Amazoňan císařský by zařazen mezi kriticky ohrožené druhy, alexandr mauricijský je už pouze zranitelný

UVNITŘ TABULKA – Šesti druhů papoušků se dotkla letošní aktualizace Červené knihy ohrožených druhů živočichů a rostlin, kterou sestavuje Mezinárodní unie na ochranu přírody (IUCN). Nejzásadnější změnou je překvalifikování amazoňana císařského z kategorie ohroženého na kriticky ohroženého. Jde o přímý důsledek předloňského hurikánu Maria, který zdevastoval ostrov Dominica, na kterém tito papoušci žijí. IUCN zároveň oficiálně potvrdil u ary škraboškového status druhu vyhynulého v přírodě (doposud byl považován za kriticky ohroženého s pravděpodobnou divokou populací do 49 jedinců). Naopak dříve téměř vyhynulý alexandr mauricijský se přesunul do kategorie zranitelných druhů.

Právě alexandr mauricijský je ukázkovým příkladem druhu, kterého se podařilo zachránit díky důkladnému záchovnému programu. V roce 1973 žilo na Mauriciu posledních šest ptáků a většina biologů očekávala, že druh brzy vyhyne. Část papouščí skupiny se podařilo odchytit a zahájit chovný program v zajetí. Mezitím se v přírodě objevili další ptáci, o kterých ochránci nevěděli. Část ptáků zůstávala v přírodě a ornitologové jim vyvěšovali hnízdní budky a přerozdělovali z hnízd, kde se vylíhlo více mláďat, ptáčata do budek, kde byly čisté snůšky. Do roku 1998 se zvýšil počet alexandrů mauricijských na 59 až 73 ptáků a začal proces intenzivního vypouštění papoušků odchovaných v zajetí.

Amazoňan modročelý je „potenciálně zranitelný“

Do roku 2005 se podařilo vypustit 139 ptáků a v roce 2007, kdy jich v přírodě bylo již 320, byl alexandr mauricijský překlasifikován z kriticky ohroženého na ohroženého. Aktuální odhady početnost divoké populace alexandrů mauricijských se pohybují okolo 750 jedinců se stoupající tendencí. „Záchrana alexandra mauricijského je fantastickým důkazem toho, jak efektivní může být cílení ochrana přírody,“ míní dr. Ian Burfield, světový koordinátor mezinárodní organizace BirdLife International pro klasifikaci ptačích druhů. „Je však důležité uvědomit si, že u všech druhů lze zabránit jejich vymření, zejména pokud byla zničeno jejich přirozené prostředí. Prioritou by tedy pokaždé mělo být zachování stanovišť, aby se zabránilo poklesu divoké populace a jejímu postupnému zániku,“ podotkl.

K TÉMATU: Amazoňané císařští málem vymřeli. Od hurikánu Maria existuje jen deset pozorování

Letošní aktualizace Červené knihy IUCN vedla také ke změně klasifikace ohrožení amazoňana modročelého, který se přesunul ze skupiny „málo dotčených“ živočichů mezi „potenciálně zranitelné“. Stejná úprava se dotkla i klasifikace loriho škraboškového. Naopak loríček rudohrdlý se přesunul z kategorie „ohrožený“ mezi „zranitelné“ druhy. Z „nepapouščích“ druhů se komise IUCN rozhodla k letošnímu roku prohlásit tři ptačí druhy za vyhynulé: havajského pěvce šatovníka ostrovního, který byl v přírodě naposledy spatřen v roce 2004, hrnčiřík alagoaský z Atlantského lesa v Brazílii a další druh hrnčiříka ze stejné lokality, který nemá ani české pojmenování – latinsky se nazývá Cichlocolaptes mazarbarnetti. V obou případech jde také o pěvce.

Úvodní foto: Mikko Pyhala

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..