Východočeští Exotáři podporují jednotná pravidla pro bodované výstavy, navrhují ale úpravy

UVNITŘ DOKUMENT – Podporu nápadu vytvořit jednotná pravidla pro pořádání bodovaných výstav exotického ptactva v České republice vyjádřili na své sobotní členské schůzi chovatelé ze ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. Z diskuse nad návrhem pravidel, které v červnovém čísle časopisu Nová EXOTA vydali ředitel výstavy EXOTA Olomouc Jan Sojka, předseda Klubu přátel exotického ptactva (KPEP), manažer výstavy EXOTIKA Lysá nad Labem Ladislav Žoha a předseda Ústřední odborné komise chovatelů okrasného a exotického ptactva Českého svazu chovatelů (ÚOK CHOEP ČSCH) Martina Kabáta, vyplynuly čtyři návrhy na změny jednotlivých bodů pravidel.

Východočeští Exotáři navrhují zrušit ustanovení, že na národní bodované výstavě exotického ptactva bude pro konkrétní mutaci otevřena skupina pouze v případě, že v ní bude vystaveno nejméně šest ptáků od tří chovatelů. „Navrhujeme tento bod zcela zrušit, protože jedinec neobvyklé či málo vystavované mutace dosahující stanovené hranice 93 bodů by neměl šanci získat titul Mistr ČR, protože by nebyla otevřena skupina,“ vysvětlil předseda Exotářů Jiří Vojtěch, aktivní vystavovatel mutačních agapornisů růžohrdlých. Národní výstavy bodovaného ptactva (EXOTA Olomouc a EXOTIKA Lysá nad Labem) by se také měly řídit pouze podle platného standardu světové organizace C.O.M.

Stanovisko ZO ČSCH Exotáři … by Jan.Potucek on Scribd

„Jsme proti zákazu klubových výstav před těmi národními“

„Navrhujeme posuzování na národních výstavách pouze dle platného standardu C.O.M. Znamená to podstatně méně výstavních skupin, soutěž zajímavější a umístění cennější,“ píší Exotáři ve svém stanovisku. Pořadatelům národních výstav i organizátorům ostatních výstav by ponechali možnost rozhodnout o hodnocení tzv. Predikátem. „Místní a klubové výstavy by měly mít možnost o systému hodnocení rozhodnout samy,“ doplňují Exotáři. Rovněž odmítají sjednocení klecného pro bodované ptáky na národních výstavách na 60 Kč za každého vystaveného jedince. „Navrhujeme, aby pořadatel výstavy samostatně rozhodl o výši klecného dle nákladů, potřeb i tradic, a to s předstihem v podmínkách konání výstavy,“ píší.

Zcela zrušit chtějí východočeští Exotáři bod, který zakazuje pořádat dva týdny před národní výstavou jakoukoli jinou bodovanou výstavu exotického ptactva pod hrozbou kárného řízení pro posuzovatele, který by na takové výstavě hodnotil ptáky a zákazem vystavování na národní výstavě pro vystavovatele na takové akci. „Navrhujeme tento bod zcela zrušit, pokud by termínově tento zákaz vynutil přesun konání jiné bodované výstavy, která má již letitou tradici konání v tomto termínu,“ vysvětlují Exotáři. Zároveň uvítali spolupráci mezi ČSCH, KPEP a pořadatelem výstavy EXOTA Olomouc. „Tato spolupráce zvedne kvalitu a zahraniční prestiž nejen vlastních výstav, ale celkově českého chovatelství,“ míní.

ČSCH a KPEP chtějí sjednotit pravidla pro výstavy bodovaných exotů, Český klub chovatelů agapornisů je proti

KPEP návrh pravidel schválil, čeká se na ČSCH

„V posledních letech nebyla činnost ČSCH vidět. S nástupem DiS. Martina Kabáta na funkci předsedy ÚOK CHOEP dochází ke změnám, které si zaslouží naši podporu. Věříme, že toto opatření obnoví letité tradice kvalitních výstav u nás, které byly na vysoké úrovni. V budoucnu umožní návratu světového šampionátu do naší země. Zároveň konstatujeme, že tato pravidla, pokud mají platit pro celou republiku, nelze stanovit bez široké shody ZO se specializací na chov okrasného ptactva a specializovaných klubů,“ dodávají Exotáři, kteří vedli o návrhu jednotných pravidel pro bodované výstavy exotického ptactva širokou debatu, které se zúčastnil i předseda KPEP a manažer výstavy EXOTIKA Lysá nad Labem Ladislav Žoha.

KPEP návrh jednotných pravidel pro bodované výstavy již schválil na svojí výroční členské schůzi, což však podle Žohy nevylučuje dokument ještě upravovat. „Výbor KPEP má od členské základny mandát takové změny přijmout bez toho, aby musela být znovu svolána členská schůze,“ uvedl Žoha na zasedání ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. Definitivní verze jednotných pravidel vznikne až po odsouhlasení ze strany ČSCH. Návrh na zákaz pořádání jiných výstav bodovaného ptactva 14 dní před pořádáním národní výstavy (EXOTA Olomouc a EXOTIKA Lysá nad Labem) je KPEP rovněž ochoten přehodnotit, tento bod podle Žohy nevzešel od něj.

Jednotná pravidla pro bodované výstavy exotů v Česku odmítá i Moravský klub chovatelů andulek. Návrh může doznat změn

„Byla chyba, že v článku zveřejněném v Nové EXOTĚ nebylo zdůrazněno, že jde o návrh a nikoli již odsouhlasená a přijatá pravidla,“ dodal Ladislav Žoha. Podle předsedy ÚOK CHOEP ČSCH Martina Kabáta bude ČSCH o návrhu pravidel jednat na podzimních schůzích, kde se k němu budou moci vyjádřit zástupci specializovaných klubů a organizací.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..