Ptačí burzy se znovu otevřou od 25. května, ale pod širým nebem se mohou konat již nyní

Kdy se budou moci obnovit pravidelná chovatelská setkání a ptačí burzy? Zatímco zoologické zahrady mohly otevřít své venkovní areály již od tohoto pondělí 27. dubna, pořadatelé chovatelských burz si budou muset ještě skoro měsíc počkat. Vládní plán rozvolňování opatření proti šíření nového typu koronaviru COVID-19 s nimi počítá až v poslední vlně od 25. května. Zatím však nebylo stanoveno, na jaký počet lidí krizový štáb omezí účast na těchto akcích. Premiér Andrej Babiš zatím neoficiálně hovoří o maximálním počtu 200 osob na jedním místě. Zoologické zahrady mohou denně vpustit do svých areálů maximálně 150 osob na každý hektar plochy volného prostoru.

Někteří pořadatelé ptačích burz již avizují květnové termíny. Například Výstaviště Kroměříž počítá s pořádáním květnových chovatelských trhů již 17. května, tedy týden před vládou stanoveným termínem (aktualizace: květnová burza v Kroměříži byla také zrušena). V jeho areálu se už minulý týden konaly farmářské trhy, které vláda povolila od 20. dubna. Blízké Výstaviště Přerov avizuje první ptačí burzu dokonce již na 10. května, v jeho případě jde však o dlouhodobě nastavený termín, který administrátor webu nezrušil. Pořadatel přerovské burzy naopak na svém webu upozorňuje, že všechna setkání jsou až do odvolání stavu nouze vládou zrušena. Stejnou informaci uvádí i pořadatelé ptačí burzy v Týništi nad Orlicí: „Z nařízení ministerstva zdravotnictví ČR se do odvolání ruší pravidelné Ptačí trhy. Děkujeme za pochopení.“

Kde nakupovat krmivo pro papoušky během karantény? Zverimexy i e-shopy fungují, ale s omezením

Některé burzy už probíhají, ale musí být venku

V jihomoravském Kravsku se dokonce již o uplynulém víkendu ptačí burza konala. Byla součástí prodejních farmářských trhů na Boříkovském dvoře u Rouchovan. Celá akce probíhala pod širým nebem, byla zakázána konzumace jídla a pití, ale nechyběl zde výkupce exotických ptáků ani nabídka krmiv pro zvířata. Touto formou mohou burzy probíhat již nyní, ovšem návštěvníci by měli udržovat dvoumetrové odstupy a prodejci nesmí zákazníkům umožnit sahat na zboží. Stánky se musí po každém prodeji dezinfikovat. Ve vnitřních prostorách budou burzy povoleny až od avizovaného 25. května, kdy se také mají otevřít i pavilony a další vnitřní expozice a restaurace v zoologických zahradách.

Rovněž výstavy exotického ptactva budou povoleny až od 25. května, přičemž vláda ještě stanoví, jaký počet lidí se bude moci v jeden moment pohybovat uvnitř pavilonů a budov, kde se takové akce konají. Zatím platí, že všude na veřejnosti se budou muset přinejmenším do konce června nosit roušky. Podzimní akci by pravděpodobně už neměly být těmito opatřeními omezeny, pokud se ovšem COVID-19 nevrátí v druhé vlně. Zatím to však vypadá, že tradiční výstavy jako EXOTA Olomouc nebo EXOTIKA v Lysé nad Labem by se měly obejít bez jakýchkoli omezení.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

3 komentářů

  1. Nesprávné informace v článku napsal:

    Dobrý den , předem než uveřejníte článek ověřte si informace. Kroměříž se nekoná , pouze to neupřesnili na webu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..