Nestoři kea se dokáží rozhodovat na základě pravděpodobnosti stejně jako lidé nebo primáti

UVNITŘ VIDEO – Novozélandský papoušek nestor kea je právem označovaný za nejchytřejšího ptáka na světě. Přesvědčili se o tom vědci z Aucklandské univerzity, kteří nestorům připravili několik inteligenčních testů, z nichž papoušci vyšli po lidech a primátech jako jediní, kteří se dokáží rozhodovat na základě pravděpodobnosti a zkušeností z minulosti. V některých případech nestoři kea dokonce předčili svými schopnostmi šimpanze, upozornili vědci ve studii, kterou zveřejnil časopis Nature. Pro autory studie však nešlo o velké překvapení, protože podle vedoucí vědeckého týmu Amalie Bastosové je inteligence nestorů kea všeobecně známá.

„Nestoři kea vypadají velmi inteligentně a také se tak chovají. Ale nečekala jsem, že dosáhnou stejných nebo lepších výsledků než šimpanzi,“ svěřila se Bastosová serveru FarmWeek.com. Studie spočívala v řadě experimentů, které měly otestovat schopnosti porozumění teorie pravděpodobnosti u nestorů kea. Vědci vycvičili šest papoušků, které pojmenovali Blofeld, Bruce, Loki, Neo, Plankton a Taz, na hru s barevnými kolíčky. Za získání černého kolíčku papoušci dostali pamlsek, za oranžový nedostali nic. Kolíčky obou barev poté vědci vložili do dvou průhledných nádob a papoušci mohli sledovat, jak je jejich učitelé vybírají z nádob, přičemž každý měl v zavřené ruce po jednom kolíčku, aniž by bylo jasné, jaké barvy je.

Příspěvek k vývoji umělé inteligence?

Téměř pokaždé si nestor kea vybral tu ruku, u níž byla větší pravděpodobnost, že se v ní skrývá černý kolíček. Vědci poté umístili mezi nádoby průhlednou bariéru, takže kolíčky byly o něco méně viditelné. Kea si poté vybíral ruku toho vědce (resp. vědkyně), který stál u nádoby s větším počtem černých kolíčků. V posledním testu jeden z vědců stál před nádobou, která byla plná pouze černých kolíčků. Když poté oba vědci nabízeli k výběru ruce se schovanými kolíčky, papoušek vždy dal přednost tomu vědci, který stál u nádoby s černými kolíčky. „Velmi nás překvapilo, když jsme zjistili, že nestor kea dokáže využít nápovědy od lidí, aby učinil takové rozhodnutí,“ uvedla Amalia Bastosová.

K TÉMATU: Nestoři kea dokáží vyluzovat zvuk podobný nakažlivému smíchu, který strhává k dovádění

Podle vědeckého týmu se stalo vůbec poprvé, co byla tak složitá kognitivní schopnost prokázána u jiného zvířete než u velkých primátů. Podle autorů studie by to mohlo pomoci lépe pochopit evoluční vývoj. „Ptáci naposledy sdíleli společného předka s lidmi před více než 312 miliony let. Výsledky našich testů představují důkaz, že skutečná statistická inference se nachází mimo velké lidoopy, a že aspekty obecného myšlení se mohou dost dobře vyvíjet i v mozcích, jež jsou svojí strukturou velmi odlišné od primátů,“ uvedli autoři studie. „Přispívá to nejen k lepšímu porozumění toho, jak se vyvíjí inteligence, ale také by to mohlo pomoci výzkumu zaměřenému na vývoj umělé inteligence a myšlenkových procesů,“ dodali.

Úvodní foto: Amalia Bastos

1 komentář

  1. Alkonost napsal:

    podobné testy byly už v minulosti použity na krkavce velké s podobně ohromujícími výsledky, jaktože tentokrát nikdo nenamítl že v zajetí držení/ochočení ptáci sou zvyklí „číst“ v neverbální nebo jinak na první pohled nezřetelné lidské komunikaci a sou tak neprávem označeni za ensteiny oproti divoké populaci :D?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..