Plzeňský kraj má první potvrzené ohnisko ptačí chřipky, v obci Bzí u Přeštic

UVNITŘ MAPA – Ptačí chřipka se od začátku letošního roku rozšířila již do čtvrtého kraje. Nejnovější ohnisko nákazy, již páté, potvrdila Státní veterinární správa ve vsi Bzí, která je součástí obce Letiny u Přeštic v Plzeňském kraji. V napadeném malochovu do pátečního rána uhynulo šest z celkového počtu 21 kusů drůbeže, další ptáci vykazovali klinické příznaky nákazy. Vyšetření uhynulých kusů ve Státním veterinárním ústavu v Praze potvrdilo, že příčinou úhynu byla ptačí chřipka typu H5N8. Veškerá zbývající drůbež v postiženém chovu bude utracena a veterinární správa vyhlásí v okruhu tří kilometrů od ohniska nákazy pásmo ochrany a do deseti kilometrů pásmo zvýšeného veterinárního dohledu, kde dojde k soupisu chovů drůbeže.

V obou pásmech bude také zakázána jakákoli přeprava drůbeže. Nejnovější ohnisko ptačí chřipky se nachází pouhých 40 km od předchozího potvrzeného případu z tohoto týdne v Katovicích u Strakonic v Jihočeském kraji. Příčina nákazy v Bzí se stále šetří, Státní veterinární správa neuvedla, zda se chovaná drůbež mohla dostat do přímého kontaktu s divokými vodními ptáky, kteří ptačí chřipku roznáší. Ti jsou ale pravděpodobným zdrojem nákazy u všech čtyř předchozích letošních ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. Státní veterinární správa proto opakovaně vyzvala chovatele, aby zamezili přímému kontaktu drůbeže s divokými ptáky, znemožnili jí přístup k vodním tokům a plochám, které jsou volně přístupné divokým ptákům.

Používejte plašiče na divoké ptáky, radí veterinární správa

„Pokud je to možné a vhodné, měli by chovatelé využít plašičů, např. siluetu nebo maketu dravce, zamezit znečištění krmiva a vody trusem volně žijících ptáků a zvýšený úhyn, onemocnění nebo změnu chování ptáků oznámit veterináři a také hospodářská zvířata nekrmit masem uhynulých ptáků,“ nabádá Státní veterinární správa. Na pozoru by se měli mít i chovatelé papoušků. Exotické ptactvo sice není vůči ptačí chřipce tak vnímavé jako drůbež a okrasní vodní ptáci, může se však také nakazit. Chovatelé by měli omezit přísun větví k okusu z lokalit v bezprostřední blízkosti vodních ploch a toků, které by mohly být znečištěny trusem divokých ptáků. Právě trusem se nákaza přenáší. Rovněž je vhodné zamezit krmení papoušků ve venkovních voliérách v místech, kde by misky mohly být znečištěny trusem divokých ptáků.

Ptačí chřipka typu H5N8 není přenosná na člověka, ale mezi ptáky se šíří velice rychle. Nakažený jedinec přestává žrát, je malátný a dezorientovaný. V poměrně krátké době hyne. Léčba ptačí chřipky je výslovně zakázaná, všechny nakažené kusy musí být utraceny a s nimi i další ptáci v napadeném chovu. Zlikvidované chovy majitelům hradí ministerstvo zemědělství na základě tabulkových cen jednotlivých druhů a plemen ptáků. Jenom v loňském roce bylo v České republice v souvislosti s ptačí chřipkou utraceno 130 tisíc kusů drůbeže, v roce 2017 pak přes 90 tisíc. Zatímco loni se v Česku vyskytla pouze dvě ohniska ptačí chřipky v chovech, v roce 2017 jich bylo okolo čtyřiceti. Letos nemoc zatím nenapadla žádný komerční chov drůbeže.

První chov v Česku je napaden ptačí chřipkou, Táborsko a Soběslavsko je pod zvýšeným dozorem veteriny

Úvodní foto: Wikimedia Commons / CDC / Dr. Erskine Palmer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!