Papouščí den na Krásném propršel, přesto přijelo 158 exotů: od ary hyacintového po holuba Emila

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Šest let vycházelo pořadatelům tradičního celostátního srazu vyznavačů volného letu papoušků na Krásném u Šumperka počasí, až ten sedmý – letos – zapršelo. A to hned několikrát. Papouškům to však, na rozdíl od lidí, vůbec nevadilo. Ba právě naopak: letos se do kempu u vodní nádrže Krásné sjelo vůbec nejvíc opeřenců v sedmileté historii: celkem 158. I když ne všichni létali na volno, letos se objevilo větší množství menších a středně velkých papoušků, takže druhová skladba byla pestřejší než kdy jindy. Velikostně od andulky až po největšího papouška světa, metrového aru hyacintového. Ten svému majiteli, fotografovi Františkovi Brzákovi, přitom pěkně zavařil.
Ulétlého aru hyacintového sundávali hasiči

V sobotu ráno, ještě před oficiálním začátkem srazu, si šli majitelé Kuby, jak se ara hyacintový jmenuje, cvičně zalétat na louku před místní restauraci. Papoušek byl ale zřejmě vystresovaný z předchozí noci, kdy v kempu probíhala nonstop party s hlasitou hudbou, a místo přeletu z jedné části louky na druhou si to zamířil přes vodní nádrž Krásné na protější břeh a uvelebil se na vysoké bříze. Odtud se pak zřejmě bál slétnout dolů, takže na stromě strávil několik hodin a prožil několik deštivých přeháněk, než odpoledne přijeli hasiči s vysokozdvižnou plošinou a František Brzák na ní mohl vystoupat až ke Kubovi, který mu přeskočil na ruku a nechal se konečně snést dolů. Účastníci srazu tak aru hyacintového většinou nespatřili – tedy pokud odpoledne nezavítali přímo do kempu mezi zaparkované karavany.

KRÁSNÉ 2018: Od pyrury po aru zelenokřídlého: na Krásném u Šumperka se i přes vedro sešlo 123 papoušků

Krátkých epizod, kdy se někteří papoušci odmítali snést zpět ke svému majiteli, proběhlo na Krásném několik, ale žádný papoušek neuletěl mimo dohled a všichni se letos po srazu šťastně vrátili domů. A to včetně volně poletujících mníšků šedých, aratingů slunečních, amazónků černotemenných či papoušků patagonských, jichž se na Krásné sjelo hned sedm a ti, kteří létali na volno, bez rozpaků sedali na cizí lidi a náramně se tím bavili. „Majitelé papoušků se začali do kempu sjíždět již v úterý a v pátek, den před srazem, bylo v kempu jich 90 papoušků. V den srazu bylo evidováno 158 papoušků, kdy snad kromě slavíka byly zastoupeny všechny druhy včetně ochočeného holuba Emila,“ popsal organizátor setkání Zdeněk Krňávek.

Přes tisíc účastníků, někteří i z Polska

Do poslední chvíle nebylo jasné, zda budou mít návštěvníci, kteří přijedou autem, v sobotu kde zaparkovat, protože kvůli deštivému počasí nemohli zemědělci včas sklidit obilí. Majiteli pole, společnosti MESPOL Medlov a.s., se to podařilo až v pátek pozdě odpoledne a organizátorovi tak spadl velký kámen ze srdce. Na sraz sice kvůli počasí dorazilo méně lidí než obvykle, podle statistiky pořadatele ale šlo nejméně o tisíc účastníků nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a Polska. A i když kvůli závodům na poslední chvíli odřekli účast majitelé koní, kteří na Papouščím dni pravidelně zajišťují projížďky pro děti, nejmenší účastníci si mohli užít profesionální malování na obličej, plavbu v nafukovací kouli nebo kolo štěstí a zahrát si na pirátské lodi, která stojí hned vedle místní restaurace.

KRÁSNÉ 2017: U Šumperka padl český rekord: 55 volně létajících papoušků obdivovalo 2 500 návštěvníků

Z tradičních stánků nechyběli prodejci hodin s fotografiemi papoušků, ani společnost Laguna, která si postavila stan přímo u louky, kde se koná hromadný start volně létajících papoušků (letos se kvůli rozmarům počasí nestihl). U stánku Laguny se mohli zájemci za poplatek vyfotit s papouškem a podpořit tak činnost této společnosti. Zkušenější milovníci papoušků pak u stánku poznali mládě ary kanindy, kterému dělali společnost další dva velcí arové – podobný ara ararauna a ara zelenokřídlý. Vyfotografovat se bylo možné i s kakaduem bílým. Účastníci srazu na Krásné dovezli i kakaduy molucké k vidění byly i tři druhy amazoňanů: modročelý, žlutolící a kubánský. Nechyběli ani amazónci černotemenní a bělobřiší a z méně častých volnoletců a papoušků na kšírách šlo o papoušky senegalské a žlutotemenné, papouška nádherného a kouřového.

Nechyběly andulky, korely ani holub

Na kšírách letos absolvovaly Papouščí den na Krásném také dvě andulky a několik korel. Velkou pozornost vzbuzoval volně létající ochočený holub domácí, kterého majitelé pojmenovali po slavném českém cestovateli Emil. Zdeněk Krňávek po letech přivezl i své ochočené ararauny Báru a Endyho, kteří v předchozích letech touto dobou hnízdili, ale letos začali o měsíc dříve a už neměli rodičovské povinnosti. Jedinou kaňkou na vydařené akci byla páteční oslava narozenin, která byla hlučnější a narušila noční klid nejen lidí kempujících u nádrže, ale především papoušků, které si na sraz dovezli i sami oslavenci. Přesto se sraz vydařil, účastníci si navzájem vyměnili zkušenosti s domácími mazlíčky a opeřenci se pořádně vysprchovali v dešti.

KRÁSNÉ 2016: Papouščí den na Krásném opět lámal rekordy: přes 2 000 návštěvníků a 70 papoušků

Pokud bychom srovnávali počasí loňského srazu, kdy bylo nepříjemné vedro a papouškům se takřka nechtělo létat, s letošními přeháňkami, kdy se nad Krásným třikrát spustil déšť asi na 20 minut, letošní varianta byla přívětivější i pro lidi. Uvidíme, jaké počasí nás přivítá příští rok – v sobotu 1. srpna 2020. Do té doby letu zdar a hodně úspěchů v chovu i výcviku opeřených mazlíčků!

Druhy zastoupené na Papouščím dni 2019 na Krásném

Ara ararauna
Ara zelenokřídlý
Ara harlekýn
Ara arakanga
Ara kaninda
Ara hyacintový
Kakadu molucký
Kakadu bílý
Amazoňan žlutolící
Amazoňan modročelý
Amazoňan kubánský
Amazónek bělobřichý
Amazónek černotemenný
Žako velký
Eklektus různobarvý
Papoušek patagonský
Aratinga sluneční
Mníšek šedý
Alexandr malý
Papoušek kouřový
Papoušek nádherný
Korela chocholatá
Papoušek senegalský
Papoušek žlutotemenný
Pyrura hnědoprsý
Andulka vlnkovaná
Holub domácí „Emil“

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 2. až 4. srpna 2019

Dálší článek

Fotostřípky z Papouščího dne 2019 na nádrži Krásné u Šumperka. Pamatujete si na první ročník?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější