Ptačí chřipka se vrátila do Česka, první ohnisko je na Vysočině u Žďáru nad Sázavou

UVNITŘ MAPA – Po třech klidných letech se v České republice opět objevil případ nákazy ptačí chřipkou typu H5N8. Po Polsku, Maďarsku, Slovensku a Rumunsku, kde se tato nemoc prokázala již na přelomu roku a začátkem ledna, je tuzemsko pátou evropskou zemí, která letos potvrdila pozitivní nález. Na virus H5N8 uhynula domácí drůbež v malochovu v obci Štěpánov nad Svratkou na Vysočině poblíž Žďáru nad Sázavou. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS) s tím, že na místo byli ihned vysláni zástupci SVS. „V nakaženém chovu se nacházelo 12 slepic, z nichž šest během dvou dnů uhynulo, dále zde byly tři kachny,“ uvedla SVS na svém webu. Veterinární inspektoři zajistili zbylou drůbež nacházející se v napadeném chovu.

V tříkilometrovém okruhu okolo ohniska nákazy zřídila veterinární správa ochranné pásmo, kde budou zkontrolovány všechny chovy drůbeže, a desetikilometrové pásmo zvýšeného dozoru, v němž budou panovat zvýšená veterinární opatření. „Ihned po potvrzení nákazy jsme přijali nutná opatření, na místo vyrazili pracovníci Státní veterinární správy a její ústřední ředitel se vrací ze zahraniční pracovní cesty. S kolegy na Ministerstvu jsme připraveni pomoci zasaženým chovatelům s odškodněním, které jim ze zákona náleží. Nejdůležitější ale nyní je, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy, chovatelé by měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Pozor na trus vodních ptáků na podrážkách!

Virus ptačí chřipky typu H5N8 přenáší divocí ptáci, především tažné druhy jako husy, kachny, ale i labutě, volavky nebo kormoráni. Od nich se mohou nakazit i jiné druhy ptáků, jako například nedávno v Polsku jestřáb, který uhynul po pozření mršiny nakaženého ptáka. „Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

K TÉMATU: Ptačí chřipku hlásí už i Maďarsko, Nitra kvůli ní dočasně ruší tradiční burzu exotického ptactva

V rámci mimořádných veterinárních opatření bude omezen pohyb drůbeže do a z pásem, provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy. O plošném zákazu ptačích burz, který SVS v České republice zavedla v roce 2017, se zatím neuvažuje, ale nelze jej vyloučit, pokud se virus prokáže na více místech. Kvůli ohnisku ptačí chřipky v Nitranském kraji na Slovensku již byla zrušena nedělní ptačí burza v nitranském výstavišti Agrokomplex. Papoušci sice nejsou vůči ptačí chřipce tak vnímají jako drůbež, ale i oni se mohou nakazit trusem či jinými sekrety nakažených ptáků, které si mohou do chovu zavléct sami chovatelé na podrážkách bot.

Postup při likvidaci ohniska ptačí chřipky v roce 2017 na Olomoucku:

Nemoc se nevyhýbá ani papouškům

„Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků,“ upozorňuje SVS. Ve velkochovech drůbeže se nemoc šíří velice rychle a znamená nutnost vybít všechny ptáky. Základním preventivním opatřením je (pokud možno) chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky.

ČTĚTE TAKÉ: Ptačí chřipka už je opět v Česku. Jak ochránit opeřené mazlíčky v domácnosti?

„U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů, apod. V případě podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva nahlásit na krajskou veterinární správu,“ upozorňuje SVS. Přenos na domácí mazlíčky je možný např. v případě volného létání s papoušky s přírodě.

Úvodní foto:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..