Nestoři kea dokáží vyluzovat zvuk podobný nakažlivému smíchu, který strhává k dovádění

UVNITŘ VIDEO – Zvuk, kterým dokáží strhnout papoušky svého druhu k bláznivým hrám, dokážou vydávat novozélandští nestoři kea. Vědci, kteří tento objev publikovali v časopisu Current Biology, jej přirovnávají v nakažlivému smíchu u lidí. Podobné chování bylo dosud prokázáno pouze u savců, kromě lidí se objevuje u šimpanzů nebo krys. U nestorů kea nejde o nakažlivý smích, ale zvuk, který podněcuje všechny další nestory v doslechu k hraní. Nemusí se přitom nutně zapojit do her ptáků, které zaslechli, ale hrají si sami nebo s dalšími nestory, kteří zvuk nezachytili.
Vědci hovoří o „emočně nakažlivé vokalizaci“. „Jakmile nestoři zaslechli tento zvuk, mnoho se jich nepřipojilo přímo ke hře, která již byla v plném proudu, ale místo toho si začali hrát s jinými ptáky, kteří si dosud nehráli, případně sami se sebou nebo prováděli zběsilé letecké akrobacie,“ napsali vědci ve své studii. „Tyto případy prokazují, že keové nebyli „vyzváni“ ke hře, ale toto konkrétní volání u nich vyvolávalo hravost, což podporuje hypotézu, že tyto hráčské vokalizace mohou působit jako nakažlivá pozitivní emoce,“ dodali autoři práce.

Vědci prověří, jak zvuky působí na celé skupiny

Nestoři kea si hráli déle a intenzivněji, dokud byli v doslechu volání, které vyvolává náladu na hraní. Vědci zjistili, že na podobný zvuk vydávaný jinými druhy ptáků nestoři kea nereagovali. To naznačuje, že vokální výzvy ke hře jsou u nestorů opravdu unikátní. Vědecký tým nyní plánuje zjistit, jak hry a různé zvuky ovlivňují sociální skupiny nestorů kea jako celky. „Volání, které vyzývá ke hře, se zdá být spojeno jak se solitérním, tak skupinovým chováním, a co je důležité, zdá se být nakažlivé,“ řekla časopisu New Scientist výzkumná pracovnice Sophie Scott z londýnské University College.

K TÉMATU: Nestoři kea způsobují chaos v dopravě na Novém Zélandu. Přesouvají dopravákům kužely

Vědci už dříve označili nestora keu za nejinteligentnějšího papouška světa. Keové si dokáží poradit s různými hlavolamy a rádi překonávají překážky. Jejich hravost je někdy až na obtíž, především v turistických centrech novozélandských hor, kde tito papoušci dokáží ničit automobily a odmontovávat z nich antény nebo gumové těsnění u dveří. Lesníci v jedné lokalitě dokonce museli pro nestory kea postavit speciální hřiště, aby jim neničili lesní stroje. Jinde se zase nestoři kea slaňovali komíny do chat, kde hledali něco k snědku. Na YouTube je spousta vtipných videí ze zahradních restaurací, kam keové chodí krást pamlsky.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Gopal Vijayaraghavan
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..