Zoo Praha uzavřela kvůli koronaviru všechny vnitřní expozice, včetně Rákosova pavilonu

UVNITŘ VIDEO – Pokud v nejbližších dnech plánujete navštívit pražskou zoologickou zahradu a vaším hlavním cílem je Rákosův pavilon s vzácnými druhy papoušků, odložte svůj výlet na jindy. Zoo Praha totiž v souvislosti s rozšiřující se nákazou nového typu koronaviru COVID-19 rozhodla o uzavření všech pavilonů a vnitřních expozic pro veřejnost. „Po konzultacích s kolegy, náměstkem primátora Ing. Petrem Hlubučkem, Krajskou hygienickou stanicí a dalšími jsem dnes dospěl k rozhodnutí, že od této středy až do odvolání budou v Zoo Praha uzavřeny všechny pavilony a vnitřní expozice,“ uvedl v úterý večer v prohlášení pro média ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

„Jde o preventivní opatření přijaté v souladu s rozhodnutími Bezpečnostní rady státu a s ohledem na skutečnost, že v uvedených prostorách dochází k větším koncentracím našich i zahraničních návštěvníků a jsou v nich mnohdy specifické mikroklimatické podmínky. Naproti tomu venkovní prostory zoo fungují víceméně jako park,“ vysvětlil Bobek. Bezpečnostní rada státu v úterý rozhodla o zákazu pořádání všech veřejných akcí se 100 a více účastníky a až do odvolání uzavřela všechny školy v České republice. Zoo Praha proto ruší i všechny programy pro veřejnost, včetně komentovaných krmení, a to až do odvolání. Znamená to i odložení některých dříve naplánovaných akcí.

Zrušeny by měly být i všechny ptačí burzy

„Slavnostní otevření Darwinova kráteru plánované na sobotu 28. března odkládáme předběžně na sobotu 30. května,“ uvedl Miroslav Bobek. „Ve vztahu k zaměstnancům zajistíme jejich stravování bez kontaktu s návštěvníky. Profesím, u kterých je to možné, jsme i vzhledem k uzavření škol začali nabízet home office,“ dodal ředitel pražské zoo. Zahrada jinak zůstává veřejnosti otevřena bez dalšího omezení a v časech, které platily před tímto omezením. Pro srovnání: zákaz akcí, jichž se účastní 100 a více lidí, vyhlásilo i sousední Rakousko. Omezení se týká akcí pořádaných v uzavřených prostorách. Na otevřených prostranstvích jsou zakázané akce s účastí 500 a více lidí.

K TÉMATU: V.I.P. setkání chovatelů papoušků letos nebude, 14. března ale proběhnou dva semináře ve východních Čechách

Rozhodnutí o zákazu akcí nad 100 účastníků se negativně podepíše na prakticky všech kulturních a sportovních událostech, ale i odborných konferencích a dalších akcích. Zrušeny by měly být například všechny ptačí burzy. Naopak chovatelské semináře plánované na tento víkend ve východních Čechách, tedy setkání papouškářů ve Dvoře Králové nad Labem a 9. setkání chovatelů Severovýchodních Čech ve Smržově u Hradce Králové, by neměly být nijak omezeny, protože počet účastníků těchto akcí nepřekoná státem stanovenou hranici 100 lidí. Nařízení se ale ještě může v souvislosti s vývojem počtu nakažených změnit. Státy Evropské unie se navíc chtějí dohodnout na společných pravidlech boje s koronavirem.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..