Nestoři kea se dokáží rozhodovat na základě pravděpodobnosti stejně jako lidé nebo primáti

UVNITŘ VIDEO – Novozélandský papoušek nestor kea je právem označovaný za nejchytřejšího ptáka na světě. Přesvědčili se o tom vědci z Aucklandské univerzity, kteří nestorům připravili několik inteligenčních testů, z nichž papoušci vyšli po lidech a primátech jako jediní, kteří se dokáží rozhodovat na základě pravděpodobnosti a zkušeností z minulosti. V některých případech nestoři kea dokonce předčili svými schopnostmi šimpanze, upozornili vědci ve studii, kterou zveřejnil časopis Nature. Pro autory studie však nešlo o velké překvapení, protože podle vedoucí vědeckého týmu Amalie Bastosové je inteligence nestorů kea všeobecně známá.

„Nestoři kea vypadají velmi inteligentně a také se tak chovají. Ale nečekala jsem, že dosáhnou stejných nebo lepších výsledků než šimpanzi,“ svěřila se Bastosová serveru FarmWeek.com. Studie spočívala v řadě experimentů, které měly otestovat schopnosti porozumění teorie pravděpodobnosti u nestorů kea. Vědci vycvičili šest papoušků, které pojmenovali Blofeld, Bruce, Loki, Neo, Plankton a Taz, na hru s barevnými kolíčky. Za získání černého kolíčku papoušci dostali pamlsek, za oranžový nedostali nic. Kolíčky obou barev poté vědci vložili do dvou průhledných nádob a papoušci mohli sledovat, jak je jejich učitelé vybírají z nádob, přičemž každý měl v zavřené ruce po jednom kolíčku, aniž by bylo jasné, jaké barvy je.

Příspěvek k vývoji umělé inteligence?

Téměř pokaždé si nestor kea vybral tu ruku, u níž byla větší pravděpodobnost, že se v ní skrývá černý kolíček. Vědci poté umístili mezi nádoby průhlednou bariéru, takže kolíčky byly o něco méně viditelné. Kea si poté vybíral ruku toho vědce (resp. vědkyně), který stál u nádoby s větším počtem černých kolíčků. V posledním testu jeden z vědců stál před nádobou, která byla plná pouze černých kolíčků. Když poté oba vědci nabízeli k výběru ruce se schovanými kolíčky, papoušek vždy dal přednost tomu vědci, který stál u nádoby s černými kolíčky. „Velmi nás překvapilo, když jsme zjistili, že nestor kea dokáže využít nápovědy od lidí, aby učinil takové rozhodnutí,“ uvedla Amalia Bastosová.

K TÉMATU: Nestoři kea dokáží vyluzovat zvuk podobný nakažlivému smíchu, který strhává k dovádění

Podle vědeckého týmu se stalo vůbec poprvé, co byla tak složitá kognitivní schopnost prokázána u jiného zvířete než u velkých primátů. Podle autorů studie by to mohlo pomoci lépe pochopit evoluční vývoj. „Ptáci naposledy sdíleli společného předka s lidmi před více než 312 miliony let. Výsledky našich testů představují důkaz, že skutečná statistická inference se nachází mimo velké lidoopy, a že aspekty obecného myšlení se mohou dost dobře vyvíjet i v mozcích, jež jsou svojí strukturou velmi odlišné od primátů,“ uvedli autoři studie. „Přispívá to nejen k lepšímu porozumění toho, jak se vyvíjí inteligence, ale také by to mohlo pomoci výzkumu zaměřenému na vývoj umělé inteligence a myšlenkových procesů,“ dodali.

Úvodní foto: Amalia Bastos

Předchozí článek

Ptačí chřipka polevuje. Slovenská Zoo Bojnice po více než měsíční karanténě otevřela

Dálší článek

Zoo Praha uzavřela kvůli koronaviru všechny vnitřní expozice, včetně Rákosova pavilonu

One Comment

  • podobné testy byly už v minulosti použity na krkavce velké s podobně ohromujícími výsledky, jaktože tentokrát nikdo nenamítl že v zajetí držení/ochočení ptáci sou zvyklí „číst“ v neverbální nebo jinak na první pohled nezřetelné lidské komunikaci a sou tak neprávem označeni za ensteiny oproti divoké populaci :D?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější