Zátah na dálnici v Izraeli: zloději převáželi ve dvou autech 65 kradených papoušků ara a kakadu

UVNITŘ VIDEO – Dva arabské mladíky podezřelé z krádeže několika desítek papoušků ze severoizraelského města Migdal ha-Emek zadrželi koncem ledna na dálnici do východního Jeruzaléma izraelští policisté. Muži ve dvou automobilech převáželi celkem 65 papoušků ara a kakadu, které krátce předtím ukradli ze soukromého chovu. Hodnota ukradených ptáků se vyšplhala na 175 tisíc nových izraelských šekelů (v přepočtu téměř 1,2 milionu korun). Podle policejních záběrů se mezi zabavenými ptáky vyskytovali arové zelenokřídlí, arové ararauny, kakaduové žlutočečelatí, kakaduové bílí, kakaduové růžoví, amazoňani žlutolící, amazoňani pomoučení či žakové velcí. Pět papoušků převoz v napěchovaných malých klecích nepřežilo.

Podle izraelské prokuratury zadržení muži plánovali krást i v dalších chovech a poté ptáky přepravit do východního Jeruzaléma, kde je plánovali prodat. Vyzbrojeni kladivy a palicemi vstoupili do chovatelského zařízení, kde rozbili okno a poté několik dveří, zneškodnili poplašné zařízení a vymlátili dvě velké díry do stěn, aby se dostali k voliérám s papoušky. Poté ptáky pochytali a napěchovali do malých přenosek a klecí, což ptáky nesmírně stresovalo a ztěžovalo jim dýchání. Neskutečná muka nepřežilo pět ptáků a několik dalších papoušků se vážně zranilo. Zátah na zloděje nebyl náhodný, jde o výsledek měsíčního sledování skupiny zlodějů, které prováděli izraelští pohraničníci.

Zákroku předcházelo měsíční sledování

Oba muži po zásahu policistů skončili ve vazbě a čekají na soud. Papoušci měli zřejmě putovat do Jordánska. Není to poprvé, co izraelští pohraničníci pomáhali zachránit papoušky. Zhruba před rokem touto dobou umožnili akutní veterinární zákrok u papouška žako na izraelsko-palestinské hranici. Pták nešťastnou náhodou pozřel bělidlo, popálil si hrdlo a palestinští veterináři v pásmu Gazy, kde bydlel majitel papouška, neměli potřebné prostředky pro jeho záchranu. Navrhovali tedy majiteli žaka, ať nechá provést eutanazii. Ten to důrazně odmítl a prostřednictvím sociální sítě Facebook se obrátil na neziskovou organizaci For the Wildlife, která sídlí v Izraeli. Jde o nevládní organizaci, již provozuje veterinář Avihu Sherwood.

K TÉMATU: Izraelská neziskovka zachránila palestinského papouška žako z pásma Gazy

Organizace se obrátila na izraelské úřady s žádostí o možnost přistavit na hranici s pásmem Gazy mobilní kliniku, na které by mohli papouška jménem Koki operovat. Izraelské bezpečnostní jednotky souhlasily. K operaci došlo na hraničním přechodu Erez. Ani jedna strana ale nesměla překročit hranici, takže po získání všech potřebných povolení setkání a operace proběhly na kontrolním stanovišti přímo na hraničním přechodu. Majitel tam dovezl papouška a izraelští veterináři jej ve speciální mobilní veterinární klinice operovali.

Úvodní foto: Izraelská pohraniční služba

Předchozí článek

Vycvičení papoušci žako a vrány uklízejí v Abú Dhabí odpadky, mají k tomu motivovat i lidi

Dálší článek

V.I.P. setkání chovatelů papoušků letos nebude, 14. března ale proběhnou dva semináře ve východních Čechách

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější