Novela zákona proti týrání zvířat schválena beze změn. Co čeká papouščí „volnoletce“?

Úvodem chci poděkovat šéfredaktorovi serveru Ararauna.cz Janu Potůčkovi, ředitelce Společnosti Laguna z.s., Magdaléně Žohové, senátorce MUDr. Jitce Chalánkové, senátoru JUDr. Ing. Zdeňku Hrabovi Ph.D., a dalším, ale především Vám všem, protože z úst senátorů vyplynulo, že dostali stovky e-mailů s žádostí o podporu proti zákazu volnoletectví a prodeji papoušků v obchodech se zvířaty.

Tím však veškeré dobré zprávy končí.

Nechci se do hloubi zabývat procedurálním postupem v Senátu, nosným tématem byl především klecový chov slepic, kde senátoři dostali tisíce emailů, a po rozpravě trvající více než tři hodiny Senát rozhodl, že schválí v plné verzi návrh vzešlý s Poslanecké sněmovny a tak na hlasování o pozměňovacích návrzích vůbec nedošlo.

Co čeká české volnoletce?

Jakmile začne zákon platit (chybí jen podpis prezidenta) a vyjde ve sbírce Zákonů, čeká organizátory srazů volnoletců drobná komplikace.

1. Každá taková akce bude podléhat oznamovací povinnosti vůči Státní veterinární správě (dále jen SVS), která je zároveň orgánem kontrolním. Neoznámení akce je pod sankcí, a oznámením akce právě kontrolní orgán na její konání upozorníte. (sic!)

2. Na každé takové akci bude muset být určená osoba oprávněná k manipulaci se zvířaty, což v obecné rovině u papoušků, kde každý má svého fixovaného majitele, považuji za zcela nerealizovatelné, protože jiné osoby na těchto akcích se zvířaty manipulovat nemůžou.

3. Akce, která je veřejně přístupná, i bez ohledu, že se nevybírá žádné vstupné, tedy všude, kam má přístup veřejnost, nebo kterou snad propagujete na sociálních sítích, či v médiích je veřejné vystoupení, a to je zákonem zakázáno. Výjimku mají sokolníci, psi, kočky a ZOO.

Tedy pokud se budeme držet dikce zákona, je v podstatě v rozporu se zákonem takovou akci vůbec pořádat.

Pro veřejné srazy volnoletců bude podle novely platit ohlašovací povinnost (Foto: Václav Peričevič)

Je objektivní pravdou a ze stenozáznamu Senátu PSP ČR zřejmé, že na tuto skutečnost upozorňoval senátor Přemysl Rabas s argumentací, že záleží na dalším výkladu a praxi. Problém je v tom, že zákon může vykládat pouze soud a z jednání výborů a zástupců vlády je zřejmé, že se jim nedaří dosáhnout ustáleného výkladu ve všech krajích, což právě může znamenat libovůli při jednotlivých výkladech, tedy jinak řečeno v Praze může být výklad volnoletectví jiný, než třeba v Šumperku, což je děsivá zpráva.

Nechci rozhodně paranoidně tvrdit, že s nabytím platnosti zákona, nebude mít SVS nic jiného užitečného na práci, než řešit volnoletce a jejich případné postihy. Chci však upozornit, že pokud narazíme na právního formalistu, který třeba bude muset konat na podnět (čti udání) osoby, která nemá ráda papoušky, nebo se bude laicky domnívat, že volné létaní je týrání, může skutečně následně ve správním řízení nastat velký problém.

Konec volného létání papoušků v Čechách? Novela zákona o týrání zvířat ho může zakázat

Co je právní formalismus

Představím na příkladu velmi zjednodušeném. V nedávném správním řízení, které jsem viděl, byl předmětem papoušek žako Kongo, který podléhá CITES I. Původní majitel papouška s ohledem na řadu okolností, se již nebyl plnohodnotně o papouška schopen starat a tak mu našel novou majitelku. Bohužel, než došlo k podpisu smlouvy a přeregistraci na CITES (lhůta je 30 dnů) musel původní majitel odjet mimo území EU, a tak k podpisům a následné přeregistraci došlo ve lhůtě 35 dnů. Při kontrole u nové majitelky, na základě podnětu, (čti udání) když správní orgán zjistil, že k přeregistraci došlo o 5 dní později, udělil nové majitelce pokutu ve výši 10.000 Kč. V následném odvolání správní orgán, který se dychtivě držel právního formalismu konstatoval, že zákon zná lhůtu 30 dnů a nikoliv 35 a pokutu potvrdil.

Chci tedy upozornit, že pokud třeba právě na anonymní podnět narazíte na podobného právního formalistu s pravomocí, tak to skutečně může být správní problém.

Od 1. 1. 2022 se již též nebude moci žádné zvíře trénovat, cvičit a drezůrovat pro účely veřejného vystoupení, což nepochybně komplikuje výcvik a trénink nových volnoletců narozených po 1.1.2022.

Pro papoušky vylíhlé po 1. lednu 2022 bude platit zákaz výcviku (Foto: Václav Peričevič)

Jaké jsou vyhlídky…

Ze stenozáznamu při jednání Senátu vyplynulo, že ministr zemědělství Miroslav Toman v reakci na diskuze v plénu ohledně papoušků konstatoval, že se jich to netýká. Není sice úplně zřejmé, co měl ministr zemědělství na mysli, výcvik, nebo srazy volnoletců? Pokusím se na základě stenozáznamu sdělení ministra Tomana získat vyjádření a výklad Ministerstva životního prostředí k dané problematice, které pak bude volně ke stažení, tak říkajíce pro všechny případy.

Úvodní foto: Václav Peričevič

Předchozí článek

Oddělení CITES na ČIŽP nekončí, odcházející inspektoři mají nabídku od ministra Brabce

Dálší článek

Ohniska ptačí chřipky H5N8 už hlásí kromě Nizozemska také Velká Británie a Německo

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější