Mexičtí vědci zpochybňují existenci nového druhu amazoňana, jde prý o křížence

UVNITŘ VIDEOAmazoňan modrokřídlý (Amazona gomezgarzai), kterého loni v červnu popsal mexický ornitolog Dr. Miguel A. Goméz Garza společně s americkým chovatelem papoušků Tony Silvou, údajně není novým druhem, nýbrž křížencem. Tvrdí to skupina mexických vědců, která sepsala sedm argumentů proti uznání tohoto ptáka za samostatný druh. Patricia Escalante, Abigil Eunice Arteaga-Rojas a Mauricio Gutiérrez-Sánchez-Rued upozorňují, že předkladatelé teorie o novém druhu amazoňana nikdy nebyli osobně v oblasti, kde se má tento pták vyskytovat, a pouze převzali dva jedince od veterináře z města Becanchén v centrální části poloostrova Yucatán.
„Avifauna poloostrova Yucatán je velmi dobře zmapovaná, v minulosti byla rozsáhle prozkoumána mnoha ornitology,“ popisují vědci na webu Zootaxa fungujícím na doméně Mapress.com. U dvou ptáků, kteří sloužili pro popis nového druhu, prý není jisté, zda pochází z volně žijící populace. „Při naší výpravě do lokality, kde by se měli tito ptáci vyskytovat, se nám nepodařilo ověřit existenci nového druhu. Lidé žijící v těchto lokalitách popřeli, že by se tam takoví papoušci vyskytovali,“ tvrdí vědci, podle nichž chyběl i dostatek vzorků na posouzení a nedostatečné bylo i porovnání s exempláři v muzejních sbírkách. „Znaky, na kterých je založen popis „nového druhu“, nepodporují hypotézu, že jde o nový taxon,“ upozorňují kritici.

Poslechněte si hlas amazoňana modrokřídlého:

Má jít o vývojovou větev amazoňana běločelého

„Místo toho sílí teorie o hybridním původu těchto jedinců, kterou však předkladatelé netestovali pomocí DNA,“ dodávají vědci. ornitolog Dr. Miguel A. Goméz Garza a Tony Silva v loňském článku v časopise PeerJ popsali, že jimi objevený nový druh amazoňana se zhruba před 120 tisíci lety vyvinul z příbuzného amazoňana běločelého (Amazona albifrons), s nímž obývá stejný habitat. Od tohoto druhu se odlišuje primárně modrými letkami na křídlech (zespodu jsou ale zelené), které jsou vidět pouze při letu, ale také výhradně červeným čelem bez bílé nebo černé barvy a zeleným zbarvením zbytku hlavy. Oficiálně však zatím amazoňan modrokřídlý nebyl uznán za samostatný druh.

K TÉMATU: V Mexiku se podařilo objevit nový druh papouška: amazoňana modrokřídlého

Amazoňan modrokřídlý má obývat podobnou oblast poloostrova Yucatán jako amazoňan černouchý (Amazona xantholora) a amazoňan běločelý poddruhu nana (Amazona albifrons nana), ale podle Gomeze a Silvy se s nimi nekříží. Všechny tři druhy se ale navzájem podobají, rozdíl je viditelný zejména v kresbě hlavy – zbarvení čela a příuší. Dr. Miguel A. Gómez Garza na amazoňana modrokřídlého poprvé narazil v roce 2014. Nový druh ho překvapil i odlišným hlasem a chováním. Ozývá se prý mnohem hlasitěji než amazoňan běločelý a má kratší hlasové projevy. Podle Tonyho Silvy připomíná spíše hlas jestřába než jakéhokoli známého papouška.

Reportáž s objevitelem amazoňana modrokřídlého Miguelem Ángelem Gómezem Garzou:

Úvodní foto: PeerJ / Tony Silva
Předchozí článek

Polsko hlásí nález prvního hnízda invazních alexandrů malých, 20 km od českých hranic

Dálší článek

Chcete se podívat do zázemí liberecké zoo na ary hyacintové a nestory kea?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější