1. srpna se již po osmé sejdou vyznavači volného letu papoušků z celé republiky na Krásném u Šumperka

UVNITŘ POZVÁNKA – Tradiční termín – první srpnovou sobotu – si i letos zachová celostátní sraz vyznavačů volného létání papoušků u nádrže Krásné poblíž Šumperka. 1. srpna se do autokempu na Krásném sjedou desítky majitelů papoušků a stovky příznivců exotických ptáků, aby zhlédli rekordní počet volně létajících papoušků. Loni i přes nepříznivé počasí dorazilo rekordních 158 exotů, na které se přišla podívat asi tisícovka lidí. „Začátek setkání je naplánovaný na 11:00 hod., ale papoušci zde budou už dříve. Někteří chovatelé využijí možnosti ubytování v autokempu Krásné a budou zde několik dní před i po akci,“ říká hlavní organizátor setkání Zdeněk Krňávek.

Ubytování v autokempu bude možné i pro další účastníky, ale musí se dojednat dopředu. „Zájemci o ubytování se musí domluvit přímo s provozovateli kempu na telefonu 737 286 456,“ upozorňuje Zdeněk Krňávek. Kvůli velkému zájmu je dobré s objednávkou místa v kempu nečekat na poslední chvíli. Loni byla všechna místa zcela vyprodaná. K dispozici jsou nově postavená sociální zařízení se sprchami, v provozu bude krom místního občerstvení o několik stánků s jídlem i nápoji. Stejně jako v minulých letech bude možné na Krásném zakoupit i suvenýry s motivy papoušků, krmivo a další upomínkové předměty. Tradičním účastníkem akce je i společnost Laguna, která se stará o nechtěné a hendikepované papoušky.

Letos i s legendární dvojkou araraun Bárou a Endym

Pro nejmenší účastníky bude na Krásném přístupné dětské hřiště v podobě pirátské lodi, houpačky a domluvené jsou i jízdy na koni. Majitelé papoušků se budou moci zapojit do hromadného letu, jinak pro chovatele bude připraveno zázemí ve stínu pod stromy, kam nebudou mít návštěvníci přímý přístup a kde si budou moci opeřenci i jejich majitelé odpočinout. Vedle volně létajících papoušků se mohou srazu zúčastnit i „nelétavci“ na kšírách nebo v klecích. Organizátoři očekávají širokou škálu druhů papoušků od nejmenších andulek až po největšího aru hyacintového. Toho stejně jako během minulých dvou ročníků na Krásné přiveze fotograf a cestovatel František Brzák.

Řada papoušků, kteří se dříve účastnili srazů na Krásném, v současné době hnízdí. Netýká se to ale páru arů araraun Báry a Endyho od Zdeňka Krňávka, kteří si letos dávají po několika úspěšných letech pauzu a setkání se rovněž zúčastní. Organizátoři ovšem upozorňují účastníky, že každý si za svého papouška ručí sám. V minulosti na Krásném došlo k několika případům, kdy volně létající papoušci majitelům uletěli. V případě velkých arů se je podařilo vždy odchytit, byť někdy až za několik dní. Stalo se však už, že se ulétlí papoušci (konkrétně amazoňani) nevrátili a majitelé je již nenašli. Každý by měl tedy zvážit, nakolik je jeho papoušek vycvičen pro volné létání za přítomnosti jiných papoušků a velkého počtu neznámých lidí.

Papouščí den na Krásném propršel, přesto přijelo 158 exotů: od ary hyacintového po holuba Emila

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..