Ptačí chřipka už ve čtvrtém chovu v Česku: na Strakonicku u řeky Otavy, nedaleko nálezu nakažené labutě

UVNITŘ MAPA – Volný chov drůbeže hned vedle řeky Otavy, z níž odebírala pitnou vodu pro ptáky, se nevyplatil chovatelce z Katovic na Strakonicku v Jihočeském kraji. Během tohoto týdne jí uhynulo šest slepic a zástupci jihočeské veterinární správy, jimž nahlásila hromadný úhyn, při návštěvě chovu zaznamenali příznaky ptačí chřipky u další drůbeže. U uhynulých kusů odeslaných do Státního veterinárního ústavu v Praze se potvrdila nákaza ptačí chřipkou typu H5. Katovice se nachází pouhé čtyři kilometry od Strakonic, kde byla 4. února na řece Otavě nalezena uhynulá labuť, u které byla rovněž potvrzena ptačí chřipka typu H5N8. Státní veterinární správa (SVS) tak předpokládá, že k nákaze katovického chovu došlo od divokých ptáků na Otavě.

„Drůbež v chovu byla v kontaktu s divokými kachnami žijícími na řece Otavě, která přímo hraničí s chovem. Navíc chovatelka zajišťovala napájení drůbeže právě z nedaleké řeky,“ uvedl Petr Vorlíček, tiskový mluvčí SVS. Tak jako u předchozích tří letošních ohnisek ptačí chřipky, i tentokrát jde o soukromý malochov, který čítal 56 kusů drůbeže: 34 slepic, 16 kachen, tři husy a tři krůty. Všechny ptáky veterináři postupně utratí. „Tak jako v předchozích případech i okolo nového ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ dodal mluvčí SVS s tím, že především půjde o zákaz transportu drůbeže a soupis chovů v rámci těchto pásem, kde veterináři provedou kontroly.

Majitelé napadených chovů nedbali doporučení veterinární správy

Zatím všechna letošní ohniska ptačí chřipky mají společného jmenovatele: chovatelé nedbali důrazného varování SVS, aby zabránili kontaktu drůbeže s divokými vodními ptáky a jejich chovy měly přímý přístup k volným vodím plochám, kde se mohly dostat do kontaktu s nakaženými kachnami či labutěmi. „Základním preventivním opatřením proti zavlečení nákazy je chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci,“ upozorňuje SVS.

Další možností je zasíťování výběhů, aby do nich nemohli přistát divocí ptáci. V regionech, kde již byla prokázána ptačí chřipka, je vhodné také používat u vchodů do chovných zařízení dezinfekční rohože. „Případné podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, je třeba nahlásit na krajskou veterinární správu,“ konstatuje mluvčí SVS. Ptačí chřipka se letos prokázala zatím ve třech krajích České republiky: dvě ohniska se nachází v Jihočeském kraji (Katovice a Dlouhá Lhota), jedno ve Středočeském kraji (Podolí u Jankova) a jedno v Pardubickém kraji (Ronov nad Doubravou). Nakaženi byli i uhynulí divocí ptáci nalezení na čtyřech lokalitách v Jihočeském kraji.

Ptačí chřipka řádí už na více místech Česka, ode dneška platí celostátní zákaz ptačích burz a výstav

Úvodní foto: Městys Katovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..