Zoologické zahrady sčítají ztráty. Rozhodnutí vlády, že mohou otevřít až 25. května, se jim nelíbí

UVNITŘ VIDEO – Do milionových ztrát se dostávají kvůli vládnímu nařízení o opatřeních proti šíření nového typu koronaviru COVID-19 zoologické zahrady. Pěkné počasí a téměř letní teploty by pro ně znamenaly vysokou návštěvnost a dobré výdělky ze vstupného, suvenýrů i provozoven občerstvení. Místo toho musí zůstat zavřené a kabinet tento týden rozhodl, že první návštěvníky budou moci vpustit do svých areálů až 25. května, a to jen k venkovním výběhům a expozicím. Vnitřní pavilony se pro veřejnost otevřou až 8. června. Dalších šest týdnů bez možnosti běžného fungování bude znamenat další zářez do již tak napjatých rozpočtů zoo.

Například pražská zoo se podle ředitele Miroslava Bobka připravuje na ztrátu okolo 20 milionů korun. Zahrada proto vyzvala své příznivce, aby ve vyšší míře využili možnost sponzoringu a adopce konkrétních zvířat. Během pouhých šesti dní se na jejím účtu sešla částka 716 318 korun, přibylo 197 nových adoptivních rodičů a 160 individuálních sponzorů. Napomohlo k tomu i rozhodnutí zoo zveřejňovat během doby, kdy je areál pro veřejnost uzavřený, krátká videa ze života zvířat. Zřídili pro ně dokonce speciální kanál na videoportálu YouTube s názvem „Krátce ze zoo“.

Největší problémy mají malé zoo

„Úspěch videí na našem youtubovém kanálu Krátce ze zoo nás inspiroval k tomu, abychom vedle zpráv o zvířatech, která naši návštěvníci dobře znají z minulosti, přinášeli také podstatně více informací o mláďatech, jež se narodila či vylíhla v době uzavření zoo. Zájem o jejich adopci a sponzoring nás velice těší a je pro nás velkým povzbuzením. Moc děkujeme, vážíme si toho,“ říká Miroslav Bobek. Videa a fotografie ze života zvířat zveřejňují na různých internetových kanálech i další zoologické zahrady. I jejich ztráty se šplhají do milionů korun. Liberecká zoo ji zatím vyčíslila na šest milionů korun, olomoucká jenom za polovinu března přišla o dva miliony korun.

Takřka likvidační je posun otevření zoologických zahrad až na 25. května pro malé soukromé zoo. Středočeský Zoopark Zájezd proto podle svého ředitele Jiřího Marka uvažuje o omezení chovu některých vzácných druhů. Na rozdíl od velkých zoo, které většinou provozují města nebo kraje, totiž malé soukromé zoo nemají nárok na mimořádné příspěvky, jimiž by pokryly výpadek příjmů ze vstupného a dalších doplňkových aktivit. Zoopark Zájezd proto oslovil ostatní zoo a obrátil se také na botanické zahrady, aby získal další podporu. Společně pak budou usilovat o dřívější termín otevření pro návštěvníky. Šance na změnu rozhodnutí vlády je ale minimální.

Papouščí zoo Bošovice přišla o veškeré příjmy, žádá své příznivce o pomoc

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..