Návrh jednotných pravidel pro bodované výstavy exotických ptáků v Česku bude možné připomínkovat do konce září

UVNITŘ DOKUMENT – Až do 30. září mohou základní organizace Českého svazu chovatelů (ČSCH) připomínkovat návrh jednotných pravidel pro soutěžní výstavy exotického ptactva v České republice, který vypracoval ČSCH ve spolupráci s Klubem přátel exotického ptactva (KPEP) a pořadatelem mezinárodní výstavy EXOTA Olomouc. Vyplývá to z dopisu, který v těchto dnech rozeslal jednotlivým organizacím předseda Ústřední odborné komise chovatelů okrasného a exotického ptactva ČSCH Martin Kabát. Návrh obsahuje i podmínky udělování titulů Mistr ČR na národních výstavách EXOTA Olomouc a EXOTIKA Lysá nad Labem, které se mají obrok střídat v pořádání Mistrovství ČR v bodovaném exotickém ptactvu.

Text návrhu zveřejnil již v červnovém čísle časopis Nová EXOTA a mezi některými specializovanými kluby vyvolal značné vášně. Z navrhovaných pravidel totiž mimo jiné vyplývá, že dva týdny před pořádáním EXOTY Olomouc nebo EXOTIKY Lysá nad Labem by se nesměly nikde v České republice konat jiné soutěžní výstavy bodovaného exotického ptactva a pokud ano, posuzovatelé ČSCH a vystavovatelé by měli zákaz se takových výstav účastnit. To se nelíbí například Agapornis klubu, který pravidelně pořádá svoji celostátní výstavu v době před podzimní EXOTIKOU a EXOTOU. Proti takto striktnímu nařízení se postavil i Moravský klub chovatelů andulek, zatímco například KPEP již návrh na své celostátní konferenci schválil.

Stanovení podmínek pro jedn… by Jan.Potucek on Scribd

ČSCH bude pravidla schvalovat v listopadu

ČSCH podle Martina Kabáta počká na vyjádření jednotlivých základních organizací, od nichž už začínají chodit připomínky. Například ZO ČSCH EXOTÁŘI Východní Čechy navrhují zrušit zákaz pořádání jiných bodovaných výstav před EXOTOU a EXOTIKOU, jsou proti stanovení jednotného klecného na národních výstavách i stanovení minimálního počtu dosažených bodů pro získání titulu Mistr ČR v případě, že jde o vzácnější a málo rozšířenou barevnou mutaci. Dále EXOTÁŘI navrhli, aby se při hodnocení ptáků na národních výstavách, kde se bude volit Mistr ČR, postupovalo podle jednotných pravidel C.O.M., přičemž u klubových a dalších výstav by mohli organizátoři zvolit hodnocení podle vlastního uvážení.

Otevření skupiny bodovaných ptáků na národní výstavě by podle EXOTÁŘŮ nemělo být omezené účastí alespoň šesti bodovaných ptáků od tří chovatelů, neboť neobvyklé nebo málo vystavované mutace by neměly šanci získat titul Mistr ČR. Základní organizace, specializované základní organizace, kluby a okresní komise chovatelů okrasného a exotického ptactva ČSCH se mají k návrhu jednotných pravidel soutěžních výstav vyjádřit do 30. září zasláním písemných připomínek na e-mail.: martinkabat.ph@seznam.cz, nebo na adresu předseda ÚOK CHOEP: Martin Kabát, ul. Za Humny 687, Odolena Voda 250 70.

ČSCH a KPEP chtějí sjednotit pravidla pro výstavy bodovaných exotů, Český klub chovatelů agapornisů je proti

Finální verze dokumentu pak bude v listopadu předložena ke schválení delegátům konference odbornosti chovatelů okrasného a exotického ptactva ČSCH. Jednotná pravidla pro soutěžní výstavy exotického ptactva mají platit od roku 2021.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..