Fotostřípky z Papouščího dne 2019 na nádrži Krásné u Šumperka. Pamatujete si na první ročník?

UVNITŘ GALERIE – Celkem 26 druhů papoušků a jeden ochočený cvičený holub zavítalo na sobotní sedmý ročník Papouščího dne na Krásném u Šumperka. Podrobnou reportáž z této akce jste si mohli přečíst na Ararauně již včera, nyní vám nabízíme další fotogalerii, jejíž autorkou je Veronika Doskočilová. Ze snímků je patrné, že mezi volně létajícími papoušky stejně jako v uplynulých letech převládali arové ararauny a žakové, s výrazným odstupem následovali arové zelenokřídlí a papoušci patagonští. Nejvzácnějšími opeřenci na Krásném letos byli ara hyacintový, ara kaninda a kakadu molucký, shodou okolností všichni vedení v Červené knize ohrožených druhů IUCN.
Naše redakce se účastnila všech sedmi ročníků Papouščích dní. Ten vůbec první proběhl 8. července 2013 a volně při něm poletovalo 12 arů araraun a jeden žako. Akci přihlíželo asi pět set lidí a hromadný let se nekonal přímo u nádrže Krásné, ale naproti přes silnici na posekaném poli. V autokempu poté bylo možné sledovat další papoušky. O rok později se Papouščí den přesunul na první srpnovou sobotu a v tomto termínu se koná dodnes. V roce 2014 na Krásné dorazilo 54 papoušků, z toho 36 jich létalo na volno. Další rok jich bylo přes 50 a počet lidí, kteří navštívili Papouščí den, přesáhl číslo 1 200. V roce 2016 dorazilo 70 papoušků, z toho 34 létalo volně a přišly se na ně podívat dvě tisícovky lidí.

Papoušků každoročně přibývá

Pátý ročník Papouščího dne v roce 2017 poznamenal úlet páru arů zelenokřídlých Kuby a Kryšpíny, kteří se pět dní potulovali v okolí. Samce se podařilo odchytit poměrně brzy, ale samice se přesunula až do Šumperka, kde byla odchycena až čtyři dny po Papouščím dni. Každopádně sraz v roce 2017 dosáhl největšího zájmu veřejnosti, na Krásném se vystřídalo 2 500 návštěvníků. Od tohoto roku nadále přibývá počet zúčastněných papoušků, ale lidských účastníků mírně ubývá. Loni přijela stejně jako letos tisícovka zájemců, papoušků bylo na Krásném 123 a volně jich létalo 40. Letos bylo opeřenců už 158, počet volně létajících nikdo přesně nezjišťoval. Přibylo však menších a středně velkých druhů.

Podobných setkání jako na Krásném se v České republice koná několik, žádné ale nemá takovou tradici a zájem veřejnosti. Letos v létě se například konal sraz „volnoletců“ u vodní nádrže Rozkoš ve východních Čechách, loni a předloni pořádala pražská skupina Uzavřená křídla veřejné létání papoušků poblíž letiště v Mělníku. Členové této skupiny, kteří se pravidelně účastnili i Papouščích dnů na Krásném, však letos na tuto akci nedorazili.

Úvodní foto: Veronika Doskočilová
1 komentář

  1. Mirislava napsal:

    Bylo jich tam 160 jen jsme se nezaregistrovali. 😂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..