Proč papoušci plýtvají potravou? Podle výzkumu tvoří odpad více než desetinu krmiva

UVNITŘ VIDEO – Jako chovatelé nebo majitelé papoušků s tím máte určitě bohaté zkušenosti. Připravíte svým opeřencům misky s ovocem a zeleninou a když je jdete po několika hodinách zkontrolovat, část obsahu najdete vyházený na zemi nebo v misce s vodou či s jiným krmivem. Málokdy se stane, že papoušek vyzobe poctivě všechno zrní a na zem nahází jenom prázdné slupky. A papoušek, který po zemi nerozhází nevyloupané ořechy, je asi tak trochu divný. Čím to, že tak inteligentní ptáci plýtvají potravou? A děje se to jenom v zajetí, kde nemají o potravu nouzi? Podle nejnovějšího výzkumu mezinárodního vědeckého týmu vedeného ekoložkou Esther Sebastiánovou Gonzálesovou ze španělské Univerzity Miguela Hernándese má plýtvání krmivem svůj důvod.

Papoušci nepozřou asi desetinu nasbírané potravy i ve volné přírodě. Nejde jen o ovoce, ale i květy, semena a další pochutiny. Vědci při pozorování ptáků ve volnosti zaznamenali, že nezřídka papoušci ukousli ze sousta jednou nebo dvakrát a poté jej shodili na zem. Biologové se tedy rozhodli ověřit dvě možné hypotézy, proč se tak děje: zda jde o nechtěnou nehodu, kdy je plod pro papouška příliš těžký, a tudíž ho neudrží v pařátu, nebo o důsledek vyrušení či hádky s jiným papouškem. Někteří členové týmu se domnívali, že plýtvání je logickým důsledkem toho, že papoušek nechtěl pozřít nezralé nebo naopak zkažené či parazity napadené plody. Mohlo jít také o méně nutričně a energeticky zajímavou potravu, upozornil web časopisu Forbes, který o vědecké studii informoval.

Odpad je zdrojem potravy pro jiné živočichy

Tým se problému věnoval velmi podrobně po dobu několika let a sledoval takřka 30 procent ze všech druhů papoušků (na světě jich žije okolo 400). Z výsledku jeho práce vyplývá, že papoušci nejčastěji plýtvali ovocem a semeny, a to 336 druhy z 80 rostlinných rodů (ztráty činily 11,8 procenta u ovoce a 14,6 procenta u semen). Plýtvání bylo rovnoměrné po celý rok u 103 monitorovaných druhů (40 druhů vědci sledovali v zajetí, 75 druhů v přírodě a 12 druhů jak v zajetí, tak v přírodě). Potvrzeno bylo na všech sledovaných lokalitách v 17 zemích světa z pěti kontinentů. Bylo jedno, zda šlo o hnízdní sezónu nebo období klidu. Někteří papoušci dokonce zahodili 80 procent všech plodů a semen, které nabírali. Tým Esther Sebastiánové Gonzálesové ale zjistil, že potrava, již papoušci shodili na zem, posloužila jiným živočichům, takže nepřišla vniveč.

K TÉMATU: Loriové mnohobarví šokovali vědce v Austrálii pojídáním syrového mletého masa

„Ostatní druhy tak získaly jednodušší přístup k potravě. Například druhy, které žijí na zemi a nejsou schopny vyšplhat do korun stromů, si takto mohou zpestřit svůj jídelníček,“ uvedla Gonzálesová. Celkem takto vědci odhalili 28 druhů ptáků, savců, plazů, ryb a hmyzu, které se přiživovaly na zbytcích potravy papoušků. Zahozená potrava také prospívá rostlinám. „Zvyšuje se tak rozptyl jejich semen a tím i šance na jejich rozšíření,“ vysvětlila Gonzálesová. Ale proč tedy papoušci tolik mrhají potravou? Podle vědců se zkrátka snaží vybrat tu nejlepší potravu. „V zahradnictví je všeobecně známým faktem, že kvalitní ovoce lze získat díky pravidelnému prořezávání stromů. A něco podobného dělají papoušci při výběru své potravy,“ míní Gonzálesová. Výzkum nicméně pokračuje – je třeba ověřit ještě řadu dalších hypotéz.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

ANKETA: Plýtvají vaši papoušci krmivem?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..