýcené cesty, po které přijela plošina. Vyzvednout mládě z dutiny nebylo příliš jednoduché, protože hnízdní kotlina byla zhruba dva metry pod vletovým otvorem vykotlaného kmenu. Po několika pokusech to přeci jenom podařilo a mládě bylo dopraveno plošinou na zem, kde se jej hned ujali ošetřovatelé. Bioložka Adriana Akemi Kuniy ze Sao Paula, která koordinovala celou akci, papouška předala do péče Gabriely Vasconcelosové, která se ujala ručního dokrmování. Mládě naštěstí nebylo v době odebrání z hnízda příliš vzrostlé a poměrně brzy si na umělé dokrmování zvyklo.

Mládě ary hyacintového v době záchrany (Foto: Adriana Akemi Kuniy)

Lymingtonova nadace ho vypustí do přírody

Papoušek je dnes už zcela opeřen a připravuje se v chovném zařízení Lymingtonovy nadace na budoucí vypuštění do volné přírody. Obývá voliéru s dalšími mladými ary hyacintovými a učí se konzumovat plody, s nimiž se bude moci setkat ve volnosti. Lymingtonova nadace se navracení papoušků do volné přírody věnuje dlouhodobě, v poslední době je známý její projekt reintrodukce aratingů žlutých poblíž Beléma, kde se tito papoušci přirozeně vyskytovali naposledy před šedesáti lety. Pracovníci nadace pojmenovali aru Newton a připojili k němu dalšího mladého aru hyacintového Xingu (pojmenovaného podle řeky, na které je vybudovaná hydroelektrárna Belo Monte).

K TÉMATU: Ara hyacintový už není ohrožený druh, Červená kniha IUCN ho přeřadila mezi „zranitelné“

Arové hyacintoví jsou jedním ze symbolů amazonských deštných pralesů. Největší papoušek světa, který dorůstá délky až jednoho metru, byl před čtyřmi lety vyřazen ze skupiny ohrožených druhů a přeřazen v Červené knize ohrožených živočichů IUCN do nižší kategorie „zranitelný“. Důvodem byly zvyšující se stavy divokých populací. Nárůst počtu arů hyacintových se ale týká pouze Pantanalu, obrovského močálovitého území na jihozápadně Brazílie. Naopak v Amazonii, kde stojí také hydroelektrárna Belo Monte, arů hyacintových nadále ubývá. Lymingtonova nadace se proto snaží každého zachráněného jedince po rekonvalescenci vracet zpět do divočiny a udržovat tak jejich populaci co nejpočetnější.

Kliknutím si přehrajte video se zachráněným arou v Lymingtonově nadaci:

Úvodní foto: Adriana Akemi Kuniy
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..