Oddělení CITES na ČIŽP nekončí, odcházející inspektoři mají nabídku od ministra Brabce

Až do konce prosince budou dobíhat pracovní úvazky pěti členům oddělení CITES na České inspekci životního prostředí, kteří v průběhu listopadu podali výpověď. ČIŽP tak ke konci letošního roku opustí kompletní sestava oddělení CITES, což však podle mluvčí inspekce Radky Nastoupilové nebude znamenat, že by činnost oddělení byla paralyzována. Agendu CITES bude inspekce v rámci zákona zajišťovat i nadále, a to prostřednictvím dalších odborných zaměstnanců, kteří s ní mají zkušenosti. Pro inspekci nadále pracují i desítky inspektorů v regionech, dodala Nastoupilová. Jejich činnost nemá být stávající situací nijak poznamenána.

Odcházející členové oddělení CITES se mezitím setkali s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, který jim nabídl možnost spolupráce s resortem ve formě odborných poradců na problematiku „wildlife crimi“. ČIŽP přímo spadá pod ministerstvo, a to nedávno rozporovalo plánovanou organizační změnu v centrále inspekce, která měla spočívat v úplném zrušení oddělení CITES k 1. říjnu 2020. Proti se vyslovil státní tajemník ministerstva Jan Landa i ministr Richard Brabec, kteří ji označili za „nesystémovou“ a ředitel ČIŽP Erik Geuss změnu následně stáhl. Pracovníci oddělení CITES se ale rozhodli inspekci opustit a postupně podali výpověď. Stěžovali si přitom na špatné vztahy s vedením ČIŽP.

Českou inspekci životního prostředí opustilo celé oddělení CITES, včetně šéfinspektorky Pavly Říhové

Přesunou se inspektoři na ministerstvo?

Ministr Brabec se s nespokojenými zástupci oddělení CITES osobně setkal a diskutoval s nimi o možnosti budoucí spolupráce s ministerstvem ve specializovaných otázkách „wildlife crime“, tedy kriminality spojené s chráněnými druhy. „Právě to je ta část CITES agendy, ve které jsou pracovníci mimořádně úspěšní, zdatní a o jejich odborné i prezentační schopnosti nechce rezort přijít,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí v reakci na změny v ČIŽP. Ministr Richard Brabec dodal, že bude bedlivě sledovat další postup vedení ČIŽP v zajišťování bezproblémového fungování oddělení CITES po Novém roce. Právě před koncem roku totiž většině zaměstnanců tohoto oddělení skončí pracovní poměr s inspekcí.

„Ředitel každé rezortní organizace je odpovědný za zajištění všech svých agend, proto jsem řediteli ČIŽP uložil urychlené vypracování návrhu zajištění této agendy na inspekci od nového roku s tím, že MŽP v průběhu následujících měsíců zkontroluje, zda je v této oblasti ČIŽP odborně i personálně zajištěna. Odchod pracovníků z oddělení CITES na ČIŽP mě mrzí, jednal se s nimi osobně a hovořili jsme i o možnostech, že by naše spolupráce v nějaké formě na specializovaných otázkách kriminality v oblasti chráněných druhů mohla pokračovat, což zúčastnění kvitovali. O odborníky na tuto specializovanou problematiku tak rezort nemusí přijít, a to je to, co je důležité,“ uvedl Richard Brabec.

Brněnská a jihlavská ZOO už nebudou přijímat zabavené papoušky, nechtějí riskovat úhyny

CITES není jenom wildlife crimi, argumentuje šéf inspekce

Samotná ČIŽP komentuje situaci okolo odchodu kompletního oddělené CITES tak, že se vedoucí tohoto oddělení Pavla Říhová rozhodla ke konci října ukončit služební poměr s inspekcí a od začátku listopadu ji následovali i její kolegové ze stejného oddělení. „Inspekce v odchodu Pavly Říhové ztrácí uznávanou odbornici na oblast kriminality chráněných druhů, její rozhodnutí však respektuje, stejně tak i rozhodnutí dalších zaměstnanců,“ uvedla ČIŽP v oficiálním oznámení. „Vzhledem k tomu, že stávajícím zaměstnancům končí služební poměr na konci prosince, pevně věříme, že zbývající čas bude plně využit k věcnému předání agendy tak, aby bylo možné na dosavadní činnost možné navázat co nejplynuleji.“

Vzájemné vztahy oddělení s ředitelem ČIŽP Erikem Geussem zřejmě nebyly nejideálnější. „Věc rozhodně není černobílá, k práci týmu pod vedením paní Říhové jsem měl své výhrady, detaily z pracovně-právních vztahů a interní komunikace ale rozhodně nebudu ventilovat do médií,“ komentuje je sám Geuss. „Chtěl jsem určité změny, bohužel jsme nenašli společnou řeč. Velmi dobře si uvědomuji zásluhy paní Říhové v oblasti tzv. wildlife crime, nicméně agenda CITES je podstatně širší a na inspekci se na ní přímo a nepřímo podílelo a podílí několik desítek inspektorů. Stejně tak tomu bude i po odchodu zmíněného týmu, inspekce problematiku agendy CITES zajistí,“ slibuje ředitel ČIŽP.

Úvodní foto: Celní správa ČR

Předchozí článek

Českou inspekci životního prostředí opustilo celé oddělení CITES, včetně šéfinspektorky Pavly Říhové

Dálší článek

Novela zákona proti týrání zvířat schválena beze změn. Co čeká papouščí „volnoletce“?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější