Vycvičení papoušci žako a vrány uklízejí v Abú Dhabí odpadky, mají k tomu motivovat i lidi

UVNITŘ VIDEO – Neobvyklý výcvik absolvovali papoušci žako a vrány indické v arabském Abú Dhabí. Tamní organizace Barari Natural Resources, pod jejíž správu spadá více než 400 lesoparků a přírodních rezervací, začala ptáky učit sbírat odpadky a házet je do koše. Ptáci mají pomáhat ve všech parcích v rámci kampaně Nature Educates Us. „Pokud je pták schopen sbírat odpadky, proč by nemohli totéž dělat i lidé?“ popsal hlavní myšlenku projektu deníku The National trenér ptáků Alonso Malo, který pochází ze Španělska. S výcvikem papoušků a vran začal loni v lednu. Zpočátku měl k dispozici pouze žaky velké, proto je skupina vycvičených ptáků smíšená. Vrány, s nimiž se původně počítalo, přišly na řadu později.

„Začali jsme s třemi papoušky. Hodně přitom žertují a jsou tak trochu jako klauni, ale odvádějí dobrou práci. Vrány jsou ale samozřejmě při úklidu pracovitější,“ konstatuje Malo. Protože pro ptáky je zrak nejsilněji vyvinutým smyslem, jsou schopni lehce najít i malé kousky plastového odpadu nebo cigaretových nedopalků. Poté, co ptáci zvládli sběr těchto kousků odpadu, začal je Alonso Malo učit třídit odpadky do různých nádob. Přestože je v programu aktivně zapojeno na 25 ptáků, veřejnou demonstraci zatím zvládá pouze pět vran a dva papoušci. Organizace nyní založila vlastní chov vran indických, aby si ručně odchovala další skupinu ptáků pro výcvik úklidu odpadků.

Demonstrace vycvičených papoušků a vran v Abú Dhabí:

Jako první přišli s nápadem ve Francii

Nedopalky cigaret jsou považovány za nejčastější druh odpadků, který se celosvětově špatně likviduje. Obsahují přitom chemické prvky, které mohou omezit růst trávy až o 13 procent. Organizace Barari Natural Resources zvažovala výcvik ptáků pro sběr odpadků již v roce 2018, kdy její ředitel Ahmed Alblooki navštívil Francii a byl mu představen podobný program (viz video níže). Vrány indické jsou pro tuto práci v Abú Dhabí velmi vhodné, protože jde o druh, který se ve Spojených arabských emirátech vyskytuje běžně a nebude tak přitahovat velkou pozornost lidí jako papoušci. Organizace nyní společně s odborem územního plánování v Abú Dhabí připravuje časový harmonogram veřejných demonstrací úklidu odpadků pomocí vycvičených ptáků.

K TÉMATU: Papoušek žako v testu inteligence předčil čtyřleté děti. Podívejte se, jak

Ve Francii pomáhají vycvičené vrány s úklidem v zábavním parku Puy du Fou. Jde celkem o šest ptáků odchovaných v zajetí, kteří byli naučeni odkládat nasbírané cigaretové nedopalky a další malé odpadky do krabičky a za každý takový odpad dostanou malou odměnu. Vrány vycvičil sokolník Christoph Gaborit, který se inspiroval u sokolnické show, při níž cvičené vrány vyzvedávají růže a přináší je princezně na zámku, což je další převlečená sokolnice. Gaborit začal cvičit první dvě vrány pomocí skříňky s dvojitými dvířky. Když ptáci vložili do jedné části skříňky nedopalek cigarety, sokolník zvedl desku, pod níž se skrýval pamlsek. Odměnu si ptáci spojili s úklidem odpadků a poté rádi vyhledávali nedopalky a další nečistoty.

Projekt ve Francii, kterým se ve Spojených arabských emirátech inspirovali:

Úvodní foto: The National

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..