Rekordní let latama vlaštovčího: 600 km na ostrov Lorda Howa, ale špatným směrem

Australští ochránci přírody zachránili zcela vyčerpaného samce latama vlaštovčího, který při migraci z hnízdiště na Tasmánii na australskou pevninu popletl směr a dolétl na Ostrov Lorda Howa, který je vzdálený téměř 600 km východně od správné migrační trasy. Papoušek se na Ostrovu Lorda Howa objevil již koncem května a okamžitě byl odchycen jedním z místních obyvatel. Pták byl velmi pohublý a vyčerpaný. Podle zpravodajského serveru ABC šlo teprve o druhé pozorování latama vlaštovčího na tomto ostrovu v historii. „Doletět tak daleko je pro tak malého ptáka úžasný úspěch,“ konstatoval Michael Shiels, kurátor ptáků v Zoo Taronga, kam byl papoušek převezen k hospitalizaci.

Latamové vlaštovčí každý rok na podzim odlétají z Tasmánie přes Bassův průliv do Austrálie, kde se rozptylují mezi centrální Victorií a jižním Queenslandem a v malých skupinkách zimují. Ochránci přírody zajistili letecký přesun ptačího rekordmana na australskou pevninu a umístili jej do veterinární kliniky při Zoo Taronga v Sydney určené pro divoká zvířata. Tam strávil pět týdnů rekonvalescence, kdy znovu nabíral sílu pro vypuštění zpět do volné přírody. „Nebyl zrovna v nejlepší formě, klobouk dolů před Zoo Taronga za skvěle odvedenou práci,“ uvedl pro server ABC.net.au manažer ornitologické organizace Birdlife Australia Mick Roderick. Ochránci také hned začali hledat vhodné místo, kde latama opět vypustí do přírody.

Latam vlaštovčí byl oficiálně zařazen mezi kriticky ohrožené druhy v Červené knize IUCN

Podařilo se ho připojit ke skupince zimujících latamů

„U tak malé populace, která zbývá ve volnosti, bylo nalezení vhodného místa k vypuštění tohoto vzácného ptáka klíčové,“ vysvětluje Roderick. Podle nejnovějších odhadů čítá celková populace latamů vlaštovčích v přírodě asi dva tisíce jedinců a má klesající tendenci. Proto je latam veden v Červené knize ohrožených živočichů IUCN jako kriticky ohrožený. „U takové populace je každé zvíře mimořádně důležité,“ zdůrazňuje Mick Roderick. Ochránci potřebovali najít skupinku zimujících latamů, k níž by se mohl ptačí rekordman přidat. „Bylo to docela obtížné, protože v Novém Jižním Walesu bylo letos hlášeno jen minimum pozorování skupinek latamů,“ říká Roderick. Nejbližší skupinu ornitologové nalezli v lokalitě Chiltern na severovýchodě australského státu Victoria.

Transportovat latama ze Sydney do Victorie by zabralo příliš mnoho času, ale naštěstí se členovi Klubu pozorovatelů ptáků v Hunteru Stephenu Owenovi podařilo objevit malou skupinku v rezervaci Werakata v oblasti Hunter. Tým ze Zoo Taronga nečekal a okamžitě odvezl latama na místo, kde zaznamenali volání této skupinky papoušků. „Vypustili jsme ho na místě, kde na něj čekalo malé hejno latamů, takže to dopadlo skvěle,“ popisuje Roderick, který se vypouštění přímo účastnil. „Jakmile jsme otevřeli klícku, pták vyletěl a zamířil si to k místu, odkud se ozývali další latamové. Bylo to pro nás opravdu vzrušující sledovat, jak se vrátil do přírody a přidal se ke svým kamarádům. Je to opravdový úspěch,“ líčí manažer Birdlife Australia.

Latamům vlaštovčím hrozí, že do 16 let ve volné přírodě zcela vyhynou

Úvodní foto: Jack Shick Photography

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..