Maďarsko ztrácí kontrolu nad šířením ptačí chřipky, přes Velikonoce přibylo dalších 50 ohnisek nákazy

UVNITŘ VIDEO – Jižní Maďarsko hlásí rapidní nárůst počtu komerčních chovů drůbeže infikovaných ptačí chřipkou typu H5N8. Zatímco před Velikonocemi se v okresech Csongrád a Bács-Kiskun poblíž Segedína prokázala nákaza u 72 chovů, po Velikonocích bylo v těchto oblastech již 125 ohnisek nákazy. To je zdaleka nejvíce ze všech evropských zemí, v nichž byla letos ptačí chřipka prokázána. Problém je především v nedisciplinovanosti majitelů drůbežích farem, kteří nedodržují mimořádná veterinární opatření: kachny, husy nebo kuřata nedrží v uzavřených chovech a u venkovních výběhů neinstalovali sítě, které by zabránily kontaktu drůbeže s divokými ptáky.

Do očí bijící je případ dvou drůbežích farem v okrese Bács-Kiskun, které musely být kvůli zásadním nedostatkům v prevenci proti nákaze ptačí chřipkou uzavřeny a ptáci přesunuti do uzavřených prostor. První farma chovala více než tři tisíce hus. Inspektoři maďarského Národního epidemiologického centra (Nébih) na místě zjistili, že ačkoli byla farma oplocena, pouze jedna z přístupových bran byla vybavena dezinfekční rohoží a podestýlka pro husy byla položena volně v prostoru bez zakrytí. Druhá farma poblíž chovala pět tisíc pekingských kachen a inspektoři na místě objevili tři velké fóliovníky používané pro uzavření drůbeže. U vjezdu do farmy nebyla žádná dezinfekční rohož pro automobily.

Kdo nedodržuje veterinární opatření, nedostane státní náhradu

Na druhé farmě chyběly i nádoby pro ukládání živočišného odpadu a uhynulých zvířat, ale na uskladnění krmiva. Chovatel využíval zařízení ze sousední farmy, odkud si dovážel i krmivo. Na obou farmách byly husy a kachny v době inspekce vypuštěny do otevřených výběhů, přestože v regionu platí kvůli ptačí chřipce povinnost opatřit výběhy sítěmi proti možnosti kontaktu s divokými ptáky. Proti majitelům farem úřady zahájily okamžitě řízení a ptáky umístily do separace. Nébih následně informoval chovatele drůbeže v celé oblasti, že porušení mimořádných veterinárních opatření proti šíření ptačí chřipky typu H5N8 může vést k vyloučení hříšníků z výplaty státních náhrad za zlikvidovanou drůbež.

Úřady rovněž vzhledem k nekontrolovanému šíření nákazy pozastavily možnost dovozu jednodenních kuřat na farmy v ochranném pásmu. Pokud farmy nenajdou náhradní prostory mimo postiženou oblast, kam by mohly kuřata dočasně umístit, budou usmrcena na státní náklady. Týká se to pouze kuřat vylíhlých těsně před vypuknutím ptačí chřipky u Segedína a v průběhu epidemie. Chovatelé dostanou za usmrcená kuřata náhradu. Tu však stát nevyplatí v případě, že veterinární opatření na konkrétní farmě probíhá na základě porušování veterinárních předpisů ze strany provozovatele. Například pokud je už v době snášky vajec známo, že jednodenní kuřata mají být dodána do farmy nacházející se v ochranném pásmu kvůli výskytu ptačí chřipky.

Epidemie ptačí chřipky v Maďarsku sílí, ohnisek nákazy je už 72. Většina na jihu země u Segedína

Úvodní foto: Nébih

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..