Brazílie hlásí odchov dvou arů škraboškových. Dalších 50 si přiveze v listopadu z Německa

UVNITŘ VIDEO – Odchov dvou mláďat v přírodě vyhynulých arů škraboškových ohlásila brazilská ptačí farma Fazenda Cachoeira. Jde o první mláďata tohoto druhu odchovaná v jejich domovině po čtyřech letech. „Mláďata se vylíhla 14. a 17. května a jde o první výsledek reprodukce chovných párů složených pro budoucí vypouštění do přírody,“ řekl brazilské televizi Globo 1 veterinář Rogeria Venância. Vejce byla inkubována přirozeně, později je ale ošetřovatelé páru odebrali a nahradili podkladky. Mláďata přišla na svět v líhni. Jedno se vyklubalo samo, druhému museli ošetřovatelé pomoci. „Dokazuje to důležitost umělého odchovu,“ upozornil Venância, podle něhož je možné, že chovný pár letos zahnízdí ještě jednou.
Celkem je nyní v Brazílii 13 arů škraboškových z celkového počtu 166 ptáků zapojených do záchranného programu iniciovaného brazilskou vládou. Nejvíce jich aktuálně drží německé Sdružení na ochranu ohrožených papoušků (ACTP), které před časem převzalo i ary chované v katarské stanici Al Wabra. Nyní je v ACTP nedaleko Berlína celkem 147 arů škraboškových. Další dva páry chová belgická zoologická zahrada Pairi Daiza a dvě samice jsou zapůjčeny v singapurském Jurong Bird Parku. Mimo ptáky zapojené v projektu je zhruba dvacítka jedinců u soukromých chovatelů ve Švýcarsku. Ti ale neuznávají právo brazilské vlády na vlastnictví všech arů škraboškových chovaných v zajetí.

15 arů bude vypuštěno začátkem roku 2020

Klíčovou roli v projektu záchrany a návratu ary škraboškového do přírody hraje německé ACTP. Jeho zakladatel a prezident Martin Guth minulý pátek 7. června podepsal se zástupci brazilského Institutu pro ochranu biologické rozmanitosti (ICMBio) dohodu o reintrodukci arů škraboškových do přírody. Její součástí je smlouva o převozu 50 těchto papoušků z Německa do Brazílie, k němuž by mělo dojít letos v listopadu. Po nezbytné karanténě a aklimatizaci budou ptáci vypuštěni do velkých proletových voliér společně s divokými ary marakánami, kteří obývají stejnou lokalitu jako kdysi arové škraboškoví. Krátce poté by mělo být do přírody vypuštěno prvních 15 arů škraboškových (pravděpodobně začátkem roku 2020). Marakány mají vzácné příbuzné naučit životu v divočině.

K TÉMATU: Na vypouštěné ary škraboškové v Brazílii budou dohlížet drony

„Ve světových médiích se objevilo mnoho zpráv o tom, že nové brazilské vládě zjevně chybí zájem o ochranu životního prostředí a původních ohrožených druhů. Touto dohodou ale vláda prokázala, že se plně zavazuje podporovat projekt Ararinha, který je hlavní součástí záchovného programu ary škraboškového,“ uvedlo ACTP na svojí oficiální stránce na Facebooku. Kromě ACTP dohodu s brazilskými vládními institucemi podepsali i představitelé belgické Nadace Pairi Daiza a americké organizace Parrots International. Mezi signatáři dohody byl i Edson Gontijo z brazilské farmy Facenda Cachoeira, kde se podařilo odchovat výše zmíněná dvě mláďata arů škraboškových.

Úvodní foto: Facenda Cachoeira
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..